Elon Pettersson: YEL-uudistus lisää yrittäjän valinnanvapautta, mutta työ ei ole vielä valmis
23.6.2026 17:48:42 EEST | Työeläkeyhtiö Elo | Blogi

Yrittäjien eläkejärjestelmä ottaa askeleen eteenpäin, kun YEL:iin lisätään joustavuutta ja valinnanvapautta. Jatkossa yrittäjä voi valita vakuutuksensa perusteeksi niin sanotun ansiomallin tai kokonaisarviomallin. Käytännössä yrittäjä päättää jatkossa itse, haluaako hän pohjata eläkemaksunsa verotettaviin ansioihin vai nykyisen kaltaiseen työtuloon.
Olemme eläkealalla pitkään toivoneet, että yritystoiminnan vaihtelut näkyisivät paremmin eläkemaksujen tasossa ja yrittäjien eläketurva määräytyisi mahdollisimman pitkälle julkisista rekistereistä löytyvien tietojen pohjalta, kirjoittaa Elon toimitusjohtaja Carl Pettersson blogissaan.
Minkälainen vaikutus uudella YEL-mallilla on? Uuden lainsäännön ennakoidaan alentavan eläkemaksuja jopa 40 prosentilla yrittäjistä. Olennaista on huomata muutoksen aikataulu. Eläkemaksujen alentuminen tapahtuu vasta lain voimaantulon jälkeen, mutta sitä ennen maksut nousevat nykyisen lainsäädännön mukaisten työtulotarkistusten myötä.
YEL on vakuutus ja sosiaaliturvan perusta
YEL-keskustelussa on viime vuosina keskitytty puhumaan maksujen tasosta. Vähemmälle huomiolle on jäänyt se, mitä YEL yrittäjälle tarjoaa. YEL ei ole vain yrittäjän pakkopullaa, vaan se on vakuutus ja koko yrittäjän sosiaaliturvan perusta. Se vaikuttaa tulevan eläkkeen lisäksi esimerkiksi sairaus- ja vanhempainpäivärahoihin sekä turvaan työuran aikana. Esimerkiksi perheellistymisestä haaveilevalle nuorelle yrittäjälle tulee usein yllätyksenä, että YEL-työtulon taso määrittää vanhempainvapaan aikaista toimeentuloa. Toivon, että YEL-keskustelun tuoksinnassa muistetaan perehtyä myös vakuutusturvan merkitykseen. Eläkemaksujen alenemisen myötä laskee myös eläketurvan taso.
Rahastointi ei saa kadota agendalta
Onko YEL nyt valmis? Ei suinkaan, vaikka nyt otetaankin tärkeitä askelia eteenpäin. Tällä uudistuskierroksella – aivan kuin ei edellisilläkään kerroilla, päästy eteenpäin YEL:in rahastoinnissa. Se ei ole helppo rasti eikä siihen tunnu koskaan olevan varoja. Itse ajattelen, että meidän pitäisi selvittää eri vaihtoehtoja rahastoinnin käynnistämiseen ja olla valmiita tutkimaan ennakkoluulottomasti erilaisia ratkaisuja. Se lienee selvää, että rahastointi käynnistyisi pienillä summilla ja varsin hitaasti, mutta olennaista olisi päästä alkuun. Uskon, että tällä olisi merkitystä myös siihen, miten yrittäjät luottavat omaan eläkejärjestelmäänsä.
Petterssonin blogi löytyy kokonaisuudessaan verkkosivuiltamme: https://www.elo.fi/fi-fi/elomedia/yeluudistus-lisaa-yrittajan-valinnanvapautta
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sara SalomaaSenior Communications Manager
Puh:044 550 5450sara.salomaa@elo.fiTietoja julkaisijasta
Olemme Elo, suuri suomalainen työeläkevakuuttaja. Huolehdimme, että asiakkaamme saavat ansaitsemansa eläkkeet. Autamme asiakasyrityksiämme menestymään ja vastaamaan muuttuvan työelämän haasteisiin. Hoidamme asiakkaidemme eläkevaroja tuottavasti, turvaavasti ja vastuullisesti. Sijoitusvarat on hyvin hajautettu kansainvälisesti ja eri omaisuusluokkiin. Ne turvaavat eläkkeet ja luovat pohjaa kestäville tuotoille vuosikymmeniksi eteenpäin.
Suomalaisista yrityksistä joka kolmas ja yrittäjistä noin 40 prosenttia on valinnut Elon työeläkekumppanikseen. Vastaamme noin puolen miljoonan työntekijän ja yrittäjän tulevista eläkkeistä, huolehdimme noin 250 000 eläkkeensaajasta ja noin 30 miljardin euron sijoitusomaisuudesta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Työeläkeyhtiö Elo
Yritykset panostavat vastuullisuuteen sääntelyn keventyessäkin – Elo nousi EcoVadis-arvioinnissa parhaaseen prosenttiin20.8.2026 08:58:00 EEST | Tiedote
Kun vastuullisuusdata vaikuttaa yhä useammin rahoitukseen, kilpailutuksiin ja toimitusketjujen hallintaan, todennettavasta vastuullisuustyöstä on tullut yrityksille liiketoiminnan edellytys. Työeläkeyhtiö Elo nousi EcoVadis-vastuullisuusarvioinnissa platinatasolle ja sijoittui arvioitujen yritysten parhaaseen prosenttiin 87/100 pisteellä.
Elo redovisade den bästa kvartalsavkastningen i bolagets historia − en stark solvens stöder förberedelserna för pensionsreformen14.8.2026 09:06:02 EEST | Pressmeddelande
Arbetspensionsbolaget Elos placeringar gav i januari–juni en avkastning på 6,4 procent, dvs. 2,2 miljarder euro. Placeringsavkastningen på 6,2 procent under det andra kvartalet är den bästa kvartalsavkastningen i Elos historia. Resultatet uppnåddes i en omvärld som präglades av geopolitisk osäkerhet och kriget i Iran.
Elo teki historiansa parhaan kvartaalituoton − vahva vakavaraisuus tukee valmistautumista eläkeuudistukseen14.8.2026 09:06:02 EEST | Tiedote
Työeläkeyhtiö Elon sijoitukset tuottivat tammi-kesäkuussa 6,4 prosenttia eli 2,2 miljardia euroa. Toisen neljänneksen 6,2 prosentin sijoitustuotto on yhtiön historian paras kvartaalituotto. Tulos saavutettiin toimintaympäristössä, jota leimasivat geopoliittinen epävarmuus ja Iranin sota.
Miten eläkevarojen sijoittaminen muuttuu? Elon podcast pureutuu uudistuksen ytimeen22.6.2026 12:53:27 EEST | Uutinen
Eläkeuudistus astuu voimaan 1.7.2026 ja muuttaa tapaa, jolla eläkevaroja sijoitetaan, hajautetaan ja riskiä kannetaan. Muutokset toteutetaan vuoden aikana kolmessa vaiheessa. Uudistus lisää mahdollisuuksia tavoitella parempia tuottoja eläkevaroille, mutta samalla sijoitusten riskitaso ja tuottojen vaihtelu kasvavat. Mitä muutos tarkoittaa käytännössä sijoitussalkulle, odotettaville tuotoille ja eläkejärjestelmän kestävyydelle? Näihin kysymyksiin pureudutaan Elon podcastin Helenius & Vatanen – SYVÄPUHETTA TALOUDESTA uudessa jaksossa. Keskustelijoina ovat Elon pääekonomisti Tiina Helenius ja allokaatiojohtaja Kari Vatanen. He ovat kokeneita makrotalouden ja sijoitusmarkkinoiden asiantuntijoita, jotka avaavat uudistuksen taustoja ja vaikutuksia analyyttisesti ja pintaa syvemmältä. Podcastissa vastataan mm. seuraaviin kysymyksiin: Miksi eläkeuudistus tarvitaan nykyisessä talousympäristössä? Miten pitkä matalan korkotason jakso on vaikuttanut eläkevarojen tuottoihin ja järjestelmän kestävyy
Elo närmar sig miljardgränsen i finländska tillväxtföretagsinvesteringar – positiva placeringsintäkter under kvartalet trots krävande marknad21.4.2026 09:52:00 EEST | Pressmeddelande
Arbetspensionsbolaget Elo ökar sina placeringar i finländska tillväxtföretag. Enligt verkställande direktör Carl Pettersson närmar sig Elos placeringar i finländska tillväxtföretag redan gränsen på en miljard euro, vilket motsvarar cirka tre procent av Elos placeringsportfölj. I den krävande verksamhetsmiljön avkastade Elos placeringar sammanlagt 66 miljoner euro i januari–mars 2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme