Hallituksen veropolitiikka jarruttaa ostovoiman kehittymistä
28.5.2026 09:31:49 EEST | Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry - Finlands Fackförbunds Centralorganisation FFC rf | Tiedote
Palkansaajien ostovoimakuoppa on hiljalleen täyttymässä – mutta ei hallituksen politiikan ansiosta, vaan siitä huolimatta. Reaalipalkka saavuttaa elinkustannuskriisiä edeltävän tason vuoden loppuun mennessä. Edellinen arvio oli toukokuun alku.
– Jos hallitus ei olisi kiristänyt välillistä verotusta, reaalipalkka olisi palautunut elinkustannuskriisiä edeltävälle tasolle jo viime vuoden aikana, SAK:n pääekonomisti Patrizio Lainà muistuttaa.
SAK:n päivitetyn ostovoimanseurannan mukaan työntekijöiden ostovoiman paraneminen perustuu lähes kokonaan ammattiliittojen neuvottelemiin palkankorotuksiin. Jarruna suotuisassa kehityksessä toimivat hallituksen veropäätökset sekä Iranin sodan vuoksi kiihtynyt inflaatio.
Ostovoimaseurannassa on uutena tarkasteltu hallituksen veropolitiikan kokonaisvaikutuksia palkansaajiin huomioiden ansiotulo- ja välillinen verotus.
– Orpon hallituskauden aikana veropäätökset heikentävät keskituloisen palkansaajan ostovoimaa yli 400 euroa vuodessa. Vaikka ansiotuloverotus kevenee noin 150 eurolla, erityisesti arvonlisäveron kaltaiset välilliset verot ovat nostaneet hintoja ja syöneet palkansaajien ostovoimaa lähes 600 euroa vuodessa.
Ammattiliittojen neuvottelemat palkankorotukset vahvistavat ostovoimaa hallituskauden aikana merkittävästi. Käteen jää keskituloisella noin 4400 euroa enemmän vuodessa palkankorotusten ansiosta.
– Tästä summasta hallituksen veropäätökset ja inflaatio syövät ostovoimaa. Keskituloisen palkansaajan ostovoima kasvaa hallituskauden aikana noin 1800 euroa vuodessa, Patrizio Lainà toteaa.
Tänään julkaistun ansiotasoindeksin mukaan palkat nousivat 3,6 prosenttia vuoden 2026 ensimmäisellä neljänneksellä. Ammattiliittojen neuvottelemat palkkojen sopimuskorotukset selittävät tästä 3,1 prosenttiyksikköä ja muut tekijät 0,5 prosenttiyksikköä. Inflaatio oli 0,6 prosenttia, joten reaalipalkka kasvoi tasan kolme prosenttia vuoden ensimmäisellä neljänneksellä.
Kesä tuo mukanaan palkankorotuksia eri aloille. Esimerkiksi rakennusalalla sekä matkailu- ja ravintola-alalla palkat nousevat 2,9 prosenttia. 3000 euron kuukausipalkalla korotus kasvattaa käteen jääviä tuloja lähes 70 euroa kuukaudessa. Palkankorotuskalenteri löytyy osoitteesta www.sak.fi/parempi-palkkapäivä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Patrizio LaináPääekonomisti
Puh:040 583 4432patrizio.laina@sak.fiLinkit
Tilaa SAK:n uutiskirje ja saat ajankohtaista tietoa sähköpostiisi joka toinen viikko: https://www.sak.fi/uutiskirje.
Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK edustaa 18:aa ammattiliittoa ja noin 750 000:ta jäsentä. Tehtävämme on rakentaa inhimillistä, turvallista ja oikeudenmukaista työelämää. Siitä syntyy luottamusyhteiskunta, joka lisää työn tekijöiden uskoa tulevaisuuteen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry - Finlands Fackförbunds Centralorganisation FFC rf
SAK: Hallituksen esitysluonnos suojaa alustayrityksiä enemmän kuin alustatyöntekijöitä9.7.2026 10:37:16 EEST | Tiedote
SAK pitää hallituksen alustatyötä koskevaa esitysluonnosta vakavana pettymyksenä. Se ei nykyisessä muodossaan täytä Euroopan unionin alustatyödirektiivin alkuperäistä tarkoitusta eli alustatyöntekijöiden työehtojen ja työolojen parantamista.
SAK:n selvitys: Hallituksen politiikka on vähentänyt luottamusta työpaikoilla24.6.2026 06:50:00 EEST | Tiedote
SAK:n luottamushenkilökyselyssä jopa 78 prosenttia vastaajista on sitä mieltä, että hallituksen työelämätoimet ovat vähentäneet luottamusta työpaikoilla.
SAK:n työmarkkinakatsaus: Työaikakeskustelu haukkuu väärää puuta16.6.2026 06:50:00 EEST | Tiedote
Kokonaisuudessaan Suomessa tehdään saman verran töitä kuin keskeisimmissä verrokkimaissa. Eurooppalaisen vertailun perusteella myös Suomessa lomapäivien määrä on keskimääräistä tasoa. Suomessa on käytännössä yksi lomapäivä enemmän kuin maajoukossa keskimäärin. Ongelmat ovatkin ihan muualla.
ILO hyväksyi historiallisen sopimuksen alustatyöntekijöiden oikeuksista12.6.2026 15:23:59 EEST | Tiedote
YK:n alaisen Kansainvälisen työjärjestön ILO:n työkonferenssi hyväksyi tänään täysistunnossaan uuden kansainvälisen sopimuksen alustatyöntekijöiden oikeuksista. Päätös on merkittävä askel kohti sitä, että digitaalisessa alustataloudessa tehtävää työtä ei jätetä työelämän perusoikeuksien ulkopuolelle.
SAK, Akava ja STTK: Palkkavarmuus vahvistaa kokonaisturvallisuutta12.6.2026 10:05:00 EEST | Tiedote
Palkansaajakeskusjärjestöt ovat tyytyväisiä syntyneeseen sopuun yhteisistä pelisäännöistä, jotka liittyvät drooniuhkatilanteisiin. Yhteisellä suosituksella työelämässä noudatettavista toimintatavoista vahvistetaan kokonaisturvallisuutta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme