Espoon tuomiokirkon vesikate uusitaan korjauksissa
2.6.2026 08:49:01 EEST | Espoon seurakuntayhtymä | Tiedote
Espoon tuomiokirkon vesikatto uusitaan ja ikkunat kunnostetaan. Sisätilojen valaistusta ja äänentoistoa parannetaan. Kirkon lämmitysjärjestelmä on jo vaihdettu kaukolämmöksi. Korjausten arvioidaan valmistuvan jouluksi 2027. Kirkko on ollut suljettuna pääsiäisestä 2025 asti korjausten vuoksi.

Espoon tuomiokirkon lämmitysjärjestelmä on vaihdettu öljylämmityksestä kaukolämpöön. Kaukolämpöön siirtymisen maakaivutyöt saatiin valmiiksi kesällä 2025. Töitä valvoi museoviranomainen.
Tuomiokirkkoon asennettiin samalla uusia lämmityspattereita. Kirkon vieressä sijaitsevassa toimituskappelissa olevat wc-tilat uusittiin ja niitä laajennettiin. Kirkon parkkipaikalle on tehty kaapelointitöitä sähköautojen latausasemia varten.
– Kirkon peltinen katto eli vesikate tullaan uusimaan kokonaan. Vesikatteen uusimisella saavutetaan 80–100 vuoden käyttöikä, kun taas korjaamisella saavutetaan käyttöikää vain 10–15 vuotta, hankeasiantuntija Johanna Koskela Espoon seurakuntien kiinteistöpalveluista kertoo.
– Kirkon vesikatteena oleva pelti osoittautui olevan huonommassa kunnossa, kuin alun perin odotettiin. Myös vesikatteen maali osoittautui ongelmalliseksi muun muassa ympäristösyistä, Koskela jatkaa.
Vesikaton ristit ja tuuliviirit entisöidään urakan yhteydessä. Kirkko tullaan huputtamaan katon korjaustöiden ajaksi tulevan vuoden aikana.
Korjauksia tullaan tekemään myös kirkon ikkunoihin, salaojitukseen sekä teknisiin järjestelmiin.
Esbo svenska församlingin luottamushenkilöitä ja työntekijöitä pääsi katsomaan korjausten tilannetta kirkon sisälle toukokuun alussa.
– Oli hyvä nähdä, että urut, krusifiksi ja vanha alttaritaulu oli suojattu niin huolellisesti, kertoo Esbo svenskan kirkkoherra Kira Ertman.
– Hienoa, että remontti etenee, sillä kaipaamme jo kovasti takaisin tuomiokirkkoon, Ertman sanoo vielä lopuksi.
Korjaukset tehdään ympäristöohjelman tavoitteiden mukaisesti
Lämmitysjärjestelmän muutos öljylämmityksestä kaukolämpöön vähentää hiilipäästöjä. Valaistuksessa siirrytään LED-lamppujen käyttöön. Kirkon parkkipaikalle on asennettu latauspisteitä sähköautoille. Kaikki muutokset ja korjaukset tehdään Espoon seurakuntayhtymän ympäristöohjelman tavoitteiden mukaisesti.
Hankeasiantuntija Johanna Koskelan johtama työryhmä on laatinut Espoon Tuomiokirkon korjaussuunnitelmia. Työryhmään kuuluvat Espoon Tuomiokirkkoseurakunnan sekä Esbo svenska församlingin edustajat sekä kiinteistöpalveluiden henkilöstöä.
Rakennuslupavaiheessa suunnitelmat on esitelty Museovirastolle, joka on lausunut hankkeen näkyvistä muutoksista. Korjaukset ovat saaneet rakennusluvan Espoon rakennusvalvonnasta.
Korjaamisessa otetaan huomioon rakennuksen historia sekä vanhat rakennustavat. Korjausten ja huoltotöiden kustannuksiksi on arvioitu nyt yli neljä miljoonaa euroa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kira ErtmanKyrkoherde, kirkkoherra,Esbo svenska församling
Puh:050 358 1014kira.ertman@evl.fiAri PaavilainenKirkkoherra, kyrkoherdeEspoon tuomiokirkkoseurakunta
Puh:040 662 4985ari.paavilainen@evl.fiPetteri LeinonenKiinteistöjohtaja, fastighetschefEspoon seurakuntayhtymä / Esbo kyrkliga samfällighet
Puh:+358503405230petteri.leinonen@evl.fiJohanna KoskelaEsbo kyrkliga samfällighet
Puh:+ 358 40 5897425johanna.koskela@evl.fiKuvat




Linkit
Tietoja julkaisijasta
Espoon seurakunnat - Evankelis-luterilainen kirkko Espoossa
Espoon tuomiokirkkoseurakunta, Espoonlahden seurakunta, Leppävaaran seurakunta, Olarin seurakunta, Tapiolan seurakunta ja Esbo svenska församling muodostavat yhdessä Espoon seurakuntayhtymän. Seurakunnissa on yhteensä 154 644 jäsentä. Työntekijöitä on noin 500.
Kirkko Espoossa vahvistaa yhteisönä kristillistä uskoa, tulevaisuuden toivoa ja lähimmäisenrakkautta. Olemme läsnä ihmisten arjessa ja juhlassa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon seurakuntayhtymä
I samband med reparationerna av Esbo domkyrka förnyas kyrkans yttertak2.6.2026 08:50:41 EEST | Pressmeddelande
Yttertaket på Esbo domkyrka förnyas och fönstren renoveras. Inne i kyrkan förbättras belysningen och ljudsystemet. Kyrkans värmesystem har redan bytts till fjärrvärme. Reparationerna beräknas vara klara till julen 2027. Kyrkan har varit stängd sedan påsken 2025 på grund av renoveringen.
Mitä nuoret ajattelevat Jumalasta ja maailmasta? – Mediariparilla nuoret pääsevät tekemään Kirkko ja kaupunki -mediaa22.5.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Leppävaaran seurakunta ja Kirkko ja kaupunki järjestävät kesäkuun ensimmäisellä viikolla historiansa ensimmäisen mediariparin Espoon Nuuksiossa. Mediariparilla rippikoululaiset pääsevät ideoimaan ja toteuttamaan sisältöjä Kirkko ja kaupunki -median verkkosivuille, somekanaviin sekä printtilehteen.
Esbo kyrkliga samfällighet bygger ett nytt servicecenter på Kyrkans begravningsplats13.5.2026 08:00:00 EEST | Pressmeddelande
Esbo kyrkliga samfällighet och byggföretaget SRV har undertecknat ett avtal om att bygga ett nytt servicecenter på Kyrkans begravningsplats vid Esbo domkyrka. Servicecentret beräknas kosta cirka 5,6 miljoner euro.
Espoon seurakuntayhtymä rakennuttaa uuden huoltokeskuksen Kirkon hautausmaalle13.5.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Espoon seurakuntayhtymä ja SRV ovat allekirjoittaneet sopimuksen Espoon tuomiokirkon ympärillä olevalle Kirkon hautausmaalle rakennettavasta uudesta huoltokeskuksesta. Hanke toteutetaan kokonaishintaurakkana. Hankkeen kustannusarvio on noin 5,6 miljoonaa euroa.
The Evangelical Lutheran Church of the Helsinki Metropolitan area Hosts a Rich Programme at Kamppi Chapel in the World Village Festival 16 to 17 May7.5.2026 10:39:41 EEST | Press release
The Evangelical Lutheran Parishes of Espoo, Helsinki and Vantaa will host a diverse programme including a Multilingual Festival Worship Service at the World Village Festival on 16 to 17 May 2026 under the theme Freedom to believe, to hope and to love. This year’s theme of the World Village festival, which focuses on sustainable development, is freedom.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme