Lidl Suomi

Lidlin ja Janakkalan järjestämä puistoruokailu keräsi 2 000 kävijää

23.6.2026 08:15:00 EEST | Lidl Suomi | Tiedote

Jaa

Janakkalassa toteutettu maksuton puistoruokailu saavutti valtavan suosion. Kolmentoista kesäkuun päivän aikana Tervakoskella ja Turengissa kävi 2 000 osallistujaa. Lidlin, Janakkalan kunnan ja paikallisten järjestöjen yhteistyö sai kiitosta paitsi lapsiperheiltä, myös toteutuksessa mukana olleilta työntekijöiltä.

Puistoruokailu keräsi huimat 2000 kävijää.
Puistoruokailu keräsi huimat 2000 kävijää.

Janakkalassa kokeiltiin tänä kesänä uutta tapaa tukea lapsiperheiden arkea tarjoamalla lapsille maksuton puistolounas arkipäivisin 2.–18. kesäkuuta. Hankkeella haluttiin vastata kansalliseen haasteeseen lasten kasvisten syönnin lisäämisestä sekä tarjota paikallisille nuorille kesätöitä.

Puistoruokailu osoittautui menestykseksi. Tapahtuma keräsi 13 päivän aikana jopa 2 000 ruokailijaa, mikä ylitti järjestäjien odotukset. Kaikille kävijöille riitti maittavaa ja monipuolista ruokaa. Suosituimmiksi ruokalajeiksi nousivat spagetti bolognese, kalakeitto ja tonnikalalasagnette. Myös perinteinen kaalilaatikko keräsi runsaasti kiitosta sitä maistaneilta.

Tapahtumasta tuli yhteisöllinen kohtaamispaikka, jossa ilo syntyi yhdessäolosta, saippuakuplien metsästyksestä ja yhteisestä sadetanssista sään vaihdellessa. Kauden huipensivat juhannusjuhlat, joissa sidottiin kukkaseppeleitä kotiin viemisiksi.

– Puistoruokailu oli meille kaikille suuri ilo. Saimme vanhemmilta runsaasti positiivista palautetta. Monet halusivat tulla vielä erikseen kiittämään järjestelyistä, ruoasta ja lämpimästä tunnelmasta. Lämmin kiitos kaikille osallistuneille, teitte kesästä erityisen, iloitsee Janakkalan kunnan nuorisotoimen päällikkö Sanna Laine.

Julkisen ja yksityisen sektorin yhteistyö rakentaa luottamusta

Puistoruokailu on osoitus siitä, miten kunnan, yritysten ja järjestöjen kuten oheisohjelmasta vastanneiden Mannerheimin Lastensuojeluliiton ja Ruokakasvatusyhdistys Ruukku ry:n yhteistyöllä voidaan vastata kansallisiin haasteisiin paikallistasolla.

Lidlin ja Janakkalan kunnan sujuva yhteistyö vahvisti paitsi paikallista hyvinvointia, myös työntekijöiden ylpeyttä työnantajastaan.

– Yhteistyö on ollut helppoa, suoraa ja välitöntä ensimmäisestä palaverista toteutukseen. On ollut hienoa huomata, miten tämä on poikinut hyvää fiilistä niin logistiikan kuin myymälän työntekijöiden keskuudessa. Työntekijät ovat kertoneet, miten hienoa on nähdä tällaista lapsiperheiden arkeen vaikuttavaa yhteistyötä omalta työnantajalta ja kotipaikkakunnalta, kertoo Lidlin aluejohtaja Akseli Mäkisalo.

Lisätiedot ja haastattelupyynnöt:

Lidlin viestintä, p. (09) 2345 6400, media@lidl.fi
Janakkalan kunta, nuorisotoimen päällikkö Sanna Laine, p. 0500 625 259, sanna.laine@janakkala.fi

Yhteyshenkilöt

Tietoa julkaisijasta

Lidl on yksi Euroopan suurimmista päivittäistavaraketjuista. Suomessa yli 20 vuotta toimineessa ketjussa työskentelee noin 5750 henkilöä. Yli 200 myymälän verkosto ulottuu Hangosta Sodankylään ja tavarantoimitukset myymälöihin hoidetaan Janakkalassa, Laukaassa ja Järvenpäässä sijaitsevista jakelukeskuksista. Lisätietoa tuotteista ja ajankohtaisista tarjouksista löytyy Lidl Plus -etusovelluksesta tai osoitteessa lidl.fi. Lisätietoja yrityksestä osoitteessa corporate.lidl.fi. Lidlin tiedotteet voi tilata suoraan sähköpostiin täältä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Lidl Suomi

Kotimaiset kasvikset nyt pääosassa Lidlissä – iso hintakampanja heviosastolla6.8.2026 12:17:54 EEST | Tiedote

Lidl on aloittanut tänä kesänä uuden konseptin, sesonkimarkkinat. Ajatuksena on laittaa hyvään alennukseen juuri sillä hetkellä sesongissa olevat kasvikset. Nyt elokuussa kotimaiset kasvikset ovat pääosassa. Suomalaiset kasvikset ovat parhaimmillaan juuri nyt, sillä luonnollisen satokauden aikana ne ovat kaikkein tuoreimpia ja maukkaimpia. Kotimaiset kasvikset ovat isossa alennuksessa, parhaimmillaan jopa 40 prosenttia.

Ryhmä Hau ja Lidl yhteistyöhön: lapsia puhuttelevat maskotit kannustavat parempiin valintoihin3.8.2026 16:27:59 EEST | Tiedote

Suositut Ryhmä Hau -hahmot seikkailevat Lidlin omien merkkien ruokatuotteissa elokuussa 2026. Hahmot nähdään ensimmäistä kertaa kaupan oman merkin tuotteissa, jotka täyttävät Maailman terveysjärjestön (WHO) ravitsemuskriteerit. Lidl on muokannut omien tuotteiden reseptejä niin, että nämä kriteerit täyttyvät. Lisäksi hahmot seikkailevat välipaloiksi sopivissa marjoissa ja hedelmissä. Näin Lidl haluaa kannustaa lapsia ja vanhempia ravitsemuksellisesti parempien vaihtoehtojen pariin.

Ennätystulos muovikassien ostamisessa kesäkuussa – laskutrendi jatkuu28.7.2026 09:50:00 EEST | Tiedote

Kesäkuussa Lidlillä tehtiin ennätys siinä, kuinka vähän muovikasseja ostettiin. Viime vuoden kesäkuuhun verrattuna muovikasseja ostettiin jopa 27 prosenttia vähemmän. Muovikassien ostaminen on laskenut jo pidemmän aikaa, ja toukokuuhun verrattuna muovikasseja ostettiin 7,8 prosenttia vähemmän. Muovikassin ostamisen laskutrendi siis jatkuu, ja muovikassien ostamisen kulttuuri näyttää muuttuneen pysyvästi.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye