Finanssiala ry

Kansa tukee lasten sijoitustiliä, päättäjät värssyn verran perässä

8.6.2026 07:00:00 EEST | Finanssiala ry | Tiedote

Jaa
  • Kansalaistuki vastasyntyneiden sijoitustilille on selvästi vahvempi kuin poliittisten päättäjien: 61 prosenttia suomalaisista kannattaa vastasyntyneen sijoitustiliä, mutta päättäjistä vain 42 prosenttia kannattaa Lapsen Säästöstarttia, joka on yksi malli vastasyntyneiden sijoitustilin toteuttamiseen.
  • Lapsen Säästöstartti on Finanssiala ry:n (FA) malli, jossa valtion esimerkiksi 300 euron alkupääoma ja mahdolliset lisäsijoitukset sijoitettaisiin olemassa olevien palveluntarjoajien kautta eri sijoitustuotteisiin. Tavoitteena on edistää varallisuuden kerryttämistä ja tuoda sijoittaminen kaikkien ulottuville.
  • Valtiovarainministeriö on nimittänyt selvityshenkilön selvittämään mahdollisia toteuttamismalleja vastasyntyneiden sijoitustilille. FA:n toimitusjohtaja Arno Ahosniemi odottaa jännityksellä näillä näkymin loppukesästä tulevaa selvitystä. Hänen mukaansa sijoitustili sopisi hyvin tulevan hallituksen ohjelmaan ja demokratisoisi sijoittamista ja vastaisi kansalaiskannatukseen.

FA:n Aula Researchilla teettämässä kyselyssä eduskuntapuolueiden keskeiset vaikuttajat ja asiantuntijasidosryhmät arvioivat FA:n tavoitteita. Vastaajin kuuluu laaja joukko poliittisia päättäjiä – kansanedustajista puoluejohtoon ja erityisavustajiin. Asiantuntijasidosryhmässä on johtavia virkamiehiä FA:lle keskeisistä ministeriöistä ja virastoista sekä muita FA:n keskeisiä sidosryhmiä. Yhteensä kyselyyn kertyi 187 vastausta (päättäjät 100, asiantuntijasidosryhmät 87).

FA:n kyselyyn vastanneista poliittisista päättäjistä 42 prosenttia kannattaa Lapsen Säästöstartin käyttöönottoa Suomessa. Ehdotuksen kanssa täysin samaa mieltä oli 16 prosenttia ja jokseenkin samaa mieltä 26 prosenttia vastaajista.

Petteri Orpon hallitus on sitoutunut hallitusohjelmassaan selvittämään mahdollisuutta toteuttaa vastasyntyneen osakesäästötili. Lapsen Säästöstartti on FA:n kehittämä malli, jonka avulla hallitus voisi toteuttaa kirjauksensa. Mallissa valtio tarjoaisi jokaiselle lapselle 300 euron alkupääoman sijoittamista varten. Lisäksi lapsen läheiset voisivat tehdä lisäsijoituksia. Varat sijoitettaisiin olemassa olevien sijoituspalvelun tarjoajien ja -tuotteiden kautta.

Lapsen Säästöstartti pähkinänkuoressa

  • Valtion luovuttama alkupääoma, esimerkiksi 300 euroa syntyvää lasta kohden.
  • Laaja sijoituskohdevalikoima, johon kuuluu osakkeiden lisäksi esimerkiksi rahastoja, arvopapereita ja sijoitusvakuutuksia.
  • Säästöstarttiin sijoitettua varallisuutta tai sen tuottoa ei ole mahdollista nostaa ennen lapsen täysi-ikäisyyttä.
  • Varallisuutta tai sen tuottoa ei veroteta ennen sen nostamista.
  • Säästöstarttiin täytyy olla mahdollisuus tehdä lisäsijoituksia, joita on kohdeltava verotuksellisesti samoin kuin alkupääomaa.
  • Alle 18-vuotiaan lapsen Säästöstartti ei vaikuta perheen saamiin sosiaalietuuksiin.

Kyllä kansa tietää - selvitystä odotellaan

Kansan tuki vastasyntyneen sijoitustilille on huomattavasti päättäjiä laajempaa, sillä FA:n huhtikuussa 2025 julkaisema kansalaiskysely osoittaa, että suomalaisista 61 prosenttia kannattaa ajatusta vastasyntyneelle lahjoitettavasta ensisijoituksesta.

”Vertailussa on toki hyvä huomioida se, että kansalaiset ottavat kantaa ideaan sijoitustilistä, päättäjät taas konkretiaan eli Lapsen Säästöstarttiin. On silti kiinnostavaa havaita, että suurin osa kansasta kannattaa Lapsen Säästöstarttia vastaavaa mallia, mutta päättäjät viheltävät vielä värssyn verran jäljessä”, kommentoi FA:n toimitusjohtaja Arno Ahosniemi.

Ahosniemi kannustaa päättäjiä laittamaan vauhtia vastasyntyneiden sijoitustiliin, sillä se demokratisoisi sijoittamista tuomalla sijoittamisen aidosti kaikkien ulottuville, perhetaustaan katsomatta.

”Valtiovarainministeriö nimitti toista vuotta sitten selvityshenkilön selvittämään mahdollisia toteuttamismalleja vastasyntyneiden sijoitustilille. Kesän lopussa odotettava selvitys luo hyvän pohjan keskustelulle ja sen toteuttaminen sopisi hyvin tulevan hallituksen ohjelmaan. Kannatusta erilaisille kansan vaurastumista tukeville ratkaisuille on selvästi ilmassa”, Ahosniemi muistuttaa.

Vaikka suomalaisten kiinnostus sijoittamiseen on viime vuosina lisääntynyt, enemmistö ei edelleenkään sijoita ja jää siten paitsi mahdollisuudesta kasvattaa varallisuuttaan.

”Viimeaikaisten tietojen valossa suomalaiset pärjäävät jo varsin hyvin sijoitusinnossa eurooppalaisessa vertailussa. Silti verrattuna viiteryhmäämme eli pohjoisiin naapurimaihin suomalaiset jäävät selvästi jälkeen: ruotsalaiset ja tanskalaiset ovat vielä meitä edellä”, Ahosniemi huomauttaa.

Lue lisää

Yhteyshenkilöt

Lisätietoa julkaisijasta Finanssiala ry

Finanssiala ry
Itämerenkatu 11 - 13
00180 HELSINKI

020 793 4240
http://www.finanssiala.fi

Finanssiala ry (FA) edustaa Suomessa toimivia pankkeja, henki-, työeläke- ja vahinkovakuutusyhtiöitä, rahasto- ja rahoitusyhtiöitä sekä arvopaperivälittäjiä. Rakennamme jäsenillemme toimintaympäristöä, jossa ne voivat liiketoiminnallaan lisätä suomalaista hyvinvointia.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Finanssiala ry

Puheet eläkeyhtiöiden määrästä otettava vakavasti – päättäjien kannasta uusia tuloksia3.6.2026 07:00:00 EEST | Tiedote

Päättäjistä 57 prosenttia pitää eläkejärjestelmän hajautettua toimeenpanoa tärkeänä. Käytännössä kysymys on siitä, montako eläkeyhtiötä tai -laitosta eläkkeitä hoitaa. Neljässä vuodessa hajautetun järjestelmän tuki on laskenut. Vuonna 2022 hajautettua järjestelmää piti erittäin tai jokseenkin tärkeänä 76 prosenttia päättäjistä. Näkemys on otettava vakavasti. Usean yhtiön toimeenpano on suomalaisen eläkejärjestelmän vahvuus, ei heikkous.

Päättäjiltä vahva tuki FA:n hallitusohjelmatavoitteille: finanssivalvojien tuettava myös kasvua ja soteen tarvitaan julkinen palvelulupaus26.5.2026 07:30:00 EEST | Tiedote

Finanssiala ry:n (FA) hallitusohjelmatavoitteet saavat laajaa kannatusta päättäjien ja sidosryhmien keskuudessa, paljastaa Aula Researchin päättäjäkysely. 84 prosenttia vastaajista tukee sitä, että Finanssivalvonnan tehtäviin lisätään talouskasvun ja kilpailukyvyn edistäminen. 83 prosenttia katsoo, että soten julkinen palvelulupaus pitäisi määritellä nykyistä tarkemmin. Tuki palvelulupaukselle on kasvanut päättäjien keskuudessa selvästi vuodesta 2015. Kysely paljastaa myös poliittisia jakolinjoja erityisesti verotuksessa, kansankapitalismissa ja YEL:n pakollisuudessa. FA:n Aula Researchilla teettämässä kyselyssä eduskuntapuolueiden keskeiset vaikuttajat ja asiantuntijasidosryhmät arvioivat FA:n tavoitteita. Vastaajin kuuluu laaja joukko poliittisia päättäjiä – kansanedustajista puoluejohtoon ja erityisavustajiin. Asiantuntijasidosryhmässä on johtavia virkamiehiä FA:lle keskeisistä ministeriöistä ja virastoista sekä muita FA:n keskeisiä sidosryhmiä. Yhteensä kyselyyn kertyi 187 vastaust

Pankkitilien valvontajärjestelmä on tarkoitettu vakavan rikollisuuden torjuntaan, ei kyttäämään etuudensaajia – Kelan pääsy järjestelmään vaarantaisi pankkisalaisuutta ja yksityisyyden suojaa21.5.2026 09:33:10 EEST | Tiedote

Pankki- ja maksutilien valvontajärjestelmää ei ole tarkoitettu tehostamaan Kelan etuusprosesseja. Järjestelmä on tarkoitettu vakavien rikosten torjuntaan, ei yleiseksi tiedonhakukanavaksi. Hallitus esittää Kelalle oikeutta hakea järjestelmän kautta toimeentulo- ja asumistukihakemuksiin liittyviä tili-, saldo-, arvopaperi- ja tilitapahtumatietoja ilman asianosaisten erillistä suostumusta tai rikostorjunnallista perustetta. Esitys on parhaillaan eduskunnassa sosiaali- ja terveysvaliokunnan käsittelyssä Järjestelmän kapasiteetti ja pankkien resurssit eivät riitä massaluontoiseen tietojenkäsittelyyn. Kuormitus heikentäisi järjestelmän käyttöä rikostorjunnassa. Esitys on ongelmallinen myös pankkisalaisuuden ja yksityisyyden suojan kannalta. Uudistuksen hyödyt jäisivät haittoihin ja kustannuksiin nähden vähäisiksi.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye