Tulli

Halpatuontilähetysten hillitsemiseksi tulee kolmen euron tullimaksu

25.5.2026 08:03:00 EEST | Tulli | Tiedote

Jaa

Heinäkuusta alkaen yksityishenkilöiden EU:n ulkopuolelta tilaamille halpatuontilähetyksille tulee tullimaksu, joka on yleensä kolme euroa lähetyksen jokaisesta tavaraerästä. Loppuvuonna maksettavaksi tulee lisäksi käsittelymaksu. Maksut otetaan käyttöön koko EU:ssa halpatuontilähetysten hillitsemiseksi.

1.7.2026 lähtien tullimaksu tulee maksettavaksi myös enintään 150 euron verkkokauppaostoksista, jotka saapuvat EU:n ulkopuolelta. Näiden lähetysten tullimaksu on yleensä kolme euroa, ja se täytyy maksaa lähetyksen jokaisesta tavaraerästä. Yhdeksi tavaraeräksi voi tullauksella ilmoittaa keskenään samanlaiset tuotteet, joilla on sama tullinimike ja alkuperämaa.

– Jos lähetyksessä on esimerkiksi kolme paitaa ja kymmenet sukat, paidat ilmoitetaan omana tavaraeränään ja sukat omana tavaraeränään, jolloin lähetyksessä on kaksi tavaraerää eli tullimaksu on kuusi euroa, tulliylitarkastaja Antti Hästbacka sanoo.

Jos lähetyksessä on kolme samanlaista paitaa, mutta asiakas kuitenkin tullaa tuotteet kolmena erillisenä tavaraeränä, tässä tapauksessa asiakas joutuu maksamaan kolmen euron sijaan kolminkertaisen tullimaksun eli yhdeksän euroa.

– Kolmen euron tullimaksun sijaan tullimaksu voi määräytyä tavaran tullinimikkeen ja tullausarvon mukaan, jos tavaralle myönnetään tullietuus. Tullausarvo on summa, joka koostuu yleensä tavaran ostohinnasta ja kuljetuskustannuksista, Hästbacka sanoo.

Tällä hetkellä tullimaksu täytyy maksaa vain yli 150 euroa maksavista verkkokauppaostoksista, jotka tulevat EU:n ulkopuolelta. Näiden lähetysten tullimaksun suuruus määräytyy jatkossakin pääosin tavaroiden tullinimikkeiden ja tullausarvon perusteella kuten tälläkin hetkellä.

1.7.2026 lähtien tullimaksu tulee maksettavaksi myös yritysten tilaamista enintään 150 euroa maksavista tavaroista. Näiden tavaroiden tullimaksun suuruus määräytyy tavaroiden tullinimikkeiden ja tullausarvon mukaan.

Loppuvuonna halpatuontilähetyksille on tarkoitus tulla myös käsittelymaksu

Marraskuussa 2026 on tarkoitus ottaa käyttöön myös käsittelymaksu, joka täytyy maksaa kaikista EU:n ulkopuolelta tulevista verkkokauppaostoksista ostoksen arvosta riippumatta. Käsittelymaksu maksetaan tullauksen yhteydessä. Tulli viestii asiasta tarkemmin, kun lainsäädäntötyö etenee.

Muutoksissa on kyse EU:n asetuksesta (EU 2026/382), jolla puututaan EU:n ulkopuolelta tilattavien halpatuontilähetysten määrän merkittävään kasvuun ja sen seurauksiin ympäristölle ja kuluttajille. Muutokset ovat osa laajempaa EU:n tulliuudistusta, joka toteutetaan vaiheittain. Tulli viestii uudistuksen yksityiskohdista sitä mukaa kun se etenee.

Lue lisää verkkosivuiltamme: Tullimaksu tulee – myös alle 150 euron paketeista täytyy maksaa tullimaksua 1.7.2026 alkaen

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

tulliylitarkastaja Antti Hästbacka
Yhteydenotot Tullin mediapalvelun kautta p. 0295 527 150, viestinta@tulli.fi

Tulli – turvallisuutta ja kilpailukykyä yhteistyöllä

Olemme kansainvälisen kaupan, ulkomaanliikenteen ja logistiikan erityisasiantuntija. Arvioimme ulkomaanliikenteen uhkia ja tunnistamme sen riskit sekä suojaamme yhteiskuntaa. Varmistamme tasavertaiset kilpailuedellytykset ja sujuvat tullipalvelut. Olemme ainoa viranomainen, joka toimii kaikilla Suomen rajoilla ja valvoo rajat ylittävää liikennettä. Turvallisuus tulee meille ensin.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Tulli

Tullin tilastot osoittavat risteilyalusten merkityksen Suomen Yhdysvaltojen tavaraviennille – kasvua 10,8 % vuonna 202512.5.2026 08:30:00 EEST | Tiedote

Tullin ulkomaankauppatilastoista selviää, että vuonna 2025 Yhdysvallat oli Suomen toiseksi suurin vientimaa. Sen osuus Suomen tavaroiden kokonaisviennistä ohitti EU-maiden yhteenlasketun osuuden, ja vienti kasvoi 10,8 % verrattuna vuoteen 2024. Tilastot osoittavat, että ilman risteilyaluksia Suomen vienti Yhdysvaltoihin olisi laskenut noin 15 %. Kuluvana vuonna kaupan kehitykseen tuovat epävarmuutta Yhdysvaltojen asettamat tuontitullit ja niiden vaikutukset.

Satamien turvallisuuden ja yritysten kilpailukyvyn välille on haettava toimiva tasapaino29.4.2026 07:55:00 EEST | Tiedote

Järjestäytyneen rikollisuuden torjuminen Suomen satamissa on välttämätöntä kansallisen turvallisuuden takaamiseksi. Samaan aikaan, kun turvallisuutta parannetaan, on huolehdittava myös yritysten kilpailukyvyn säilymisestä. Satamaturvallisuutta parantava työryhmä keskusteli Tullin johdolla siitä, miten yritysten kilpailukyky voidaan huomioida satamaturvallisuutta kehitettäessä. Yhteistä näkemystä turvallisuuden vähimmäisvaatimuksista kartoitetaan satamatoimijoille tarkoitetulla kyselyllä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye