Yleisillä anemialääkkeillä yllättäviä vaikutuksia syöpäsoluihin
28.5.2026 05:55:00 EEST | Oulun yliopisto | Tiedote
Suomalaiset tutkijat ovat havainneet, että yleisesti anemian hoitoon käytettävät lääkkeet voivat hidastaa syöpäsolujen kasvua ja uusien verisuonten muodostumista. Oulun yliopiston ja Itä-Suomen yliopiston tutkimuksen mukaan lääkkeillä voi olla aiemmin tuntematonta potentiaalia syövän hoidossa.

Tutkimuksen mukaan niin sanotut HIF-PHI-lääkkeet vaikuttavat solujen aineenvaihduntaan ja kasvuun tavoilla, joita ei ole aiemmin tunnettu. Lääkkeitä käytetään tällä hetkellä kroonista munuaissairautta sairastavien potilaiden anemian hoitoon, sillä ne lisäävät punasolujen tuotantoa. Ne toimivat vakauttamalla proteiineja, jotka auttavat soluja reagoimaan hapenpuutteeseen. Nyt tutkijat osoittivat, että lääkkeet vaikuttavat myös solujen kasvuun ja verisuonten muodostumiseen, vaikka kyseisiä hapenpuutetta aistivia proteiineja ei olisi läsnä.
Tutkijoiden mukaan löydös voi olla merkittävä syöpäpotilaille, joilla usein esiintyy anemiaa joko kasvaimen tai syöpähoitojen seurauksena. Oulun yliopiston professori Thomas Kietzmann kertoo tulosten yllättäneen tutkimusryhmän.
”Oletimme lääkkeiden vaikuttavan vain hapenpuutteeseen liittyvän mekanismin kautta. Sen sijaan havaitsimme, että ne voivat estää solujen kasvua ja uusien verisuonten muodostumista myös itsenäisesti.”
Tutkijoiden mukaan lääkkeet voisivat tulevaisuudessa auttaa sekä anemian hoidossa että kasvainten kasvun hillitsemisessä samaan aikaan. Kietzmannin mukaan lääkkeiden yhdistäminen perinteiseen solunsalpaajahoitoon voisi mahdollisesti parantaa potilaiden hoitotuloksia.
Laboratoriotulokset ovat tutkijoiden mukaan lupaavia, mutta vaikutukset on vielä varmistettava potilailla tehtävissä kliinisissä tutkimuksissa. Tutkimusryhmä etsiikin nyt kliinisiä yhteistyökumppaneita jatkotutkimuksiin.
Tutkimus julkaistiin arvostetussa Redox Biology -tiedelehdessä. Tutkimusta rahoittivat muun muassa Suomen Akatemia ja Jane ja Aatos Erkon säätiö.
Tutkimusjulkaisu: Daniela Mennerich, Fawzi Khoder-Agha, Mustafa Beter, Elitsa Y. Dimova, Seppo Ylä-Herttuala, Thomas Kietzmann, Clinically approved HIF-PHIs modulate redox metabolism, cell growth, and angiogenesis independent of HIF-1α/HIF-2α, Redox Biology, Volume 94, 2026.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Professori Thomas Kietzmann, Oulun yliopisto, 050 350 4068, thomas.kietzmann@oulu.fi (englanti)
Viestintäasiantuntija Meri Rova, Oulun yliopisto, 050 464 3361, meri.rova@oulu.fi
Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 19 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
Vety, kierrätys ja tekoäly muuttavat eurooppalaista terästuotantoa6.10.2026 06:04:00 EEST | Tiedote
Vety korvaa hiiltä, romua käytetään enemmän, tekoäly etsii valuvikoja ja terästehtaiden kuonakasoista löydetään kriittisiä raaka-aineita. Oulun yliopisto on mukana useissa eurooppalaisissa hankkeissa, jotka ratkovat vähäpäästöisen teräksen valmistuksen pullonkauloja.
Varhain alkavat vaihdevuodet yhteydessä lisääntyneisiin ahdistus- ja masennusoireisiin5.10.2026 05:50:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopiston tutkimuksessa havaittiin, että vaihdevuosiin tavallista aiemmin siirtyneillä naisilla esiintyi enemmän ahdistus- ja masennusoireita kuin samanikäisillä naisilla, joilla vaihdevuodet eivät vielä olleet alkaneet.
Oulun yliopistosta valmistuneet arvioivat tutkintonsa ja työuransa alun myönteisesti2.10.2026 13:04:45 EEST | Tiedote
Koronapandemian keskellä valmistuneet Oulun yliopiston maisterit ja tohtorit ovat tyytyväisiä tutkintoonsa. Valtakunnalliseen vuonna 2025 toteutettuun uraseurantakyselyyn vastasivat vuonna 2020 valmistuneet maisterit sekä vuonna 2022 valmistuneet tohtorit.
Iltavirkuilla muita suurempi riski päätyä työkyvyttömyyseläkkeelle1.10.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Iltapainotteinen vuorokausirytmi liittyy jopa 70 prosenttia suurempaan riskiin joutua työkyvyttömyyseläkkeelle.
Oulun yliopiston rehtorivalinta etenee haastatteluvaiheeseen30.9.2026 14:46:18 EEST | Tiedote
Oulun yliopiston hallitus kutsuu neljä hakijaa haastatteluun yliopiston rehtorin tehtävää varten.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme