Kunta- ja hyvinvointialan määräaikaisuudet ovat hyvin perusteltuja
15.6.2026 09:02:47 EEST | Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT | Tiedote
Määräaikaisuuksien yleisin peruste on edelleen sijaisuus. Kunnissa ja hyvinvointialueilla määräaikaisen henkilöstön tarvetta lisäävät lakiin kirjatut kelpoisuusehdot ja henkilöstömitoitukset.

Kunta- ja hyvinvointialalla suurin osa määräaikaisista työ- ja virkasuhteista on sijaisuuksia. Sijaisuudet selittävät yli 40 prosenttia kunta-alan ja noin 60 prosenttia hyvinvointialan määräaikaisuuksista.
Samankaltaisia määräaikaisuuden perusteita ovat avoimen viran hoito (6 % kunta-alan ja 10 % hyvinvointialan sijaisuuksista) ja avoimen työsuhteisen tehtävän hoito täyttömenettelyn aikana (3 % kunta-alan ja 2 % hyvinvointialan sijaisuuksista).
Määräaikaisten työsuhteiden perusteita selvitettiin laajassa kyselyssä, jonka Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT teki alan työnantajille vuoden 2026 kevättalvella.
– Kunta- ja hyvinvointialalla on tiettyjä erityispiirteitä, jotka lisäävät määräaikaisten palvelusuhteiden tarvetta. Kunnissa ja hyvinvointialueilla järjestetään ja tuotetaan monia sellaisia lakisääteisiä palveluja, joiden henkilöstöä koskevat tiukat lakiin kirjatut kelpoisuusehdot, kertoo työmarkkina-asiantuntija Niina Paakkonen Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT:sta.
Määräaikaisen henkilöstön määrää kasvattavat myös lakisääteiset henkilöstömitoitukset.
Muita syitä esimerkiksi työn kausiluonteisuus ja projektit
Sijaisuuksien lisäksi vastaajat ilmoittivat määräaikaisille palvelussuhteille muitakin perusteita.
Kunta-alalla muita perusteita olivat muun muassa tehtävän kausiluonteisuus ja lyhytkestoisuus (11 %), projektiluontoinen työ (6 %), valitun henkilön epäpätevyys kyseiseen virkaan (ei saatu kelpoista, 6 %), muu toiminnan supistuminen tai lakkaaminen (0,4 %), muu työn luonteesta johtuva syy (5 %) ja toiminnan vakiintumattomuus tai kokeiluluontoisuus (5 %).
Hyvinvointialalla muita syitä olivat esimerkiksi harjoittelu tai oppisopimussuhde (4 %), koulutus määräaikaisuuden perusteena (esimerkiksi lääkärien erikoistumiskoulutukset, 3 %) ja projektiluontoinen työ (3 %).
Tiukka sääntely koskee erityisesti kasvatus-, opetus- ja hoitoaloja
Kunnissa tiukat kelpoisuusehdot koskevat esimerkiksi varhaiskasvatuksen, perusopetuksen ja lukion opettajia. Hyvinvointialalla vastaava tilanne on esimerkiksi sosiaalityöntekijöillä. Jos avoimeen virkaan tai työsuhteeseen ei ole päteviä, kelpoisuusehdot täyttäviä hakijoita, tehtävää ei voida täyttää pysyvästi. Tällöin siihen on palkattava määräaikainen työntekijä tai viranhaltija.
Lakisääteiset henkilöstömitoitukset taas koskevat esimerkiksi varhaiskasvatuksen opettajia, joita on oltava päiväkotien lapsiryhmissä tietty määrä. Jos vakinaisella henkilöstöllä on poissaoloja, on palkattava sijainen.
Hyvinvointialalla määräaikaisia palvelussuhteita on eniten lääkäreillä, joiden kohdalla asiaan vaikuttavat muun muassa erikoistumiskäytännöt. Hoitoalalla määräaikaisuuksiin vaikuttavat henkilöstömitoitukset.
KT:n selvityksen mukaan kunta-alan henkilöstöstä on määräaikaisissa palvelussuhteissa 24 prosenttia ja hyvinvointialueilla 17 prosenttia. Loput henkilöstöstä työskentelee vakituisissa palvelussuhteissa.
Määräaikaisten palvelussuhteiden osuus kunta- ja hyvinvointialojen työ- ja virkasuhteista on viime vuosikymmenet ennallaan. Määräaikaisuuksien perusteita selvitettiin edellisen kerran vuonna 2003.
Kunta-alan henkilöstön määräaikaisia palvelussuhteita koskeva kysely
Hyvinvointialan henkilöstön määräaikaisia palvelussuhteita koskeva kysely
Kyselytutkimus kunta- ja hyvinvointialan henkilöstön määräaikaisista palvelussuhteista
- Kysely lähetettiin vastattavaksi kuntiin, kuntayhtymiin, hyvinvointialueille ja hyvinvointiyhtymiin.
- Vastausaikaa oli 9.2.–27.3.2026.
- Vastauksia tuli 251 kunta-alan työnantajalta (vastausprosentti 70,1) ja 24 hyvinvointialan työnantajalta (vastausprosentti 96).
- Vastanneissa organisaatioissa työskentelee noin 82 % kunta-alan henkilöstöstä ja noin 93 % hyvinvointialan henkilöstöstä.
- Tiedusteluun vastattiin 30.1.2026 tilanteen mukaisesti.
Lähde: KT
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Niina PaakkonentyömarkkinatutkijaKT
Puh:050 384 9286niina.paakkonen@kt.fiTietoa julkaisijasta
Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT on kunta- ja hyvinvointialan työnantajajärjestö ja työmarkkinakeskusjärjestö. Jäseniämme ovat kunnat, kuntayhtymät, hyvinvointialueet ja hyvinvointialueyhtymät sekä niiden omistamat yritykset.
Neuvottelemme alan työ- ja virkaehtosopimukset, kehitämme työelämää ja osallistumme lainvalmisteluun. Työmme on lakisääteistä, ja sitä tehdään virkavastuulla. Kunta- ja hyvinvointiala työllistää Suomessa joka viidennen palkansaajan. Tavoitteenamme on turvata suomalaisille laadukkaat hyvinvointi- ja sivistyspalvelut.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT
Työvoimapalveluissa tarvitaan uudenlaista osaamista – KEHA-keskuksen leikkaukset huolestuttavat2.9.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
KT on toteuttanut työvoimapalveluhenkilökunnalle osaamiskyselyn, josta käy ilmi koulutuksen tarve. Tilannetta hankaloittaa KEHA-keskuksen koulutusalustan poistaminen työvoimaviranomaisen käytöstä. Alustalla on työttömyysturvaan liittyvää kansallista ohjeistusta.
Tekojen torille haetaan jälleen kuntien ja hyvinvointialueiden parhaita kehittämistekoja1.9.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Miten kunnat ja hyvinvointialueet uudistavat työtä ja palveluja säästöpaineiden keskellä? Tekojen torille kootaan esimerkkejä ratkaisuista, joilla julkista työtä, toimintatapoja ja palveluja kehitetään eri puolilla Suomea. Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT sekä alan pääsopijajärjestöt kannustavat kunnissa, hyvinvointialueilla ja niiden omistamissa yrityksissä työskenteleviä ilmoittamaan kehittämistekonsa Tekojen torille 30.9.2026 mennessä. Nyt on aika näyttää, miten julkista työtä kehitetään!
Kunta- ja hyvinvointialan työmarkkinaosapuolet: jatkuvan oppimisen turvaamiseksi on luotava uusi malli20.8.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Poistuneen aikuiskoulutustuen tilalle on rakennettava uusi ratkaisu, vaativat Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT sekä kunta- ja hyvinvointialan pääsopijajärjestöt JAU, JUKO ja Sote ry. Ilman riittäviä mahdollisuuksia jatkuvaan oppimiseen kuntien ja hyvinvointialueiden on entistä vaikeampi vastata kasvavaan palvelutarpeeseen, teknologian murrokseen ja tuottavuuspaineisiin.
Sote-henkilöstön kielitaidon arviointiin tarvitaan kansallinen työkalu24.6.2026 05:00:00 EEST | Tiedote
Sosiaali- ja terveydenhuollon henkilöstön kielitaitovaatimuksia ollaan täsmentämässä sosiaali- ja terveysministeriön valmistelemin lainsäädäntömuutoksin. KT korostaa, että täsmennykset eivät saa aiheuttaa kohtuutonta taakkaa työnantajille.
Hyvinvointialueet ovat lisänneet sote-alan harjoittelupaikkoja – reuna-alueille on vaikea saada harjoittelijoita18.6.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Sote-alan harjoittelupaikkoja on saatavilla monin paikoin liian vähän tai ne jakautuvat epätasaisesti. Osa paikoista jää myös käyttämättä, selviää KT:n hyvinvointialueille tekemästä kyselystä. Työnantajat tarvitsevat järjestämiseen lisää resursseja sekä koordinointiin valtakunnallisia ratkaisuja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme