Hyvää maailman luonnon monimuotoisuuden päivää
22.5.2026 06:50:00 EEST | Metsäammattilaiset | Tiedote
Tänään vietetään maailman luonnon monimuotoisuuden päivää. Metsäammattilaiset ovat tehneet vuosikymmenten ajan sitoutunutta ja tuloksellista työtä voidakseen jättää tuleville sukupolville entistä monimuotoisemmat talousmetsät. Työllä on saatu talousmetsien kaikki monimuotoisuudelle tärkeät rakennepiirteet paranemaan.

Luonnon monimuotoisuus on meille kaikille tärkeää. Luonnon hyvinvointi korostuu metsäammattilaisten ammattiryhmässä, sillä enemmistö alalle tulevista valitsee metsäalan juuri vahvan luontosuhteen vuoksi. Monelle erityisenä syynä on monimuotoisuuden parantaminen. Maailman luonnon monimuotoisuuden päivä onkin tärkeä juhlapäivä metsäalan ihmisille ja metsien omistajille.
Metsäluonnon monimuotoisuuden lisääminen on metsäammattilaisten arkea. Metsätalouden luonnonhoitoa kehitetään määrätietoisesti, jotta talousmetsien monimuotoisuus lisääntyisi. Metsien kasvun sivussa talousmetsissä on saatu lahopuun määrä kasvamaan aktiivisilla toimilla, kuten tekopökkelöiden tekemisellä ja kuolleen puun jättämisellä metsään. Monimuotoisuutta lisätään myös suosimalla sekapuustoa, jonka myötä sekametsien määrä on kasvanut. Puusto on entistä iäkkäämpää ja samalla järeämpää, joka tarjoaa entistä enemmän elinmahdollisuuksia järeää puustoa vaativille lajeille. Luonnonhoitotyön keinovalikoima on laaja.
Arvokkaat luontokohteet suojellaan metsätaloudessa ja niiden ympärille jätetään suojavyöhykkeet. Uhanalaisten lajien esiintymät suojellaan. Erityisesti siitä ollaan ylpeitä, että jopa vanhojen metsien lajeja löytyy entistä enemmän talousmetsistä ja jopa taimikoista. Vesiensuojeluun panostetaan sekä hakkuissa, että kunnostusojituksissa. Lintujen pesintäaikaisten hakkuiden vaikutusta minimoidaan ohjaamalla hakkuut karuille maille ja muutoinkin pyrkimällä suojelemaan pesät. Petolintujen pesien läheisyydessä ei toimita pesintäaikana lainkaan.
Metsäammattilaisille ja metsänomistajille monimuotoinen luonto on elämän tärkeimpiä asioita, jonka hyväksi tehdään työtä pyyteettömästi ja intohimolla. Metsäammattilaiset toivottavat kaikille hyvää luonnon monimuotoisuuden päivää.
Yhteyshenkilöt
INFOINFOMetsäammattilaiset.fi
Info -tili on Metsäammattilaisten verkoston yleinen tili, joka palvelee yleisissä metsäasioihin liittyvissä asioissa. Tilille laitetut viestit ohjautuvat kulloinkin tarkoituksenmukaisimmalle metsäammattilaiselle tai tarvittaessa koko verkostolle tai osalle sitä.
Juri LaurilaVerkostokoordinaattoriMetsäammattilaiset.fi
Laurila toimii yhteyshenkilönä Metsäammattilaisten verkostossa.
Kuvat

Metsäammattilaiset tuntevat Suomen metsät
Suomalaisessa metsäuutisoinnissa metsäammattilaiset ovat naaliin verrattavissa oleva harvinaisuus. Harva suomalainen on heitä uutisissa nähnyt. He ovat metsäasioiden parhaita osaajia ja asiantuntijoita, joiden kattavaa näkemystä kannattaa kuunnella. Metsäammattilaisten verkoston tarkoitus on lisätä ihmisten tietämystä metsiin liittyvissä kysymyksissä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Metsäammattilaiset
Metsäammattilaisten tuomio: Metsäsektorin uusi suunta on jo vanha25.6.2026 11:00:25 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston tutkijaryhmä julkaisi ehdotuksen suomalaisen metsäsektorin uudistamisesta, joka kuvaa tavoitteena nykytilaa. Julkaisun ydinviesti on selvä: metsien tulevaisuuden arvo tulisi rakentaa luonnon monimuotoisuuden, hiilimarkkinoiden, luontopalveluiden ja korkean lisäarvon liiketoiminnan varaan puuntuotannon sijaan. Metsäammattilaisten arviointi esitysten vaikutuksesta löysi useita ongelmakohtia.
Lojaliteetti on tärkeää – metsäammattilaisten ääni välttämätöntä22.6.2026 12:09:56 EEST | Blogi
Metsäalalla monet metsäammattilaisten ajatukset jäävät sanomatta lojaliteettivelvoitteen vuoksi. Olen itse saanut todistaa tätä moneen otteeseen eri työnantajilla. Ollessani Metsähallituksen tiedottajana, oli aivan päivänselvää, etten voinut kertoa ajatuksiani. Olin organisaation julkinen edustaja. Mutta muissa asiantuntijatehtävissä keskusteluihin ja tilaisuuksiin osallistumisen kieltäminen lojaliteettivelvoitteeseen vedoten on koetellut perustuslain henkeä.
Kuka minut määrittää?18.6.2026 10:13:10 EEST | Blogi
Olen Leena, syntynyt pieneen maaseutukylään tilalle, jossa luonto ei ole erillinen asia, vaan osa jokapäiväistä elämää. Ensimmäiset muistoni eivät liittyneet leluihin tai televisioon, vaan metsän tuoksuun sateen jälkeen, aamukasteeseen niityllä ja siihen, kuinka västäräkki rakensi pesäänsä navetan räystään alle.
Metsäammattilaiset vastaavat kritiikkiin15.6.2026 10:42:27 EEST | Tiedote
Metsänhoitajat Ilona Hohteri, Pauliina Schiestl-Aalto ja Juho Aalto kirjoittivat kriittisen näkemyksen alkumetreillä olevasta Metsäammattilaisten verkostosta (Maaseudun Tulevaisuus 10.6.2026), jossa he arvostelivat niin verkoston anonyymiä toimintaa, kuin faktantarkastustakin. Metsäammattilaiset suhtautuvat kritiikkiin maltillisesti.
Väitös paljastaa metsäammattilaisten vahvan metsäsuhteen – metsä on ammatti, identiteetti ja elämäntapa12.6.2026 13:00:24 EEST | Tiedote
Metsäkeskustelussa metsäammattilaiset esitetään usein kylminä teknokraatteina, joiden maailmassa metsä on kuutioita, euroja ja hakkuusuunnitelmia. Tuore Itä-Suomen yliopistossa tarkastettu väitöstutkimus piirtää kuitenkin aivan toisenlaisen kuvan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme