Metsäammattilaiset

Metsäammattilaiset vastaavat kritiikkiin

15.6.2026 10:42:27 EEST | Metsäammattilaiset | Tiedote

Jaa

Metsänhoitajat Ilona Hohteri, Pauliina Schiestl-Aalto ja Juho Aalto kirjoittivat kriittisen näkemyksen alkumetreillä olevasta Metsäammattilaisten verkostosta (Maaseudun Tulevaisuus 10.6.2026), jossa he arvostelivat niin verkoston anonyymiä toimintaa, kuin faktantarkastustakin. Metsäammattilaiset suhtautuvat kritiikkiin maltillisesti.

Metsäammattilaisten verkosto kasvaa
Metsäammattilaisten verkosto kasvaa AI Juri Laurila

Kirjoituksessa arvosteltiin sitä, että Metsäammattilaisten verkosto toimii anonyymisti. Verkoston jäsenet voivat osallistua julkiseen keskusteluun verkoston nimissä, koska metsäkeskusteluiden nykytila sitä valitettavasti vaatii. Metsäammattilaisiin kohdistetaan erittäin herkästi epäasiallista vaikuttamista, jota ei suvaita muiden osalta. Vaikuttaminen voi olla henkilöön kohdistuvaa maalittamista, mitätöintiä tai mustamaalaamista, mutta se voi olla myös työnantajaan kohdistuvaa painostusta tai työnantajan toimesta tapahtuvaa sanan- ja mielipiteenvapauden rajoittamista. Metsäammattilaiset toivovat, että metsäkeskusteluiden taso paranee nopeasti niin, ettei kenenkään tarvitse pelätä epäasiallista vaikuttamista ilmaistessaan mielipiteitään tai tuodessaan osaamistaan julkiseen keskusteluun.

Faktantarkastuksessa Metsäammattilaiset tuovat asiat julkisuuteen, kuten lehdetkin. Helppotajuisesti ja kiinnostavasti, mutta faktat tarkastetaan faktoina. Ei mielipiteinä, kuten kirjoittajat asiattomasti vihjailevat.

On hienoa, että myös Metsäammattilaisten verkoston rahoittajille annetaan näkyvyyttä, kuten kirjoittajat tekivät. Tasapuolisuuden nimissä olisi voinut kuitenkin mainita myös kirjoittajien omat rahoitustahot. Kuten Koneen Säätiön Metsän puolella -rahoitusohjelma. Tuon ohjelman kuvaus on: “Koneen Säätiö Metsän puolella tuo yhteen metsän parissa työskenteleviä tutkijoita, taiteilijoita, journalisteja ja aktivisteja ja haluaa nostaa kuuluville niitä ääniä, jotka ovat jääneet varjoon.  Tavoitteena on vahvistaa ymmärrystä metsien monista merkityksistä ja arvoista, myös metsäluonnon itseisarvosta, sekä edistää luonnon kantokykyä kunnioittavia toimintatapoja.” Kuten huomata saattaa, ohjelma ei halua metsäammattilaisten äänen kuuluvan, vaikka metsänomistajat ja metsäammattilaiset ovat mitä suurimmassa määrin heitä, joiden äänet ovat jääneet varjoon. Tämä on näkynyt jo useissa kyseisen rahoitusohjelman rahoituksella toimivan henkilön esittämänä kritiikkinä Metsäammattilaisen verkostoa kohtaan. Yhteistä kaikille on pyrkimys verkoston mitätöimiseen.

Verkosto kasvaa ja kutsuu kaikkia metsäammattilaisia liittymään siihen

Verkosto on jo alkumetreillä kasvanut kymmenien metsäammattilaisten ryhmäksi, jossa on metsänhoitajia, metsätalousinsinöörejä, biologeja, yrittäjiä, metsäkoneenkuljettajia, ja muita metsäammattilaisia eri puolilta Suomea. 93% metsäammattilaisista on tyytymättömiä metsäkeskusteluihin ja metsäuutisointiin Metsämiesten säätiön teettämän Suuren metsäammattilaiskyselyn mukaan. Verkosto on heitä varten perustettu.

Verkosto on saanut alan sisältä paljon positiivista palautetta ja herättänyt kiitettävästi keskustelua. Ensimmäistä kertaa metsäkeskusteluissa on mukana alan ammattilaiset ilman rajoitteita. Verkosto pyrkii antamaan metsäammattilaisille äänen, joka heiltä on viety.

Uuteen tottuminen vie varmasti aikaa kaikilla metsäkeskusteluiden osapuolilla. Pelikentälle on tullut pelaaja, joka korjaa vinoutuneita käsityksiä ja tarjoaa toimittajille mahdollisuuden saada metsäammattilaisten näkemyksen halutessaan. Metsäuutisointi ja metsäkeskustelut tarvitsevat alan asiantuntemusta, jotta lähes kaikkien metsäammattilaisten ei tarvitse olla tyytymättömiä siihen enää tulevaisuudessa.

P.S. Joko ehdit tutustua Tuulikki Hallan väitöstutkimukseen? Viedään viestiä maailmalle, keitä me metsäammattilaiset oikeasti olemme. Lue lisää.

Juri Laurila

Verkostokoordinaattori

Metsäammattilaisten verkosto

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

INFOINFOMetsäammattilaiset.fi

Info -tili on Metsäammattilaisten verkoston yleinen tili, joka palvelee yleisissä metsäasioihin liittyvissä asioissa. Tilille laitetut viestit ohjautuvat kulloinkin tarkoituksenmukaisimmalle metsäammattilaiselle tai tarvittaessa koko verkostolle tai osalle sitä.

info@metsaammattilaiset.fi

Metsäammattilaiset tuntevat Suomen metsät

Suomalaisessa metsäuutisoinnissa metsäammattilaiset ovat naaliin verrattavissa oleva harvinaisuus. Harva suomalainen on heitä uutisissa nähnyt. He ovat metsäasioiden parhaita osaajia ja asiantuntijoita, joiden kattavaa näkemystä kannattaa kuunnella. Metsäammattilaisten verkoston tarkoitus on lisätä ihmisten tietämystä metsiin liittyvissä kysymyksissä.

Metsäammattilaisten näkemys kantaa horisonttiin

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Metsäammattilaiset

Metsäammattilaisten verkosto: Luonnon ennallistaminen onnistuu parhaiten yhteistyöllä ja luottamuksella7.7.2026 11:01:40 EEST | Tiedote

Metsäammattilaisten verkosto pitää luonnon monimuotoisuuden vahvistamista välttämättömänä tavoitteena ja suhtautuu myönteisesti Suomen kansallisen ennallistamissuunnitelman valmisteluun. Verkoston ympäristöministeriölle ja maa- ja metsätalousministeriölle antaman lausunnon mukaan Suomella on erinomaiset mahdollisuudet onnistua ennallistamisessa, kun ratkaisut perustuvat tutkimukseen, yhteistyöhön ja maanomistajien luottamukseen.

Metsäammattilaisten tuomio: Metsäsektorin uusi suunta on jo vanha25.6.2026 11:00:25 EEST | Tiedote

Jyväskylän yliopiston tutkijaryhmä julkaisi ehdotuksen suomalaisen metsäsektorin uudistamisesta, joka kuvaa tavoitteena nykytilaa. Julkaisun ydinviesti on selvä: metsien tulevaisuuden arvo tulisi rakentaa luonnon monimuotoisuuden, hiilimarkkinoiden, luontopalveluiden ja korkean lisäarvon liiketoiminnan varaan puuntuotannon sijaan. Metsäammattilaisten arviointi esitysten vaikutuksesta löysi useita ongelmakohtia.

Lojaliteetti on tärkeää – metsäammattilaisten ääni välttämätöntä22.6.2026 12:09:56 EEST | Blogi

Metsäalalla monet metsäammattilaisten ajatukset jäävät sanomatta lojaliteettivelvoitteen vuoksi. Olen itse saanut todistaa tätä moneen otteeseen eri työnantajilla. Ollessani Metsähallituksen tiedottajana, oli aivan päivänselvää, etten voinut kertoa ajatuksiani. Olin organisaation julkinen edustaja. Mutta muissa asiantuntijatehtävissä keskusteluihin ja tilaisuuksiin osallistumisen kieltäminen lojaliteettivelvoitteeseen vedoten on koetellut perustuslain henkeä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye