Aikamatka Tampereelle 1900-luvun alkuun – Vapriikki avaa uuden valokuvanäyttelyn
26.5.2026 10:16:13 EEST | Vapriikki | Tiedote
Vapriikki avaa 4.6. uuden näyttelyn, joka johdattaa kävijän aikamatkalle Tampereen menneisyyteen historiallisin valokuvin. Vapriikin kuva-arkiston kuvien kautta kävijä pääsee kokemaan, millaiselta Tampere näytti 1900-luvun alussa, viimeisen kahdenkymmenen vuoden aikana ennen Suomen itsenäistymistä - teollisuuskaupunki rakennuksineen, katuineen, toreineen, tehtaineen ja ihmisineen.

-Vuosisadan ensimmäiset vuosikymmenet tunnetaan Euroopan historiassa nimellä belle époque, kaunis aikakausi, joka oli suhteellisen rauhan, vaurastumisen ja uudistumisen aikaa. Tyylillisesti kausi tunnetaan art nouveausta eli suomalaisittain jugendista, kertoo näyttelyn tutkija Antti Liuttunen.
Myös Tampereella kaupungin siluetti muuttui, teollisuus kasvoi ja aatemaailma kuohui, mutta arkinen elämä eli omaa rytmiään puutalokortteleissa ja tehdaspihoilla.
-Näyttelyssä käydään läpi Tamperetta alueittain, ja esitellään niiden miljöitä, rakennuksia ja asukkaita, Liuttunen kertoo.
-Samalla nostetaan esiin mielenkiintoisia tapahtumia, ilmiöitä ja henkilöitä, joista saattaa löytää jänniä yhtymäkohtia myös meidän aikaamme.
Valokuvat pääosassa
Näyttelyn sisältö on laaja ja monipuolinen. Valokuvat ovat pääosassa, mutta lisäksi näyttelytilaan on lavastettu kaksi interiööriä, joista toinen esittää säätyläisten asuinhuonetta ja toinen työväestön asuntoa. Niiden esineet ovat Tampereen historiallisten museoiden kokoelmista.
-Jäljellä ei ole enää ketään, joka olisi omin silmin nähnyt, millainen paikka 1900-luvun alun Tampere oli. Se on todellakin jo mennyt maailma, sanoo Liuttunen.
Valokuvat pystyvät kuitenkin murtamaan ajan vallan.
-Valokuvat ovat konkreettisia todisteita menneestä; niistä voimme havainnoida katunäkymiä, teollisuuslaitoksia ja kaupunkilaisten arkea. Valokuva on ylivertainen menneisyyden tallentaja, Liuttunen toteaa.
Ainutlaatuisia kuvia arkistoista
Näyttelyssä on esillä satoja valokuvia, jotka muodostavat edustavan läpileikkauksen vanhaan Tampere-kuvastoon. Vapriikin kuva-arkiston kokoelmista löytyy suuri määrä valokuvia 1900-luvun alun Tampereesta niin ammattilaisten kuin amatöörienkin ikuistamina, eri muistiorganisaatioiden suunnitelmallisen tallennustyön tuloksena tai perhealbumeihin kerättyinä. Näyttelyssä on esillä kaikkein rakastetuimpia, monille jo tuttuja kuvia, mutta paljon myös harvinaisuuksia ja jopa ennen näkemättömiä otoksia.
-William Lomax, Arthur Laurent, Axel Tammelander, Ida Nyman, Werner Gestrin, Juho Holmstén-Heiniö, Gustin Lojander, Eino Bergius ja kumppanit. Tampereella oli paitsi ammattikuvaajia, myös monia taitavia ja aktiivisia harrastajia, kertoo Liuttunen.
Nostalgiaa ja visuaalista vaikuttavuutta
Näyttely on avoimen nostalginen, mutta myös viihdyttävä ja jopa dramaattinen. Esillepano on visuaalisesti vaikuttava. Valokuvat kertovat tarinan kaupungista, joka kasvoi ja muuttui, mutta säilytti oman luonteensa ja yhteisöllisyytensä.
-Haluamme tarjota museokävijälle paitsi laajan ja kiinnostavan tietopaketin, myös esteettisen elämyksen, mahdollisuuden lumoutua vanhasta Tampereesta uskomattoman kauniiden valokuvien kautta, sanoo Liuttunen.
-Lisäksi näyttely muistuttaa siitä, että kerran menetettyä ei saada enää milloinkaan takaisin.
Syksyllä julkaisu
Näyttelyyn liittyy julkaisu Mennyt maailma – Tampere 1900-luvun alussa, joka ilmestyy syksyllä. Teos tulee myyntiin Vapriikin museokauppaan.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tutkija
Antti Liuttunen
040 800 7600
antti.liuttunen@tampere.fi
Tähtitalvikki PoikajärviViestintäasiantuntija
Puh:050 321 1189Kuvat




Tietoja julkaisijasta
Vapriikissa viihtyvät kaikenikäiset museovieraat. Voit tutustua kerralla yli kymmeneen näyttelyyn. Historiaa, luonnontieteitä ja tekniikkaa. Vapriikki kuuluu Tampereen historiallisiin museoihin, joita ovat myös Museo Milavida ja Amurin museokortteli.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vapriikki
Tue uudistuvaa Suomen pelimuseota – tukipaketit nyt myynnissä20.5.2026 13:51:30 EEST | Tiedote
Museokeskus Vapriikin verkkokaupassa on myynnissä tukipaketteja Suomen pelimuseon uutta näyttelyä varten. Nyt voi varmistaa etukäteen pääsyn uudistettuun museoon ja ikuistaa nimensä museon verkkosivuille! Tukipakettien avulla yleisö voi osallistua pelimuseon syksyn uudistukseen ja olla mukana rakentamassa entistä elämyksellisempää kokonaisuutta.
Amurin museokortteli avautuu kesäksi7.5.2026 12:00:35 EEST | Tiedote
Kesämuseo Amurin kaupunginosassa Tampereella avautuu jälleen 12.5. kello 10. Nostalgisessa puutalokorttelissa pääsee tutustumaan tamperelaisiin koteihin ja niiden kuvitteellisten asukkaiden elämäntarinoihin 1880-luvulta 1970-luvulle. Museo on avoinna 6.9. saakka tiistaista sunnuntaihin klo 10–18. Tänä kesänä asiakkaita ilahduttaa museosauna, joka lämpiää kymmenenä iltana. Viime kesän suosittu kesäteatteri tekee myös paluun museokorttelin pihalle.
Tampereen historialliset museot saivat Ekokompassi‑sertifikaatin4.5.2026 13:41:20 EEST | Tiedote
Tampereen historialliset museot ovat saaneet Ekokompassi‑ympäristösertifikaatin tunnustuksena pitkäjänteisestä ja konkreettisesta ympäristötyöstä. Sertifikaatti kattaa kaikki museokokonaisuuden kohteet ja tukee museoiden tavoitetta toimia vastuullisesti, yhdenvertaisesti ja kestävän kehityksen periaatteita noudattaen. Tampereen historiallisia museoita ovat museokeskus Vapriikki, Museo Milavida ja Amurin museokortteli sekä museoiden kokoelmakeskus historiallisten museoiden kokoelmien osalta.
Museoiden yötä vietetään Tampereella lauantaina 16.5.27.4.2026 09:34:40 EEST | Tiedote
Museoiden yö -tapahtuma valtaa jälleen Tampereen ja tarjoaa katsottavaa ja koettavaa lauantaina 16.5.2026. Tapahtumarannekkeella voi vierailla 25 kohteessa, nähdä yli 100 ohjelmanumeroa, seurata huikeita esityksiä sekä osallistua työpajoihin. Ohjelmaa on tarjolla klo 18:sta lähtien puoleen yöhön asti, ja kohteiden välillä voi kulkea Museoiden yö -busseilla.
Lasten futissunnuntai villitsee Vapriikissa20.4.2026 08:13:29 EEST | Tiedote
Museokeskus Vapriikissa virittäydytään sunnuntaina 26. huhtikuuta jalkapallohuumaan koko perheen voimin. Päivän aikana kävijät pääsevät testailemaan pallonkäsittelytaitojaan, pelaamaan jalkapallopelejä ja sukeltamaan MM-kisojen värikkääseen historiaan. Tapahtumapäivänä Vapriikin näyttelyihin pääsee koko päivän lastenlipun hinnalla, 8 eurolla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme