Keskuskauppakamari: Huijausviestit jatkuvat myös kesällä – työntekijöiden tietoturvaperehdytys korostuu lomakaudella
17.6.2026 06:57:00 EEST | Keskuskauppakamari | Tiedote
Kesäajan muutokset lisäävät yritysten tietoturvariskejä, ja tekoälyn kehitys tekee huijausviesteistä entistä vaikeammin tunnistettavia. Keskuskauppakamari muistuttaa, että yritysten kannattaa varmistaa koko henkilöstön tietoturvaosaamisen ennen lomakauden alkua.

Huijausviestit ja tietojenkalastelu ovat lisääntyneet vuoden aikana, ja kesällä rikolliset pyrkivät hyödyntämään organisaatioiden muuttunutta tilannetta.
“Kesäkausi ei tuo helpotusta tietoturvauhkiin, vaan päinvastoin. Lomat ja henkilöstömuutokset ovat aikaa, jota rikolliset voivat pyrkiä hyödyntämään”, sanoo Keskuskauppakamarin tietohallintojohtaja Olli‑Pekka Roiha.
Roihan mukaan tilannetta vaikeuttaa se, että huijausviestien laatu on parantunut merkittävästi tekoälytyökalujen kehittymisen myötä.
“Enää ei voi luottaa siihen, että tietojenkalastelun tunnistaa kirjoitusvirheistä tai kankeasta kielestä. Viestit voivat olla hyvin uskottavia. Olennaisempaa on kiinnittää huomiota viestin sisältöön: onko viesti odottamaton, poikkeuksellisen houkutteleva tai pyytääkö se toimimaan nopeasti”, Roiha sanoo.
Tietoturvariskit eivät rajoitu työympäristöön. Roiha muistuttaa, että myös vapaa-ajan digikäyttäytyminen voi vaikuttaa tietoturvaan.
“Vapaa-ajalla olemme usein varomattomampia digitaalisessa ympäristössä. Henkilökohtaisten tietojen tai tunnusten vuotaminen voi altistaa identiteettivarkauksille ja heijastua myös työympäristön tietoturvaan”, Roiha sanoo.
Keskuskauppakamarin mukaan tietoturva on koko organisaation yhteinen vastuu ja perusasioiden on oltava kunnossa myös kesällä.
“Kun perusasiat ovat kunnossa, voidaan vähentää merkittävästi kesän tietoturvariskejä”, Roiha sanoo.
Yrityksen kannattaa tehdä ainakin tämä
-
Perehdytä henkilöstö, myös kesätyöntekijät, tietoturvakäytäntöihin
-
Ohjaa henkilöstö olemaan valppaana ja varovainen odottamattomien viestien suhteen
-
Varmista laitteiden ja ohjelmistojen ajantasaisuus myös lomakaudella
-
Kiinnitä huomiota salasanoihin ja niiden hallintaan
-
Ota käyttöön monivaiheinen tunnistautuminen
-
Huolehdi, että henkilöstö tietää toimintatavat tietoturvaepäilyissä
Yhteyshenkilöt
Olli-Pekka RoihaTietohallintojohtaja
Puh:040 043 4922olli-pekka.roiha@chamber.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Keskuskauppakamari: Persianlahden konfliktin päättyminen helpottaa maailmantalouden painetta – yritykset tarvitsevat nyt vakautta15.6.2026 12:04:27 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamarin mukaan jännitteiden purkautuminen vähentää epävarmuutta etenkin energiamarkkinoilla ja globaaleissa toimitusketjuissa. Keskuskauppakamarin toimitusjohtajan Juho Romakkaniemen mukaan tilanne on kuitenkin vielä herkkä, ja tukea tarvitaan kansainväliseltä yhteisöltä vakauden palauttamiseksi. Romakkaniemi on tämän viikon Washington DC:ssä Yhdysvalloissa tapaamassa muun muassa hallinnon ja median edustajia.
Keskuskauppakamari: Puolustusalan markkinoille pääsyä hidastavat epäselvyydet oikeista toimintamalleista ja väylistä11.6.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Kauppakamarien jäsenyritykset näkevät puolustus- ja kaksikäyttömarkkinoissa merkittävää kasvupotentiaalia. Vaikka puolustukseen, kaksikäyttöteknologioihin ja kokonaisturvallisuuteen liittyvää osaamista on paljon, markkinoille pääsy on edelleen vaikeaa. Kyselyyn vastanneiden yritysten mukaan markkinoille pääsyä hidastavat ennen kaikkea puutteelliset kontaktit, kumppanien löytämisen vaikeus ja epäselvät reitit osaksi arvoketjuja. Tiedot selviävät Innokaupunkien selvityksestä, jonka valmistelussa myös kauppakamarit ovat olleet mukana.
Keskuskauppakamari: Tilastot osoittavat viennin laskeneen voimakkaasti Saudi-Arabian ja Arabiemiraattien alueelle9.6.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Kauppakamarien myöntämät vientiasiakirjat osoittavat, että Suomen tavaravienti Saudi-Arabiaan ja Arabiemiraatteihin on laskenut jyrkästi. Tavaravientiä varten myönnettäviä alkuperätodistuksia haettiin Saudi-Arabiaan huhtikuussa 37 prosenttia ja toukokuussa 31 prosenttia vähemmän kuin vuotta aiemmin. Arabiemiraatteihin laskua kertyi huhtikuussa 46 prosenttia ja toukokuussa 54 prosenttia. Keskuskauppakamarin toimitusjohtajan Juho Romakkaniemen mukaan alueen rauhansopimus toisi yrityksille kaivattua vakautta.
Keskuskauppakamari: Avoimen korkeakoulun tutkintouudistus on tervetullut, mutta jäämässä liian monimutkaiseksi3.6.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamari pitää avoimen korkeakoulun tutkintomallia tervetulleena uudistuksena, mutta varoittaa sen muuttuvan tarpeettoman monimutkaiseksi. Myöskään hallituksen esittämä maksujärjestelmä ei ole Keskuskauppakamarin mukaan toimiva.
Keskuskauppakamari: Puolustusteollisuus tärkeä kasvuala Suomelle – Nato-kilpailutuskelpoisuuksista huolehdittava2.6.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamari arvioi, että puolustusteollisuus nousee nopeasti Suomen talouden ja viennin kannalta keskeiseksi kasvualaksi muuttuneessa geopoliittisessa tilanteessa. Keskuskauppakamarin toimitusjohtajan Juho Romakkaniemen mukaan nyt on ratkaisevaa, että suomalaisyritykset varmistavat paikkansa Nato-hankinnoissa ja täyttävät sen kilpailutuskelpoisuudet.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme