Valokuitunen Oy

Reposaareen rakennetaan valokuituverkkoa vanhojen kupariyhteyksien tilalle

28.5.2026 08:54:00 EEST | Valokuitunen Oy | Tiedote

Jaa

Porin Reposaareen on tulossa laajalle alueelle valokuituverkkoa, kun Valokuitunen rakennuttaa kevään ja kesän aikana saareen verkkoa. Työt ovat alkaneet.

Porin Reposaaren asukkaat saavat mahdollisuuden liittää kotinsa kiinteään valokuituverkkoon, kun Valokuitunen on rakennuttamassa historialliseen saareen valokuituverkkoa. Maanrakennustyöt ovat jo alkaneet alueella. Rakennettavan verkon piirissä on noin 500 kotitaloutta. Rakennushanke on laaja, sillä alueella kaivetaan valokuidun runkoverkkoa yli kuuden kilometrin verran. Valokuituverkon rakennustyöt sijoittuvat pääosin olemassa olevien katujen ja tiealueiden yhteyteen.  

– Olemme huomioineet Reposaaren historiallisuuden jo ennen suunnittelun aloittamista. Rakennusreittimme ei kulje historiallisesti merkittävien alueiden kautta. Pyrimme minimoimaan asukkaille aiheutuvan väliaikaisen haitan tekemällä työt tiiviissä aikataulussa. Turvalliseen liikkumiseen työmaan läheisyydessä kiinnitetään erityistä huomiota koko rakentamisen ajan. Rakentamisen aikana pyritään varmistamaan, että kulku kiinteistöille säilyy mahdollisimman esteettömänä, Valokuitusen projekti-insinööri Nina Lorvi kertoo. 

Reposaaren valokuituyhteydet valmistuvat arvioiden mukaan syyskuun 2026 loppuun mennessä. Varsinaisten rakennustöiden jälkeen alueella tehdään vielä viimeistely- ja jälkitöitä, kuten nurmetuksia, asfaltointeja ja työmaajätteiden poiskuljetusta.  

– Vaikka työt on jo aloitettu ja osa asiakkaiden sisäasennuksistakin tehty, voimme silti ottaa vielä uusia asiakkaita kesäkuun loppuun mennessä samaan projektiin, Lorvi kertoo.  

Tekoäly lisää datan määrää tietoliikenneverkoissa 

Tietoliikenneverkoissa liikkuvan datan määrä kasvaa merkittävästi, minkä vuoksi yhteyksiltä vaaditaan jatkuvasti enemmän. Tekoälyn käytön nopea kasvu on yksi syy datamäärien kasvuun. Valokuitu mahdollistaa digiarjessa usean laitteen samanaikaisen käytön ilman, että nettiyhteys pätkii. Reposaaressa on aiemmin ollut käytössä kupari- ja mobiiliyhteyksiä.  

– Tarvitsemme yhä useammassa tilanteessa vakaata ja nopeaa nettiyhteyttä – oli kyse etätyöpalavereista, sarjojen suoratoistoista tai lääkäripalveluista. Jos saman katon alla yksi pitää etäpalaverissa esitelmää kamera päällä, toinen katsoo televisiota netin yli ja kolmas pelaa, nettiyhteys voi hidastua ja pätkiä. Valokuituyhteys parantaa reposaarelaisten edellytyksiä sujuvaan digiarkeen, Lorvi sanoo. 

Porissa on ennestään Valokuitusen avointa valokuituverkkoa usealla alueella Meri-Porissa, Kappalemaalla, Musassa, Noormarkussa ja Söörmarkussa. Kaiken kaikkiaan verkon piirissä on yli 2 300 huoneistoa. Koko Satakunnan maakunnan alueella Valokuitusen verkko kattaa yli 8 000 kotitaloutta.  

Pelkkä valokuitukaapeli ei vielä riitä, vaan nettiin päästäkseen asiakas tilaa erikseen nettipalvelut verkossa toimivien palveluntarjoajien valikoimista. Avoimessa verkossa palveluita voi kilpailuttaa sekä vaihtaa niin usein kuin haluaa.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Tietoja julkaisijasta: Valokuitunen on toimialansa markkinajohtaja

Valokuitunen Oy rakentaa nopeita ja luotettavia valokuituyhteyksiä pientaloihin ja yrityksiin ympäri Suomen. Valokuitu takaa parhaan mahdollisen nettiyhteyden kaikissa tilanteissa ja mahdollistaa sujuvan digiarjen. Kytkemme pientalojen yhteydet Avoin Kuitu -runkoverkkoon. Asiakkaamme voivat valita verkon laajasta valikoimasta itselleen sopivat netti- ja lisäpalvelut ja kilpailuttaa niitä rajattomasti. Valokuitunen on markkinajohtaja – verkkomme kattaa yli 450 000 kotitaloutta Suomessa. Meillä työskentelee yli sata ammattilaista arvojemme rohkeus, ilo ja luottamus mukaisesti. Valokuiturakentamisemme työllistää kymmeniä urakointiyrityksiä ympäri maan. 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Valokuitunen Oy

Valokuitunen tarkentaa hintamarkkinointiaan KKV:n ohjeistuksen mukaisesti1.4.2026 14:53:41 EEST | Tiedote

Valokuitunen sai KKV:lta sitoutumispyynnön koskien kuluttajamarkkinoinnissa ilmoittamiaan hintaetuja ja sopimuksen määräaikaisuuksia. Kuluttajansuojalaki edellyttää, että sopimuksen määräaikaisuus ja hinnan muodostumisen perusteet kerrotaan samassa yhteydessä mainostetun edun välittömässä läheisyydessä, eikä lisätietoja voi kertoa pelkästään esimerkiksi kampanjapostikortin kääntöpuolella tai kampanjanettisivulla. Valokuitunen sitoutuu jatkossa toimimaan KKV:n vaatimusten mukaisesti. ”On hyvä asia, että kuluttajan eduista pidetään huolta”, markkinointi- ja viestintäjohtaja Lisa Kukila sanoo.

Valokuitusen omistukseen muutoksia: Telian rinnalle Brookfield2.3.2026 08:55:00 EET | Tiedote

Valokuitusen enemmistöomistaja CapMan Infra myy omistusosuutensa Valokuitusesta. Samalla yrityksen toinen omistaja Telia kasvattaa omaa omistustaan. Uudeksi kumppaniksi Telian rinnalle tulee Brookfield. ”Kansainvälisesti merkittävän sijoitusyhtiön kiinnostuminen meistä osoittaa sen, että Valokuitunen on onnistunut vakiinnuttamaan asemansa johtavana valokuituverkkotoimijana Suomessa”, toteaa Valokuitusen toimitusjohtaja Heikki Kaunisto.

Selvitys: Suomen valokuitumarkkina poikkeaa muista Pohjoismaista – merkittävimmät erot avoimuudessa12.2.2026 06:31:00 EET | Tiedote

Suomi on kirinyt valokuituverkkojen kattavuudessa muiden Pohjoismaiden tasolle, mutta verkkojen rakenteissa olemme yhä selvä poikkeus. Tuore Valokuitu Pohjoismaissa -selvitys osoittaa, että Suomessa vain vajaa kolmannes valokuituverkoista toimii avoimina, kun taas Ruotsissa ja Tanskassa avoimuus on käytännössä sataprosenttista. Verkkomallien ero heijastuu kuluttajahintoihin, kilpailuun ja markkinoiden kehitykseen. Tästä käytännön esimerkki löytyy Norjasta, jossa suljettujen valokuituyhteyksien nettipalvelut ovat olleet hinnaltaan muita maita korkeampia.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye