Finanssiala ry

Rohkaiseva viesti nuorille: Eläkejärjestelmän rahat tosiaankin riittävät

15.6.2026 11:52:32 EEST | Finanssiala ry | Tiedote

Jaa

Eläketurvakeskus julkaisi pitkän aikavälin laskelmansa maanantaina. Noin 70 vuoden päähän ulottuva laskelma kertoo, miten eläkemenot, etuuksien taso ja rahoitus kehittyvät, jos väestöä ja taloutta koskevat oletukset toteutuvat ja lainsäädäntö pysyy muuttumattomana.

Finanssiala ry:n työeläkeasioista vastaava johtaja Mikko Kuusela.
Finanssiala ry:n työeläkeasioista vastaava johtaja Mikko Kuusela.

Luvut näyttävät varsin hyviltä. Työelämaksujen nostopaine on laskelmassa poistunut. Nyt näyttää siltä, että työeläkemaksu tekisi pientä aaltoliikettä, mutta olisi nykytason alapuolella. Onkohan näin käynyt vielä kertaakaan aiemmin?

Laskelmat ovat mannaa nuorisolle, jonka heikosta luottamuksesta eläkejärjestelmään on puhuttu paljon. Tulevaisuus eläkkeiden suhteen onkin aika valoisa. Näyttää siltä, että eläkemaksujen sisäinen reaalituotto olisi nuorilla jopa korkeampi kuin nykyisillä viisikymppisillä. Tämä on nuorille ikäluokille konkreettinen osoitus siitä, että eläkejärjestelmä kestää myös tulevina vuosikymmeninä ja takaa työssäkäyville kohtuullisen toimeentulon hautaan asti.

”Eläkejärjestelmä on syystä luotu hajautetuksi, jotta sen hallinnoimiin varoihin olisi vaikeampi päästä käsiksi.”

Uutinen on hieno toisestakin syystä: viime aikoina julkiseen talouteen liittyvät keskustelut ovat olleet pelkkien huolten sävyttämiä. Rahaa ei tunnu olevan missään, sitä tarvitaan kaikkialle lisää, säästöpaine on ankara ja velanotto lisääntyy. Tätä taustaa vasten tieto siitä, että eläkejärjestelmä pitää vettä ja voi hyvin ja voi tulevaisuudessa jopa alentaa eläkemaksutasoa, on erittäin huojentava. Taloudessamme on yksi järjestelmä, joka toimii ja voi hyvin.

Tätä taustaa vasten kannattaa suhteuttaa myös tuoreet puheet eläkejärjestelmän rukkaamisesta ja esimerkiksi eläkeyhtiöiden määrästä. Eläkeyhtiöiden määrän vähentämisellä halutaan pienentää järjestelmän hallintokuluja. Parinkymmenenvuoden tarkastelu osoittaa, että eläkeyhtiöt ovat keskinäisen kilpailun kautta pudottaneet kulujaan. Vuonna 2007 työeläkkeiden toimeenpanoon meni Telan mukaan koko toimialalla yhteensä 474 miljoonaa euroa. Nykyrahassa se vastaa 665 miljoonaa euroa. Viime vuonna toimeenpanoon meni vertailukelpoisella kustannustasolla 35 prosenttia vähemmän, 434 miljoonaa euroa.

Eläkejärjestelmä on syystä luotu hajautetuksi, jotta sen hallinnoimiin varoihin olisi vaikeampi päästä käsiksi. Suoja on rakennettu ennen kaikkea poliittisen päätöksenteon poukkoilevuutta vastaan. Lisäksi sijoittamisen perusoppien mukaan sijoituspäätösten hajautus tuo sijoitetuille varoille turvaa, kun koko potille sijoituspäätöksiä ei tee yksi ja sama taho.

P.S. Vaikka ETK:n laskelmat olivatkin rahoituksen puolesta mairittelevat, yksi selkeä huolenaihekin tuloksiin liittyy. Vaikka eläkkeiden tasot tulevaisuudessa kasvavat, keskieläke suhteessa keskipalkkaan jatkaa lasku-uralla. Työeläkkeemme on kohtuullinen, mutta ei runsas. Myös omalle varautumiselle eläkeaikaan on edelleen tilaa.

Mikko Kuusela
johtaja, työeläkeasiat
Finanssiala ry

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Lisätietoa julkaisijasta Finanssiala ry

Finanssiala ry
Itämerenkatu 11 - 13
00180 HELSINKI

020 793 4240
http://www.finanssiala.fi

Finanssiala ry (FA) edustaa Suomessa toimivia pankkeja, henki-, työeläke- ja vahinkovakuutusyhtiöitä, rahasto- ja rahoitusyhtiöitä sekä arvopaperivälittäjiä. Rakennamme jäsenillemme toimintaympäristöä, jossa ne voivat liiketoiminnallaan lisätä suomalaista hyvinvointia.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Finanssiala ry

Rajoittamaton määrä yritystilejä lisää rahanpesun ja veronkierron uhkaa – pankkien velvollisuus tilien avaamiseen on rajattava yhteen per asiakas12.9.2026 07:00:00 EEST | Tiedote

Asiakkaiden palveleminen myös tiliasioissa on pankkien keskeistä liiketoimintaa. Vapaaehtoisesti tilejä avataan jatkossakin tarpeen mukaan. Pankkien lakiin perustuva velvollisuus avata yritysasiakkaille perusmaksutilejä tulee kuitenkin rajata yhteen tiliin. Ehdoton velvoite avata asiakkaille useampia tilejä edesauttaa pankkijärjestelmän käyttöä rikollisiin tarkoituksiin. Valtiovarainministeriön työryhmä ehdotti alkuvuodesta, että oikeus peruspankkipalveluihin laajenisi koskemaan yksityishenkilöiden ohella yrityksiä ja muita yhteisöjä. Työryhmän mietintö on menossa eduskunnan käsittelyyn lähiviikkoina.

Pankinjohtajien odotukset ylittyivät – sekä kotitalouksien että yritysten luotonkysyntä piristyi kesällä selvästi11.9.2026 06:30:00 EEST | Tiedote

Kotitalouksien luotonkysyntä piristyi kesän aikana selvästi, ilmenee Finanssiala ry:n tuoreesta Pankkibarometrista. Kotitalouksien kysyntä ylitti pankinjohtajien odotukset ja sen odotetaan kasvavan edelleen. Myös yritykset ovat loppukesän aikana kysyneet luottoja selvästi enemmän kuin viime vuonna. Kysynnän kasvun odotetaan jatkuvan. Vastaajien mukaan asuntokaupan vauhdittamisessa keskeisessä roolissa olisivat kotitalouksien luottamuksen parantaminen, työllisyyden kasvu ja korkotason aleneminen. FA kysyy neljännesvuosittain Pankkibarometrin avulla pankinjohtajien käsityksiä ja odotuksia luotonkysynnän ja eri sijoitusmuotojen kehityksestä. Vastaajina on muun muassa pankin- ja konttorinjohtajia, konttorien esihenkilöitä ja luottopäälliköitä. Barometrikysely lähetetään seuraaville pankeille: Nordea, OP Pohjola, Danske Bank, Aktia Pankki, Säästöpankkiryhmä, POP Pankki -ryhmä, Ålandsbanken, Oma Säästöpankki, Hypo, SEB ja S-Pankki.

Todellisia säästöjä eläkejärjestelmästä olisi saatavissa yrittäjäeläkkeistä työeläkeyhtiöiden yhdistämisen sijaan10.9.2026 13:04:55 EEST | Tiedote

Suomen yksityisiin työeläkeyhtiöihin perustuva eläkejärjestelmä on varteenotettavien tutkimusten perusteella kansainvälisen vertailun kestävä ja tehokkaasti hallinnoitu. Eläkemaksussa ei Eläketurvakeskuksen pitkän aikavälin laskelmien perusteella ole tulevaisuudessa korotuspainetta – päinvastoin. Koko eläkejärjestelmän tasolla valtion kustannussäästöjä olisi saatavilla helpoiten yrittäjien eläkejärjestelmästä. Tuleva YEL-uudistus lisää yrittäjäeläkejärjestelmän kustannuksia valtiolle. Suomen Yrittäjät on ehdottanut työeläkeyhtiöiden yhdistämistä tuoreen selvityksensä nojalla.

Maailma-rahastot keräsivät kesällä uusia omistajia – sijoittajat hakivat hajautusta9.9.2026 06:30:00 EEST | Tiedote

Maailma-osakerahastot saivat lähes 34 000 uutta omistajaa kesän aikana. Osakerahastojen omistajamäärä kasvoi kesällä lähes kaikissa rahastoluokissa. Elokuun tuottokärjessä porskuttaneiden Suomi-rahastojen nettomerkinnät kääntyivät miinusmerkkisiksi, kun sijoittajat kotiuttivat voittoja. Rahastopääomat nousivat elokuussa yli 226 miljardiin euroon. Uuteen ennätystasoon pääomat siivitti markkinoiden hyvä kehitys sekä nettomerkinnät.

Komission hyvä tavoite virtaviivaistaa pankkisääntelyä ei saa törmätä kiireeseen ja liialliseen kunnianhimoon8.9.2026 12:32:15 EEST | Tiedote

EU-komissio on tunnustanut pankkisääntelyn menneen liian pitkälle, kirjoittaa kolumnissaan Finanssiala ry:n johtava lakimies Olli Salmi. Monimutkainen sääntely haittaa jo talouskasvua. Komissio julkaisi heinäkuussa tiedonannon, joka ottaa kantaa valtavaan määrään pankkisääntelyä. Sen pohjalta ehdotetaan uutta sääntelyä jo ensi vuoden puolella. Komissio saattaa olla haukkaamassa liian suurta palaa kerralla.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye