Aluehallitus esittää aluevaltuustolle arviointimenettelyn toimenpideohjelmaan sitoutumista
26.5.2026 18:40:56 EEST | Keski-Suomen hyvinvointialue | Tiedote
Aluehallitus päätti esittää kokouksessaan 26.5. aluevaltuustolle, että aluevaltuusto hyväksyy arviointiryhmän loppuraportin ja sitoutuu toimenpideohjelman toteuttamiseen arviointiryhmän edellyttämällä tavalla. Hyvinvointialueen kertyneet alijäämät on arviointimenettelyn myötä katettava vuoteen 2030 mennessä. Alun perin alijäämät olisi pitänyt olla katettuna tämän vuoden aikana.
Toimenpideohjelma koostuu alueen jo päättämistä toimenpiteistä ja sitovista linjauksista, kuten vuoden 2026 talousarviosta ja vuosien 2027-2030 taloussuunnitelmasta, sekä vielä valmistelussa olevista ja suunnitelluista toimista toimintojen kehittämiseksi ja tehostamiseksi.
Toimenpideohjelma osoittaa, miten hyvinvointialueen taseeseen kertyneen alijäämän kattaminen etenee. Lisäksi se osoittaa, minkälainen nettokäyttökustannusten kehitys on toimenpideohjelman aikana mahdollinen eli mihin alueen on toimenpideohjelman voimassa olon ajaksi sitouduttava. Toimenpideohjelman talousluvut perustuvat huhtikuun lopun tilanteeseen.
Lisäksi aluehallitus merkitsi arviointiryhmän kokousten 22.4. ja 13.5. pöytäkirjat tiedoksi ja lähetti ne edelleen aluevaltuuston käsittelyyn.
Lue lisää:
Keski-Suomen hyvinvointialue vältti aluejakoselvityksen (tiedote 13.5.)
https://www.hyvaks.fi/uutiset/keski-suomen-hyvinvointialue-valtti-aluejakoselvityksen
Aluevaltuustolle esitettään ylijäämäistä muutostalousarvioita
Aluehallitus päätti esittää aluevaltuustolle, että se hyväksyy muutosesityksen vuoden 2026 talousarvioon ja päivitetyn investointisuunnitelman 2026-2029. Hyvinvointialueen tulos on maaliskuun neljännesvuosikatsaukseen sisältyvän tilinpäätösennusteen mukaisesti muodostumassa 4,1 miljoonaa euroa ylijäämäiseksi. Talousarvion loppusummaa ja tulostavoitetta koskevat talousarvion muutosesitykset perustuvat tilinpäätösennusteelle.
Muutosesitykset sisältävät arviointimenettelyn arviointiryhmän antaman toimenpide-ehdotuksen mukaiset erikoissairaanhoidon lisäsopeutustoimet vuodelle 2026. Erikoissairaanhoidon lisäsopeutustoimilla (endoskopiakeskuksen perustaminen, geriatrisen keskuksen erikoissairaanhoidon ja perusterveydenhuollon integraatio sekä patologian toiminnan tehostamissuunnitelman mukaiset toimet) tavoitellaan vuonna 2026 yhteensä 1,16 miljoonan euron vaikutuksia.
Talousarvion investointiosaan esitetään yhden laiteinvestointikohteen ja yhden tilainvestointikohteen lisäämistä. Näille investointikohteille osoitetaan kokonaiskustannuksia vastaava investointituotto, joten niiden nettovaikutus hyvinvointialueen käyttöomaisuuden poistopohjaan on neutraali. Vastaava muutos esitetään hyvinvointialueen investointisuunnitelmaan 2026-2029.
Lue lisää:
Keski-Suomen hyvinvointialueen talousarvioita esitetään ylijäämäiseksi
https://www.hyvaks.fi/uutiset/keski-suomen-hyvinvointialueen-talousarvioita-esitetaan-ylijaamaiseksi
Hyvinvointialue antoi lausunnon sosiaalihuoltolain uudistamisesta
Aluehallitus antoi lausunnon hallituksen esityksen luonnokseen sosiaalihuoltolain ja siihen liittyvien lakien muuttamisesta. Lähtökohtaisesti hyvinvointialue kannattaa sosiaalipalvelu-uudistusta ja siihen liittyvän lainsäädännön uudistamista. Lainsäädäntöuudistuksen myötä hyvinvointialueen on mahdollista järjestää palveluita nykyistä joustavammin ja asiakaslähtöisemmin. Päällekkäistä ja tarpeettoman yksityiskohtaista sääntelyä onkin tarpeen purkaa ja lapsiperhepalveluita sekä työ- ja toimintakyvyn tukeen liittyviä sosiaalipalveluita uudistaa. Lainsäädännön uudistamisen myötä sosiaalihuollossa siirrytään palvelutarpeen arvioinnin näkökulmasta nopeammin tosiasialliseen sosiaalihuollon tukityöhön.
Lainsäädäntöuudistuksessa kannatettavaa on myös sosiaalihuollon kytkeminen vahvemmin osaksi hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen kokonaisuutta. Lisäksi kannatettavaa on kirjaamisvelvoitteiden keventäminen siten, ettei velvoitteiden vähentäminen vaikuta sosiaalihuollon vaikuttavuuden seurantaan ja vahvistamiseen. Sosiaalihuollon tiedon tulee edelleen pysyä eheänä hyvinvointialueen tiedolla johtamista, kansallista vähimmäistietosisällön tuottamista sekä vaikuttavuutta tukevana.
Lausunnossa hyvinvointialue esittää huolensa sosiaalipalvelu-uudistuksen toimeenpanosta suhteessa kansallisen rahoituksen vähenemiseen. Tilanteessa, jossa hyvinvointialueen sosiaalihuollon ammatillista asiantuntijatyötä vahvistetaan ja palveluita uudistetaan, on haasteellista saada aikaan välitöntä säästöä. Käytännössä uudistus tulee vaatimaan sosiaalihuollon henkilöresurssin tarkastelua erityisesti henkilöstön sijoittumisen näkökulmasta.
Lisäksi hyvinvointialue muistuttaa, että sosiaalihuollon asiakkaat ovat erityisen haavoittuvassa asemassa olevia asiakkaita, joilla on subjektiivisia oikeuksia tiettyihin palvelukokonaisuuksiin. Kun kansallisesti samanaikaisesti muutetaan merkittävästi sosiaaliturvaa, voi sosiaalipalveluiden uudistamisella olla kerrannaisvaikutuksia sosiaalipalveluiden asiakkaiden tilanteisiin. Tämä voi tuottaa pidemmällä aikajänteellä sosiaaliturvan ja -palveluiden sekä terveydenhuollon kasvavia kustannuksia.
Hyvinvointialueen rahoitusta koskeva oikaisuvaatimus ja valitus aluehallituksen käsittelyssä
Aluehallitus antoi valtiovarainministeriölle lausunnon, joka koskee Keski-Suomen hyvinvointialueen tekemää oikaisuvaatimusta vuoden 2026 rahoituspäätöksestä, ja lisäselvityksen hallinto-oikeudelle, joka liittyy hyvinvointialueen tekemään valitukseen vuoden 2025 rahoituspäätöksestä.
Lausunnosta ilmenee, että osalle hyvinvointialueista on jaettu liikaa rahoitusta ja osalle liian vähän. Hyvinvointialueet ovat myös rahoituksen suhteen epäyhdenvertaisessa asemassa sen perusteella, mikä potilastietojärjestelmä hyvinvointialueella on ollut käytössä. Rahoitus ei jakaudu rahoituslaissa tarkoitetulla tavalla ja alueet ovat rahoituksen suhteen eriarvoisessa asemassa.
Hallinto-oikeudelle annettavan lisäselvityksen mukaan tämän vuoden helmikuussa on uutena tietona paljastunut se, että myös yksityisen sektorin diagnoositiedot ovat vaikuttaneet hyvinvointialeuiden rahoitukseen vastoin rahoitusta koskevaa lainsäädäntöä. Tämän vuoksi Keski-Suomen hyvinvointialue on täydentänyt keväällä hallinto-oikeudelle alun perin viime syksynä antamaansa lausuntoa.
Raportti valtionavustuksesta hyvinvointialueen toiminnan vakiinnuttamiseen ja kehittämiseen
Aluehallitus merkitsi tiedoksi raportin valtionavustuksen käytöstä. Keski-Suomen hyvinvointialue on saanut valtionavustusta hyvinvointialueiden toiminnan vakiinnuttamiseen ja kehittämiseen noin 19 miljoonaa euroa. Suunnitelma avustuksen käytöstä on sisältynyt hyvinvointialueen tuottavuusohjelmaan ja suunnitelma on sisältynyt vuosien 2023–2025 talousarvioiden määrärahoihin. Avustuksella rahoitetut investoinnit on hyväksytty vuosittain osana hyvinvointialueen investointisuunnitelmia.
Avustuksen käyttöä hyvinvointialueella on seurattu avustuspäätöksen mukaisesti erilliskirjanpidolla. Avustuksen käyttö on jakaantunut vuosien 2023–2025 aikana sekä käyttötalousmenoihin, yhteensä noin 10 miljoonaa euroa, että investointimenoihin, yhteensä noin 9 miljoonaa euroa.
Aluehallitus sai selvityksen lastensuojelun ja vammaispalvelun talouden ohjausryhmien työstä
Aluehallitus merkitsi tiedoksi lastensuojelun ja vammaispalveluiden talouden ohjausryhmien loppuraportit. Lastensuojelussa ohjausryhmä seurasi tiiviisti talouden toteumaa, edisti painopisteen siirtämistä varhaiseen tukeen, lisäsi omaa palvelutuotantoa ja vähensi ostopalveluiden käyttöä. Vammaispalveluissa suurin osa vuoden 2025 sopeuttamistoimista toteutui, ja työssä korostuivat ostopalveluiden kustannusten hallinta, palveluprosessien kehittäminen, oman palvelutuotannon tehokkuus sekä asiakasmäärän kasvun hillitseminen.
Molemmissa palveluissa keskeisiksi kehityskohteiksi nousivat tiedolla johtaminen, monialainen yhteistyö, toimintakulttuurin muutos sekä kustannustehokkaampien ja vaikuttavampien palveluratkaisujen rakentaminen.
Lastensuojelun ja vammaispalveluiden talouden ohjausryhmät perustettiin vahvistamaan toiminnan ja talouden hallintaa, hillitsemään kustannusten kasvua sekä parantamaan palveluiden ennustettavuutta.
Vastauksia valtuustoaloitteisiin
Aluehallitus päätti merkitä seuraaviin valtuustoaloitteisiin laaditut vastaukset tiedokseen, lähettää ne edelleen tiedoksi aluevaltuustolle sekä esittää aluevaltuustolle, että se toteaa valtuustoaloitteet loppuun käsitellyksi.
Vastauksesta ikääntyvää väestöä koskevaan valtuustoaloitteeseen ilmenee, että valtuustoaloitteessa esitetyt toimenpiteet saavat tukea voimassa olevasta lainsäädännöstä sekä ovat linjassaan palvelustrategian tavoitteiden kanssa. Suunnitelma ikääntyneen väestön hyvinvoinnin tukemiseksi on tarkoitus tuoda päätöksentekoon syksyllä 2026. Suunnitelmaa valmistellaan yhteensovittavalla työotteella kuntien kanssa, henkilöstön osaamista hyödyntäen. Aloitteen mukaiset kehittämisehdotukset otetaan huomioon valmistelussa tarkoituksenmukaisella tavalla.
Vastauksesta, joka koskee jälkihuollon nuorten asiakkaiden toimeentulon varmistamista, ilmenee, että Keski-Suomen hyvinvointialueen jälkihuollossa varmistetaan lastensuojelulain edellytysten mukaisesti jälkihuoltonuorten toimeentulo. Kaikkien opiskelevien jälkihuoltonuorten toimeentulon varmistaminen aiheuttaisi Keski-Suomen hyvinvointialueelle n. 1,1 miljoonan euron vuosittaiset kustannukset, jos nuorille myönnettäisiin kategorisesti toimeentulotuen perusosaa vastaava summa täydentävänä tai ehkäisevänä toimeentulotukena. Suurella osalla jälkihuoltonuorista on kertynyt runsaasti itsenäistymisvaroja tai heillä on edellytykset opiskella ensisijaisten etuuksien ja opintolainan turvin. Noin 25 nuoren osalta keskitytään saattamaan peruskoulua loppuun ja joilla opinnot eivät johda ammattiin. Näiden jälkihuoltonuorten osalta on perusteltua myöntää harkinnalla jälkihuollon taloudellista tukea toimeentulon turvaamiseksi ilman opintolainaa.
Muut asiat
Aluehallitus päätti esittää aluevaltuustolle, että se myöntää Ari-Pekka Liukkoselle eron hyvinvoinnin ja terveyden lautakunnan jäsenyydestä ja valitsee hyvinvoinnin ja terveyden lautakunnan varsinaisen jäsenen ja tälle henkilökohtaisen varajäsenen Liukkosen tilalle jäljellä olevaksi toimikaudeksi.
Aluehallitus päätti määrätä hyvinvointialuejohtajan viransijaisiksi sosiaali- ja terveyspalveluiden toimialajohtajan, konsernipalveluiden toimialajohtajan ja pelastusjohtajan.
Aluehallitus nimesi konsernipalveluiden toimialajohtajan viransijaisiksi hallinto- ja lakiasiainjohtajan, strategiajohtajan ja sosiaali- ja terveyspalveluiden toimialajohtajan.
Esityslista ja pöytäkirja
Aluehallituksen kokouksen esityslista liitteineen löytyy osoitteessa www.hyvaks.fi/aluehallitus (suoraa linkki esityslistaan: https://hyvaks-d10julk.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting&id=2026346 ).
Aluehallituksen kokouksen pöytäkirja julkaistaan hyvinvointialueen verkkosivuilla heti kun se on tarkistettu.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jani Ylälehtoaluehallituksen puheenjohtajaKeski-Suomen hyvinvointialue
Puh:0400 922 636jani.ylalehto@hyvaks.fiPiia Vuorelahyvinvointialuejohtaja
Puh:050 442 0455piia.vuorela@hyvaks.fiTero ManninenViestintäjohtajaViestintäpalvelut
Keski-Suomen hyvinvointialue
Keski-Suomen hyvinvointialue vastaa noin 273 000 keskisuomalaisen sosiaali-, terveys- ja pelastustoimen palveluista.
Keskeinen tehtävämme on keskisuomalaisten hyvinvoinnin, terveyden ja turvallisuuden edistäminen. Järjestämme sosiaali- ja terveydenhuollon sekä pelastustoimen palvelut asukkaillemme luotettavasti kaikissa tilanteissa.
Tavoitteenamme on se, että keskisuomaisten kokemus hyvinvoinnista, terveydestä ja turvallisuudesta paranee. Rakennamme Keski-Suomen vetovoimaa ja hyvää arkea yhdessä muiden alueen toimijoiden kanssa. Haluamme olla ihmislähtöisin hyvinvointialue ja tukea keskisuomalaisten hyvää arkea.
Hyvinvointialue on Keski-Suomen suurin työnantaja, jonka palveluksessa työskentelee noin 12 500 ammattilaista. Tarjoamme mahdollisuuksia ammatilliseen kehittymiseen ja monipuolisiin urapolkuihin.
Palveluiden tiedot, toimipisteet ja yhteystiedot löytyvät Keski-Suomen hyvinvointialueen verkkosivuilta osoitteesta www.hyvaks.fi.
Viestintäpalveluiden yhteissähköposti: viestinta(at)hyvaks.fi.
Facebook: @hyvaks, X: @hyvaks, Instagram: @hyvaks, LinkedIn: Keski-Suomen hyvinvointialue, YouTube: Keski-Suomen hyvinvointialue
#hyvaks #hyväarkikaikille
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keski-Suomen hyvinvointialue
Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote26.5.2026 14:20:48 EEST | Tiedote
Keski-Suomen pelastuslaitos Tiedote 26.5.2026 JATKOTIEDOTE MAASTOPALO JYVÄSKYLÄ Kohteessa tilanne rauhallinen. Palo on saatu sammumaan, ja jälkisammutustyöt käynnissä. Metsää paloi noin kaksi hehtaaria. Todennäköisesti palo syttyi pudonneesta sähkölinjasta. Omaisuudelle tai ihmisille ei ollut vaaraa. Pelastuslaitoksen sammutustyöt jatkuvat vielä noin tunnin ajan.
Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote26.5.2026 13:12:05 EEST | Tiedote
Keski-Suomen pelastuslaitos Tiedote 26.5.2026 MAASTOPALO KESKISUURI JYVÄSKYLÄ Pelastuslaitos sai tehtävän klo 12.26 maastopalosta Naskuttajanpetäjäntielle Jyväskylään. Metsäautotien varressa oli havaittu palavaa maastoa. Välintöntä vaaraa ihmisille tai omaisuudelle ei ole. Pelastuslaitokselta on kohteessa kahdeksen yksikköä sammuttamassa paloa. Pelastuslaitos tiedottaa seuraavan kerran klo 14.00 tai jos tilanne päättyy.
Hanke nuorten huumekuolemien ehkäisemiseksi käynnistyy Keski-Suomen hyvinvointialueella26.5.2026 13:11:15 EEST | Tiedote
Keski-Suomen hyvinvointialue käynnistää Uusi polku -hankkeen nuorten huumekuolemien ehkäisemiseksi ja päihdehaittojen vähentämiseksi yhteistyössä Sovatek-säätiön kanssa. Hanke saa 270 000 euron rahoituksen sosiaali- ja terveysministeriöltä. Hankkeessa kehitetään yhtenäinen toimintamalli, joka tukee nuoren jatko-ohjautumista, vahvistaa ammattilaisten yhteistyöosaamista ja vähentää yliannostusten uusiutumisriskiä.
Keski-Suomen hyvinvointialue kohtaa asukkaita kuntien kesätapahtumissa26.5.2026 11:38:33 EEST | Tiedote
Keski-Suomen hyvinvointialue on tulevan kesän aikana mukana tapahtumissa Muuramessa, Hankasalmella, Viitasaarella ja Keuruulla.
Hallinto-oikeuden mukaan hyvinvointialueen ensimmäinen palveluverkkopäätös on lainmukainen25.5.2026 14:01:35 EEST | Tiedote
Hämeenlinnan hallinto-oikeuden mukaan Keski-Suomen hyvinvointialueen aluevaltuuston 11.6.2024 tekemä palveluverkkopäätös on lainmukainen. Sosiaali- ja terveyspalvelujen palveluverkkopäätöksestä oli tehty kolme valitusta ja hallinto-oikeus on hylännyt valitukset. Hallinto-oikeuden ratkaisu ilmenee hyvinvointialueen saamasta hallinto-oikeuden päätöksestä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme