Vihreät - De Gröna

Vihreiden Saara Hyrkkö ja Maria Saita esittävät nuorisotyöttömyyden ehkäisyä yritystukien ja omistajaohjauksen keinoin

16.6.2026 10:14:16 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote

Jaa

Vihreiden kansanedustaja Saara Hyrkkö ja Vihreiden nuorten puheenjohtaja Maria Saita esittävät konkreettisia keinoja nuorisotyöttömyyden ehkäisemiseksi ja nuorten tulevaisuususkon palauttamiseksi. Nuorten palkkaamiseen voitaisiin velvoittaa yritystukien ja valtion omistajaohjauksen keinoin.

Maria Saita, vihreiden nuorten puheenjohtaja ja Saara Syrkkö, vihreiden kansanedustaja
Maria Saita, vihreiden nuorten puheenjohtaja ja Saara Syrkkö, vihreiden kansanedustaja

Eduskunnassa käsitellään tänään keskustan ja Liike Nytin välikysymystä nuorisotyöttömyydestä ja nuorten tulevaisuususkosta. Vihreiden kansanedustaja Saara Hyrkkö ja Vihreiden nuorten puheenjohtaja Maria Saita muistuttavat, että kysymys koskee kaikkia politiikan osa-alueita.

– Nuorten optimismi maailman tulevaisuudesta on Nuorisobarometrin mukaan puolittunut neljässä vuodessa. Meidän tulee samaan aikaan vähentää lapsiperheköyhyyttä, panostaa koulutukseen, varmistaa toimivat mielenterveyspalvelut ja torjua ilmastokriisiä ja luontokatoa, Saita toteaa.

Eniten nuoret kokevat tällä hetkellä paineita työllisyydestä. Hallitus on epäonnistunut nuorisotyöttömyyden hoitamisessa. Nuorten työttömyysaste oli viime vuonna lähes 22 prosenttia. Myös nuorten pitkäaikaistyöttömyys on kasvanut voimakkaasti.

– Nuorten työllisyyden tukeminen on kriittisen tärkeää, sillä ensimmäiset työpaikat rakentavat polkua koko työuralle. Valtiolla on vain rajallisesti keinoja edistää nuorten työllisyyttä suoraan, mutta sitäkin tärkeämpää on kaikin keinoin kannustaa ja tarvittaessa patistaakin yrityksiä työllistämään nuoria. Esitämme, että suoriin yritystukiin lisätään velvoite työllistää nuoria. Velvoitteen voisi täyttää joko palkkaamalla nuoren ensimmäiseen työpaikkaansa tai tarjoamalla työtä yli vuoden työttömänä olleelle nuorelle, Hyrkkö ehdottaa.

Valtio käyttää merkittävää valtaa useissa suuryrityksissä myös omistajaohjauksensa kautta. 

– Valtion omistajaohjauspoliittisiin periaatteisiin tulisi lisätä toimenpiteitä nimenomaan nuorisotyöttömyyden ratkomiseksi. Tämän olisi oltava ehdoton prioriteetti, kun valtio käyttää ääntään yhtiökokouksissa omistajana, Hyrkkö toteaa.

Myös nuorten mielenterveysongelmat ovat yleistyneet. Nuorten mielenterveyssyyt ovat yleisin syy nuorten työkyvyttömyyseläkkeisiin. Terapiatakuu on tynkä niin kauan kun se koskee vain alle 23-vuotiaita. 

– Terapiatakuu tulisi laajentaa koskemaan kaikkia alle 29-vuotiaita ja sen jälkeen koko väestöä. Yksi psyykkistä hyvinvointia heikentävä tekijä on taloudellinen epävarmuus. Siksi tulisi ottaa tavoitteeksi lapsiperheköyhyyden poistaminen, opiskelijoiden toimeentulon parantaminen ja sosiaaliturvan turvaverkkojen vahvistaminen, Saita korostaa.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna

Vihreiden Holopainen ja Hopsu vaativat: Rydmanin identiteettipoliittiset leikkausesitykset järjestöiltä pitää kuopata15.6.2026 15:00:39 EEST | Tiedote

Sosiaali- ja terveysministeriön julkistamat uudet STEA-avustusten myöntökriteerit uhkaavat sulkea rahoituksen ulkopuolelle järjestöjä, jotka tekevät työtä esimerkiksi yhdenvertaisuuden, vähemmistöjen oikeuksien ja kotoutumisen edistämiseksi. Vihreiden kansanedustajat Mari Holopainen ja Inka Hopsu pitävät linjausta vakavana iskuna kansalaisyhteiskunnalle ja yhtyvät kuntaministeri Anna-Kaisa Ikosen kritiikkiin siitä, ettei ministeri Wille Rydmanin esittämiä linjauksia ole käsitelty hallituksen sisällä yhdessä.

Vihreiden Fatim Diarra: Rydmanin resepti vähemmistöjen hiljentämiseen ei ole kielto, vaan rahoituksen vieminen15.6.2026 14:25:22 EEST | Tiedote

Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman on päättänyt STEAn avustuskriteerien muutoksesta, joka vuodesta 2027 alkaen sulkee rahoituksen ulkopuolelle järjestöt, joiden toiminta kohdistuu pääasiassa yhteen "ei-terveydellisperusteiseen tausta- tai identiteettiryhmään." Samalla rajataan ulos järjestöt, jotka tekevät yhteiskunnallista vaikuttamis- tai neuvontatyötä. Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarran mukaan päätös heikentää järjestöjen mahdollisuutta puolustaa ihmisoikeuksia ja nostaa esiin epäkohtia.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye