Lohjan rakennusvalvonta ohjeistaa varmistamaan parvekelevyjen turvallisuuden
10.6.2026 13:46:08 EEST | Lohjan kaupunki | Tiedote
Onnettomuustutkintakeskus antoi 21.5.2026 onnettomuusuhkailmoituksen, joka koskee sementtikuituisia parvekelevyjä. Lujuustesteissä todettiin, että sementtikuituinen levy ei ole sopiva putoamissuojaksi tai estämään putoamista.
Sementtikuitulevyjä on käytetty Suomessa laajasti parvekkeilla muun muassa 1960–1980-luvuilla valmistuneissa kerrostaloissa. Lohjan rakennusvalvonta ohjeistaa asunto-osakeyhtiöitä ja muita kiinteistönomistajia ryhtymään toimiin parvekkeiden ja terassien levytysten turvallisuuden varmistamiseksi, jos rakennuksessa on sementtikuituiset levyt putoamissuojina.
Rakennusvalvonta ohjeistaa kyseisiä asunto-osakeyhtiöitä myös harkitsemaan parvekkeiden ja terassien käytön kieltämistä siihen saakka, kunnes putoamissuojien turvallisuus on varmistettu. Rakennuksen omistaja vastaa siitä, että rakennus on turvallinen.
Lohjan rakennusvalvonta tulee jatkossa edellyttämään, että korjausrakentamisen rakentamislupahakemuksissa esitetään parvekkeiden suojalevyjen ratkaisut, jos putoamissuojina on käytössä sementtikuitulevyjä ja rakennustoimenpide koskee parvekkeita.
Lisäksi työmaa-aikaisen valvonnan yhteydessä kiinnitetään huomiota siihen, onko rakennuksessa käytetty sementtikuitulevyjä parvekkeilla, ja tarvittaessa pyydetään asiassa lisäselvityksiä.
Julkisivuyhdistys on tehnyt ohjeen taloyhtiöille parvekkeiden rakenteiden tarkistamisesta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juha HeikkinenJohtava rakennustarkastaja
Puh:0443741399juha.heikkinen@lohja.fiKalle-Oskari GabrielssonTarkastusinsinööri
Puh:0500475158Kalle-Oskari.Gabrielsson@lohja.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lohjan kaupunki
FRIGG Lohjalla30.10.2026 13:07:39 EET | Tiedote
FRIGG ja Lohjan kaupunginorkesteri esiintyvät yhdessä Laurentius-salissa Lohjalla perjantaina 6.11.2026 klo 19. Suomen kansainvälisesti menestynein nykykansanmusiikkiyhtye FRIGG yhdistää pohjoismaista pelimanniperinnettä ja amerikkalaista bluegrassia ainutlaatuisessa ”Nordgrass”-soundissaan. Kapellimestarina toimii Janne Nisonen. Liput NetTicketistä. Konsertin kesto noin 1 h 30 min.
Vähävaraisten ja yksinäisten jouluruokailu järjestetään 20.11.202627.10.2026 16:29:41 EET | Tiedote
Lohjan kaupunki järjestää toista kertaa vähävaraisten ja yksinäisten jouluruokailun perjantaina 20.11.2026 Lohjan Yhteislyseon lukiolla klo 16.30-18.00. Ruokailuun mahtuu 200 ensimmäistä ilmoittautunutta.
Mäntynummen sivistyspalveluiden palveluverkon tilaisuudet loka-marraskuussa 202620.10.2026 10:30:43 EEST | Tiedote
Mäntynummen asukasilta 21.10.2026 Asukastilaisuudessa pääset tutustumaan suunnitelmiin, esittämään ajatuksiasi ja vaikuttamaan oman alueesi tulevaisuuteen. Tervetuloa mukaan keskustelemaan ja osallistumaan! Mäntynummen asukastilaisuus järjestetään Perttilän koululla (Hakulintie 30) keskiviikkona 21.10.2026 klo 18.00–20.00. Asukasalueiden osallistamiskierrokselle on avattu Howspace-yhteistyöalusta, jonne muutosesityksiä voi kommentoida ennen asukasiltaa. Linkki Mäntynummen sivulle: https://palveluverkko-2026.in.howspace.com/mantynummi-taustatiedot ja https://palveluverkko-2026.in.howspace.com/mantynummen-muutokset-kommentoitavaksi. Muutoehdotuksia voi kommentoida myös vastaamalla Webropol-kyselyyn: https://link.webropol.com/s/asukaskysely-mantynummi. Vaihtoehtoisesti kommentit voi välittää halutessaan sähköpostitse palveluverkko@lohja.fi. Alueiden asukkaita osallistetaan ja kuullaan laajasti koko valmisteluprosessin ajan ennen lopullisen esityksen viemistä päätöksentekoon. Valmistelussa
Jaa hyvä esteettömyysteko – äänestys käynnissä 30.10.2026 asti15.10.2026 09:37:48 EEST | Tiedote
On jälleen aika edistää esteettömyyttä nostamalla esiin toimijoita, jotka ovat tiloissa tai palveluissa huomioineet esteettömyysasiat. Tavoitteena on herättää ihmiset huomaamaan esteettömyyden edut kaikkien lohjalaisten näkökulmasta.
Asiakaspalvelusta ruumiiden rakenteluun – Halloween muuttaa työnkuvat Tytyri Elämyskaivoksessa2.10.2026 12:19:22 EEST | Tiedote
100 metriä maan alla rakennetaan parhaillaan elämystä, joka saa kävijät kiljumaan. Tytyri Elämyskaivoksen työntekijöille Halloween tarkoittaa poikkeavaa työrupeamaa: asiakaspalvelun rinnalla ideoidaan maan alaisissa olosuhteissa toimivaa kauhuelämystä, hankitaan rekvisiittaa ja rakennetaan lavasteita – lähes 100 metriä maan pinnan alapuolella.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme