Paimion Lämpökeskus investoi sähköistettyyn lämmöntuotantoon – Calefa toimittaa lämpöpumppu- ja sähkökattilaratkaisun
21.5.2026 13:19:25 EEST | Calefa Oy | Tiedote
Paimion Lämpökeskus sähköistää määrätietoisesti lämmöntuotantoaan. Calefa toimittaa yhtiölle 1,6 megawatin lämpöpumppulaitoksen ja 1,2 megawatin sähkökattilan, joiden tavoitteena on vähentää polttoon perustuvaa energiantuotantoa ja lisätä tuotannon joustavuutta muuttuvassa energiamarkkinassa.

Calefa toimittaa Paimion Lämpökeskukselle kahden moduulin AmbiHeat-laitoksen, johon kuuluvat lämpöpumppulaitos ja sähkökattila. Ratkaisulla korvataan erityisesti puupelletin ja öljyn polttoa sekä lisätään sähköistetyn lämmöntuotannon osuutta kaukolämpöverkossa.
“Päädyimme 1,6 megawatin lämpöpumppulaitokseen, joka ottaa lämpöä ulkoilmasta -20 asteen pakkasista kesäkeleihin asti”, taustoittaa Calefan Petri Vuori.
Hanke toteutetaan EPC-mallilla, jossa Calefa vastaa laitoksen suunnittelusta, hankinnoista ja toteutuksesta kokonaisuutena.
Paimion Lämpökeskus kilpailutti hankkeen useamman toimittajan kesken. Yhtiön toimitusjohtajan Pekka Vihervuoren mukaan valinnassa painottuivat hyötysuhde, kustannustehokkuus sekä toimitusmalli.
“Calefan ratkaisu osoittautui teknistaloudellisesti parhaaksi vaihtoehdoksi. Myös kotimaisuus oli etu”, Vihervuori kertoo.
Lämpöpumppu hyödyntää ulkoilman energiaa ympäri vuoden
Järjestelmä hyödyntää ulkoilmaa lämmönlähteenä ympäri vuoden. Energia kerätään lämpökeskuksen tontille sijoitettavilla energiakeräimillä, ja lämpöpumppulaitos tuottaa jopa 80-asteista kaukolämpövettä Paimion verkkoon.
Ratkaisu toimii yhdessä alueelle rakennettavan datalämpölaitoksen kanssa, jonka hukkalämpöä Paimion kaukolämpökeskus hyödyntää lämmöntuotannossaan.
“Datalämpölaitos on mitoitettu kesäkuorman mukaan, joten rinnalle tarvittiin joustava ratkaisu täydentämään tuotantoa muina vuodenaikoina”, Vihervuori sanoo.
Tavoitteena on, että lämpöpumppu- ja sähkökattilaratkaisu yhdessä datalämpölaitoksen kanssa korvaisi tulevaisuudessa noin 40 prosenttia vuotuisesta polttoon perustuvasta kaukolämmöntuotannosta.
“Puhutaan useiden kymmenien gigawattien polttoainevähennyksistä vuositasolla”, Vihervuori sanoo.
Yhteensä koko hankkeelle arvioidaan noin 4–6 vuoden takaisinmaksuaikaa.
Sähkökattila lisää joustavuutta energiamarkkinassa
Uusi ratkaisu täydentää Paimion nykyistä tuotantorakennetta, johon kuuluvat jo bioenergiaan perustuvat laitokset sekä savukaasupesuria hyödyntävä lämpöpumppujärjestelmä.
“Polttoöljyn osuus tuotannossamme on enää 1–2 prosenttia, ja uuden ratkaisun myötä öljyn käytön odotetaan loppuvan kokonaan”, Vihervuori kertoo.
Paimiossa suunniteltiin aluksi pienempää hakelaitosta tukemaan tuotantoa, mutta sähköistyvä energiantuotanto teki lämpöpumppuratkaisusta investointilaskelmissa kilpailukykyisemmän vaihtoehdon.
Sähkökattila mahdollistaa myös kysyntäjouston ja osallistumisen reservimarkkinoille. Vihervuoren mukaan ratkaisu tuo hyötyä erityisesti tilanteissa, joissa sähkön hinta vaihtelee voimakkaasti. Talven kulutuspiikkien aikaan se on erittäin kustannustehokas.
Sähköistyvä energiakokonaisuus rakentuu vaiheittain
Paimion Lämpökeskus on selvittänyt lämpöpumppujen ja hukkalämpöjen hyödyntämistä jo pitkään. Vuodesta 2020 käytössä ollut tekoälypohjainen tuotannon ohjausjärjestelmä optimoi tuotantoa reaaliaikaisesti kustannustehokkaimman tuotantomuodon mukaan.
Tuotantorakenteen monipuolistuminen nostaa toimitusvarmuuden uudelle tasolle. Lämmöntuotantoa voidaan jatkossa tehdä useilla eri teknologioilla ja energialähteillä. Öljykattilat säilyvät edelleen varajärjestelmänä häiriötilanteita varten.
Paimiossa nähdään myös lämpövarastot tulevaisuuden mahdollisuutena osana sähköistyvää kaukolämpöjärjestelmää.
“Lämpöakku olisi jatkossa luonteva ja helposti integroitava lisä kokonaisuuteen”, Vihervuori sanoo.
Luonnolliset kylmäaineet osana modernia lämpöpumpputekniikkaa
Hankkeessa hyödynnetään luonnollista kylmäainetta, propaania, joka tukee kaukolämpöalan siirtymää kohti vähäpäästöisempiä teknologioita. Taustalla vaikuttaa myös EU:n F-kaasuasetus, jonka tavoitteena on vähentää fluorattuja kasvihuonekaasuja.
“Propaani kylmäaineena edustaa alan kehityssuuntaa, vaikka tämän tyyppisissä kaukolämpösovelluksissa ratkaisut ovat vielä melko uusia”, sanoo Vihervuori.
Calefan Petri Vuori kertoo, että Calefalla luonnolliset kylmäaineet ovat osa yhtiön lämpöpumpputekniikan kehitystä.
“Luonnolliset kylmäaineet ovat tärkeä osa lämpöpumpputekniikan tulevaisuutta, ja niiden hyödyntäminen tämänkaltaisissa kohteissa on meille luonteva suunta”, Vuori toteaa.
Käyttöönotto alkaa keväällä 2027
Calefa toimittaa lämpöpumppulaitoksen vuoden 2026 loppuun mennessä, ja myös datalämpölaitoksen on tarkoitus valmistua samoihin aikoihin. Kokonaisuuden käyttöönotto ajoittuu keväälle 2027.
“Kevät on käyttöönotolle luonteva ajankohta, koska juuri keväällä ja syksyllä lämpöpumpuille arvioidaan suurin käyttöaste”, Vihervuori kertoo.
Paimion Lämpökeskus
Paimion Lämpökeskus täytti vastikään 50 vuotta. Se on vuonna 1975 perustettu, kokonaan Paimion kaupungin omistama energiayhtiö, joka tuottaa kaukolämpöä laajasti Paimion alueella. Alueen 11 000 asukkaasta moni on kaukolämmön piiriin kuuluvia omakotitaloasujia.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Petri Vuori
040 553 4427
petri.vuori@calefa.fi
Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Calefa Oy
Euroopan parhaana palkittu AmbiHeat-lämpöpumppulaitos lunasti odotukset ensimmäisen käyttövuoden aikana20.10.2026 12:11:54 EEST | Tiedote
Savon Voiman innovatiivinen Joensuun AmbiHeat-laitos on ollut käynnissä lähes ensimmäisen kokonaisen käyttövuotensa ajan. Käyttökokemukset osoittavat, että kahden lämmönlähteen varaan rakennettu ratkaisu toimii odotetusti ja tukee Savon Voiman tavoitetta sähköistää lämmöntuotantoaan. Lämpöä tuotettiin kesällä yli kuukauden ajan ilman polttamista.
Kannattavan energiahankkeen ei tarvitse odottaa investointibudjettia20.10.2026 12:00:46 EEST | Tiedote
Teollisuudessa on edelleen runsaasti kannattavia energiatehokkuus- ja hukkalämpöhankkeita, jotka eivät taloudellisista syistä etene. Rahoitusratkaisu voi mahdollistaa investoinnin toteuttamisen ilman suurta alkuinvestointia ja parhaimmillaan niin, että säästöt energiankulutuksessa kattavat rahoituskustannukset alusta lähtien.
Heikki Hallila nimitetty Calefa Oy:n toimitusjohtajaksi, Petri Vuori jatkaa kaupallisena johtajana (CCO)7.10.2026 09:30:00 EEST | Tiedote
Calefa Oy vahvistaa johtamistaan yhtiön seuraavaa kasvuvaihetta varten. Yhtiön hallitus on nimittänyt Heikki Hallilan Calefa Oy:n toimitusjohtajaksi 19.10.2026 alkaen. Calefan nykyinen toimitusjohtaja ja perustajaosakas Petri Vuori jatkaa yhtiössä kaupallisena johtajana (CCO).
Lämpövarasto tuo joustoa ja tehokkuutta lämmöntuotantoon29.9.2026 09:58:43 EEST | Tiedote
Lämpöpumppujen, sähkökattiloiden ja hukkalämmön hyödyntäminen yleistyy nopeasti osana lämmöntuotannon sähköistymistä. Samalla yhä useampi energiayhtiö ja teollisuuslaitos pohtii, miten tuotettu lämpö saadaan käyttöön mahdollisimman tehokkaasti.
Kokonaisratkaisuja haastavimpiinkin energiahankkeisiin23.9.2026 12:31:44 EEST | Tiedote
Lämmönlähteiden ja lämpönielujen tasapainottaminen on yksi energiamurroksen konkreettisista avaintekijöistä. Calefan vahvuus on kyky yhdistää lämmönlähteet, lämpönielut ja niitä hyödyntävät teknologiat toimivaksi kokonaisuudeksi myös silloin, kun ratkaisu vaatii tavallista syvempää ymmärrystä laitoksen ja lähiympäristön lämpötaseesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme