Kokoomuksen puoluekokous valitsi puolueelle varapuheenjohtajiston
7.6.2026 12:14:29 EEST | Kansallinen kokoomus | Tiedote
Kokoomuksen puoluekokous on käynnissä Jyväskylän Paviljongissa. Puoluekokous valitsi varapuheenjohtajiksi kaksivuotiskaudelle Karoliina Partasen, Antti Häkkäsen ja Sari Multalan.

Karoliina Partanen on ensimmäisen kauden kansanedustaja Savo-Karjalan vaalipiiristä. Hänet valittiin puolueen varapuheenjohtajaksi viime puoluekokouksessa Tampereella vuonna 2024.
Antti Häkkänen on toiminut puolueen varapuheenjohtajana yhtäjaksoisesti vuodesta 2016 lähtien. Mäntyharjusta kotoisin oleva Häkkänen toimii Orpon hallituksen puolustusministerinä.
Uudenmaan vaalipiiristä kotoisin oleva Sari Multala toimii Orpon hallituksen ýmpäristö- ja ilmastoministerinä. Tätä ennen hän toimii tiede- ja kulttuuriministerinä. Multala valittiin kansanedustajaksi vuonna 2015.
Yhteyshenkilöt
Maggie KeskinenPuoluesihteeri
maggie.keskinen@kokoomus.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kansallinen kokoomus
Kokoomuksen kansanedustaja Pauli Aalto-Setälä: SDP näkee yrittäjässä veronmaksajan, kokoomus työpaikkojen tekijän5.9.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Pauli Aalto-Setälä näkee puolueiden talouspolitiikassa selvän linjaeron: siinä missä kokoomus vahvistaa kasvun edellytyksiä keventämällä työn ja yrittämisen verotusta, alentamalla yhteisöveroa ja kannustamalla investointeihin, SDP tarjoaa Aalto-Setälän mukaan kerta toisensa jälkeen samaa lääkettä: lisää veroja yrittäjille, sijoittajille ja omistajille.
Kokoomuksen Elina Valtonen: Suomesta Euroopan johtava kasvuyritysten kotimaa5.9.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Lauantaina 5.9. vietetään valtakunnallista Yrittäjän päivää. Kokoomus haluaa nostaa Suomen Euroopan johtavaksi kasvuyritysten kotimaaksi ja vahvistaa suomalaista yrittäjyyttä jo nuoresta lähtien. Yrittäjän päivän kunniaksi kokoomus lahjoittaa yli tuhat Startup-käsikirjaa nuorille ympäri Suomen kannustaakseen heitä yrittämisen tielle.
Kokoomus esittää pidempää ja parempaa vanhempainpäivärahaa19.8.2026 10:59:46 EEST | Tiedote
Kokoomuksen ministeriryhmä ehdottaa perhevapaajärjestelmän uudistamista seuraavalla vaalikaudella. Ministeriryhmä on kokoontunut kesäkokoukseen Pirkanmaalle ja Päijät-Hämeeseen 18.-19.8.2026.
Esteetön ja yhdenvertainen Suomi – Kokoomus julkisti vammaispoliittisen ohjelmansa18.8.2026 15:37:21 EEST | Tiedote
Kokoomus on julkaissut puolueen vammaispoliittisen ohjelman osana puolueen ministeriryhmän kesäkokousta Tampereella. Kyseessä on päivitys edelliseen, vuonna 2005 valmistuneeseen ohjelmaan.
Velipekka Nummikoski kokoomuksen ministeriryhmän neuvonantajaksi18.8.2026 12:56:43 EEST | Tiedote
Kokoomus on kutsunut Veikkauksen entisen varatoimitusjohtajan Velipekka Nummikosken, 64, kokoomuksen ministeriryhmän neuvonantajaksi. Nummikosken tehtävä sijoittuu osaksi pääministeri Petteri Orpon esikuntaa, mutta Nummikoski toimii vaalikauden loppuun koko ministeriryhmän palveluksessa. Nummikosken tehtävänä on tukea ministereitä erityisesti yleispoliittisessa toiminnassa, viestinnässä sekä ministereiden priorisoimien hankkeiden loppuun viemisessä. Neuvonantaja toimii tarvittaessa kokoomuksen ministeriryhmän sihteerin Katri Mannisen sijaisena. Nummikoski on aiemmin toiminut muun muassa Raha-automaattiyhdistyksen toimitusjohtajana. Hän jättää tehtävänsä Veikkaus Oy:ssä elokuun lopussa. Aiemmin Nummikoski on työskennellyt muun muassa Elisan ja Radiolinjan palveluksessa.Nummikoski oli pääministeri Jyrki Kataisen valtiosihteeri 2011–2012 ja valtiosihteeri vuosina 2007–2011 Kataisen toimiessa valtiovarainministerinä. Hän on ollut usean kokoomusministerin erityisavustaja sekä kokoomuksen ed
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme