Työelämägallup: SDP:n etumatka kaventunut – epätietoisten osuus kasvaa
29.5.2026 07:01:48 EEST | Suomen Yrittäjät | Tiedote
SDP:n kannatus työelämässä olevien ykköspuolueena on laskenut. Puoluetta äänestäisi nyt 18 prosenttia vastaajista, kun viime kesäkuussa kannatus oli 21 prosenttia. Samalla epätietoisten osuus on kasvanut 11 prosentista 17 prosenttiin. Naisista lähes joka neljäs ei osaa sanoa, mitä puoluetta äänestäisi.

– Vuodessa SDP:n etumatka on selvästi kaventunut ja epätietoisten osuus kasvanut. Asetelma on levällään. Kukaan ei ole vielä voittanut vaaleja, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.
– Työelämässä olevat odottavat, kenelle on uskottavin ohjelma kasvun ja työllisyyden vahvistamiseksi sekä velkaantumisen taittamiseksi. Moni seuraa puolueiden kannanmuodostusta ja ei osaa vielä valita, ketä äänestää, Pentikäinen toteaa.
– Äänestäjät odottavat, että puolueet kertovat avoimesti oman vaihtoehtonsa. Moni myös seuraa, lähteekö talous viimein kasvuun, mistä on nyt merkkejä. Jos näin käy, se lisää ymmärrystä hallitusta kohtaan, hän lisää.
SDP on edelleen suosituin puolue työelämässä olevien keskuudessa. Toisena on kokoomus (16 %), kolmantena keskusta (11 %) ja neljäntenä perussuomalaiset (10 %). Vuosi sitten SDP:n kannatus oli 21 prosenttia ja kokoomuksen 15 prosenttia. Ero on siis selvästi kaventunut.
Epätietoisuus korostuu naisissa: 23 prosenttia ei osaa sanoa kantaansa, kun miehissä vastaava osuus on 12 prosenttia. Kokoomus on miesten ykköspuolue 18 prosentin kannatuksella ja SDP naisten 20 prosentilla.
Vastaajina oli yli tuhat työelämässä olevaa, työntekijöitä, yrittäjiä ja työttömiä. Vastaajilta kysyttiin, mitä puoluetta tai ryhmää he äänestäisivät, jos eduskuntavaalit järjestettäisiin nyt.
SDP vahvin työntekijöiden keskuudessa – vasemmistoliitto työttömien
Kokoomus saa suurimman kannatuksen yrittäjien ja johtajien keskuudessa, SDP työntekijöiden ja toimihenkilöiden ryhmässä.
Vasemmistoliitto on työttömien suosikki 15 prosentin kannatuksella (kokonaiskannatus 7 %). Vihreiden kokonaiskannatus on 6 prosenttia.
– Osa ammattiryhmäkohtaisista otoksista on pieniä, joten tulokset ovat suuntaa antavia, Pentikäinen muistuttaa.
Perussuomalaisten kannatuksessa sukupuolten välinen ero on huomattava. Puoluetta äänestäisi 17 prosenttia miehistä, mutta vain neljä prosenttia naisista.
Näin kysyttiin:
Kyselyn toteutti Verian Suomen Yrittäjien toimeksiannosta 8.–18.5.2026. Vastaajia oli 1 098 työelämässä mukana olevaa (palkansaajat, yrittäjät, työttömät). Vastaajat olivat 18–69-vuotiaita suomalaisia. Aineisto edustaa työelämässä mukana olevia suomalaisia. Tulosten luottamusväli kokonaistuloksen osalta on 3,0 prosenttiyksikköä 50 prosentin tulostasolla.
Tutustu tuloksiin tästä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mikael Pentikäinentoimitusjohtaja
Puh:040 504 1944mikael.pentikainen@yrittajat.fiTietoja julkaisijasta
Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 26 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 47 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Yrittäjät: Yrityslähestymiskielto tarvitaan17.7.2026 07:33:00 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjät pitää tervetulleena oikeusministeriön valmistelemaa lakiehdotusta yrityslähestymiskiellosta. Siinä Suomessa otettaisiin käyttöön tuomioistuimen määräämä pääsykielto. – Kaupan alan työntekijät, kauppiaat ja asiakkaat joutuvat kohtaamaan väkivaltaa, uhkauksia ja häirintää myymälöissä. Kaupan alan työnantajat tarvitsevat keinon suojata henkilökuntaansa toistuvalta ja vakavalta häirinnältä, Yrittäjien lainsäädäntöasioiden päällikkö Tiina Toivonen sanoo.
Yrittäjät: Alustatyötä on voitava tehdä myös yrittäjänä8.7.2026 20:43:49 EEST | Tiedote
Työ- ja elinkeinoministeriön kolmikantaisessa työryhmässä valmisteltu luonnos alustatyölaiksi on lähetetty lausuntokierrokselle tänään. Lailla pannaan täytäntöön EU:n alustatyödirektiivi. – Direktiivi ei tee alustatyöstä automaattisesti työsuhteista. Suomen Yrittäjille on tärkeää, että alustatyötä on mahdollista tehdä jatkossakin yrittäjänä, johtava asiantuntija Albert Mäkelä Suomen Yrittäjistä sanoo.
Yrittäjät: Työnantajille esitetty laiminlyöntimaksu on monin tavoin ongelmallinen6.7.2026 11:41:57 EEST | Tiedote
Työnantajille esitetään uutta laiminlyöntimaksua tilanteisiin, joissa työaika-asiakirjoissa on puutteita. Esitys perustuu ministerivaliokunnan linjaukseen, jonka tarkoituksena on erityisesti työperäisen hyväksikäytön torjunta. Suomen Yrittäjät pitää esitysluonnosta osittain ongelmallisena. – Muutos alentaisi sanktiokynnystä myös tilanteissa, joissa työntekijöille ei ole aiheutunut minkäänlaista vahinkoa. Se myös kohtelisi yrityksiä epäyhdenvertaisesti, johtaja Atte Rytkönen-Sandberg sanoo.
Työelämägallup: Merkittävä muutos – enemmistö työelämässä olevista kannattaa minimipalkkalakia6.7.2026 07:15:00 EEST | Tiedote
Selvä enemmistö työelämässä olevista kannattaa minimipalkkalain säätämistä, osoittaa Työelämägallup. Työelämässä olevista 58 prosenttia katsoo, että Suomeen tulisi säätää lailla vähimmäispalkka. Eri mieltä on 16 prosenttia, ja 26 prosenttia ei osaa arvioida asiaa. Minimipalkka selkeyttäisi työelämän pelisääntöjä ja toisi turvaa esimerkiksi nuorille, Suomen Yrittäjät perustelee.
Yrittäjät: Kesälomia kannattaa siirtää3.7.2026 08:26:10 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjät tukee vahvasti opetusministerin ehdotusta koulujen kesälomien siirtämisestä. Yrittäjät olisi myös valmiita siirtämään lomia niin, että elokuu olisi kokonaisuudessaan kesäkuukausi. Tänään päättyy lausuntoaika opetusministerin muistiosta, jossa kesäloman alkua esitetään siirrettäväksi kahdella viikolla myöhemmäksi kesäkuulle ja syyslukukauden alkua elokuun puolivälin jälkeiseen aikaan. Yrittäjät pitää tätä kasvu- ja työllisyystoimena, joka helpottaa myös perheiden arkea.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme