Veronika Honkasalo ja Tiina Elo: Porsaiden hyvinvointi asetettava lihateollisuuden voittojen edelle
27.5.2026 11:44:01 EEST | Vasemmistoliitto | Tiedote
Maa- ja metsätalousvaliokunta käsitteli tänään hallituksen esitystä porsaiden kirurgisen kastraation kiellon perumiseksi. Vasemmistoliiton Veronika Honkasalo ja Vihreiden Tiina Elo jättivät valiokunnan mietintöön vastalauseen ja kritisoivat kovin sanoin hallituksen aikeita luopua kirurgisen kastraation kiellosta.

Useat maa- ja metsätalousvaliokunnan kuulemat asiantuntijat, kuten Suomen Eläinlääkäriliitto ja Eläinten Hyvinvointikeskus, suosittelevat porsaiden kirurgisen kastraation kieltämistä. Kastraatiokiellon kumoamista on kannattanut lähinnä lihateollisuus. Eläinoikeusakatemian tilaaman kyselytutkimuksen mukaan 82 % suomalaisista vastustaa porsaiden kastraatiokiellon perumista.
– On selvää, että hallituksen päätökseen luopua porsaiden kirurgisen kastraation kiellosta vaikuttaa ennen kaikkea suomalaisten lihatalojen lobbaus. On irvokasta, että lakia, jolla on tarkoitus turvata eläinten hyvinvointi, ollaan valmiita muuttamaan eläinten tappamista ydintehtävänään harjoittavan teollisuudenalan toiveesta, Veronika Honkasalo tylyttää.
– Porsaiden kirurginen kastraatio on toimenpiteenä erittäin tuskallinen. Se tutkitusti heikentää porsaiden hyvinvointia ja terveyttä ja nostaa porsaiden kuolleisuutta. Toimenpiteen tarpeellisuutta ja vaihtoehtoja tulee arvioida eläimen näkökulmasta, ei lihateollisuuden etujen tai vientimahdollisuuksien kautta, Tiina Elo muistuttaa.
Lisäksi edustajien mukaan on runsaasti näyttöä siitä, että kirurginen kastraatio itse asiassa heikentää sikateollisuuden taloudellista kannattavuutta pitkällä tähtäimellä.
Edustajat muistuttavat myös, että Tanska aikoo kieltää porsaiden kirurgisen kastraation vuoden 2030 alusta. Kyseessä on yksi EU:n suurimmista sianlihantuottajista ja merkittävä vientimaa, mikä heidän mukaansa osoittaa, ettei kirurgisesta kastraatiosta luopuminen ole ristiriidassa kansainvälisen kilpailukyvyn kanssa.
Kirurgisen kastraation kiellon perumisen sijaan Honkasalo ja Elo vaativat, että kiellon siirtymäaikaa tulee lyhentää merkittävästi.
– Mikäli haluamme valtiona turvata tuotantoeläimille edes hyvinvoinnin vähimmäistason ja noudattaa eläinten hyvinvointilain tarkoitusta, on kirurgisesta kastraatiosta luovuttava kokonaan ja kielto tulee toimeenpanna mahdollisimman nopeasti, Elo vaatii.
Yhteyshenkilöt
Veronika Honkasalokansanedustaja
Puh:040 555 9409veronika.honkasalo@eduskunta.fiLiitteet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vasemmistoliitto
Johannes Yrttiaho: Ydinase-esitys loukkaa vakavasti Suomen täysivaltaisuutta27.5.2026 14:38:59 EEST | Tiedote
Perustuslakivaliokunnan jäsen Johannes Yrttiaho (vas.) jätti keskiviikkona eriävän mielipiteen perustuslakivaliokunnan mietintöön ydinenergialain ja rikoslain muutosta koskevasta hallituksen esityksestä.
Timo Furuholm: Alustafirmojen halvat taksikyydit revitään kuljettajien selkänahasta27.5.2026 13:40:21 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton kansanedustaja, liikenne- ja viestintävaliokunnan jäsen Timo Furuholm vaatii taksialalle reiluja pelisääntöjä myös alustafirmoille työskenteleville kuljettajille. Liikenne- ja viestintävaliokunta sai tänään valmiiksi mietinnön hallituksen esityksestä taksisääntelyn muuttamiseksi.
Pia Lohikoski: Mikä on oikeistohallituksen suunnitelma toisen asteen tulevaisuudelle?27.5.2026 09:06:18 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton kansanedustaja, sivistysvaliokunnan jäsen ja eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Pia Lohikoski vaatii opetusministeriltä vastauksia toisen asteen koulutuksen tulevaisuudesta nuorisoikäluokkien pienentyessä rajusti. Lohikosken mukaan hallitukselta puuttuu uskottava suunnitelma koulutustason nostamiseksi ja ammatillisessa koulutuksessa opiskelevien jatko-opintovalmiuksien lisäämiseksi. Lohikoski on tällä viikolla julkaissut oman mallinsa ammatillisen koulutuksen uudistamiseksi.
Hanna Sarkkinen: Yhteisöveron alennus on viipymättä peruttava26.5.2026 14:46:00 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton kansanedustaja Hanna Sarkkinen toteaa Orpon hallituksen talouspolitiikan epäonnistuneen, ja vaatii yhteisöveroalen perumista viipymättä. Hän piti vasemmistoliiton ryhmäpuheen, kun eduskunta käsitteli hallituksen selontekoa liiallisen alijäämän menettelystä.
Miikka Kortelainen: Škoda Transtechin muutosneuvottelut vaativat valtiolta välittömiä toimia - julkisten hankintojen on tuettava suomalaisia työpaikkoja25.5.2026 14:38:29 EEST | Tiedote
Škoda Transtechin ilmoitus jopa 200 työntekijää koskevien muutosneuvottelujen käynnistämisestä Otanmäen tehtaalla on synkkä uutinen koko Kainuulle. Kyse on satojen ihmisten toimeentulosta, perheiden arjesta ja koko alueen tulevaisuudenuskosta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme