Tuula Kivari jatkaa vakuutusoikeuden ylituomarina
26.6.2026 12:04:36 EEST | Tuomioistuinvirasto | Tiedote
Tasavallan presidentti on tänään nimittänyt vakuutusoikeuden ylituomariksi Tuula Kivarin seitsemän vuoden määräajaksi ajalle 1.8.2026-31.7.2033.
Kivari on vakuutusoikeuden ylituomari. Hän on toiminut siellä myös vakuutusoikeustuomarina, kansliapäällikkönä ja esittelijänä. Aikaisemmin hän on toiminut oikeussihteerinä korkeimmassa oikeudessa, hankejohtajana ja kehittämispäällikkönä oikeusministeriössä.
Kivari on toiminut lakimiehenä omaisuudenhoitoyhtiössä sekä avustavana lakimiehenä ja lakimiehenä asianajotoimistossa.
Kivari on varatuomari, ja hän on suorittanut johtamisen erikoisammattitutkinnon. Lisäksi Kivari on toiminut opetustehtävissä.
Vakuutusoikeus toimii jakautuneena kolmeen lainkäyttöosastoon sekä hallinto-osastoon. Vuonna 2025 vakuutusoikeuteen saapui noin 3200 asiaa, ja ratkaistuja asioita oli noin 3500. Suurimmat vakuutusoikeuden asiaryhmät ovat työttömyysturva-asiat, työtapaturma- ja ammattitautiasiat sekä ansioeläkeasiat. Kansaneläkelaitoksen päätöksiin liittyviä valituksia ratkaistiin noin 1500. Suurimpia asiaryhmiä näistä olivat sairausvakuutusasiat, kansaneläkeasiat ja asumistukiasiat.
Vakuutusoikeudessa työskentelee noin 107 henkilöä, joista noin 40 on tuomareita ja alle 20 esittelijöitä. Vakuutusoikeudessa on lisäksi ylilääkäri, muuta henkilökuntaa sekä sivutoimisia jäseniä ja asiantuntijoita.
Vakuutusoikeus on toimeentuloturva-asioiden erityistuomioistuin, joka käsittelee pääasiassa muutoksenhakulautakuntien päätöksistä tehtyjä valituksia. Vakuutusoikeus on ylin muutoksenhakuaste suurimmassa osassa käsittelemistään valitusasioista. Vakuutusoikeus sijaitsee Helsingissä, ja sen toimivalta kattaa koko maan.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
ma. kansliapäällikkö Anu Sainio, p. 029 564 3221, etunimi.sukunimi@oikeus.fi
Tuomioistuinvirasto
Tuomioistuinvirasto on itsenäinen keskusvirasto, joka palvelee koko tuomioistuinlaitosta. Tuomioistuinvirasto toimii oikeusministeriön hallinnonalalla. Viraston tehtävänä on huolehtia siitä, että tuomioistuimet kykenevät käyttämään tuomiovaltaa laadukkaasti ja että tuomioistuinten hallinto on tehokkaasti ja tarkoituksenmukaisesti järjestetty.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tuomioistuinvirasto
Tuomioistuinvirasto tiedottaa poikkeuksellisesti Helsingin hovioikeuden 18.6. antamasta tuomiosta26.6.2026 14:49:33 EEST | Tiedote
Helsingin hovioikeus antoi 18.6.2026 tuomion Malmin sairaalan läheisyydessä 6.10.2024 väitetyksi tapahtunutta törkeää raiskausta koskevassa asiassa. Hovioikeus ei muuttanut Helsingin käräjäoikeuden asiassa 22.4.2025 antamaa tuomiota. Käräjäoikeus oli hylännyt syytteen törkeästä raiskauksesta. Ratkaisut ovat herättäneet runsasta keskustelua etenkin sosiaalisessa mediassa. Erityisesti on keskusteltu jutun asianomistajan alaikäisyydestä ja humalatilasta sekä oikeudenkäyntikulujen korvaamisesta.
I e-tjänsten MinDomstol kan man nu sköta nästan alla ansökningsärenden och tvistemål17.6.2026 13:48:35 EEST | Pressmeddelande
I e-tjänsten MinDomstol kan man nu sköta nästan alla ansökningsärenden och tvistemål vid tingsrätterna. Tills vidare kan man sköta endast sina egna ärenden i tjänsten. Det blir också möjligt att sköta ärenden som ombud samt för någon annans räkning i ett senare skede.
OmaTuomioistuin-asiointipalvelussa voi nyt hoitaa lähes kaikkia hakemus- ja riita-asioita17.6.2026 13:48:35 EEST | Tiedote
OmaTuomioistuin-asiointipalvelussa voi nyt hoitaa lähes kaikkia käräjäoikeuksien hakemus- ja riita-asioita. Toistaiseksi palvelussa voi hoitaa vain omia asioitaan. Asiamiehenä asiointi ja muu toisen henkilön ja yrityksen puolesta asiointi on tulossa mahdolliseksi myöhemmin.
Tilläggsbudgeten medför inte ändringar i behovet av att minska personalen inom Domstolsväsendet3.6.2026 15:00:33 EEST | Pressmeddelande
Statsrådet har till riksdagen överlämnat en andra tilläggsbudgetproposition för 2026, där det föreslås ett tilläggsanslag på 4,7 miljoner euro för domstolsväsendet. Denna tilläggsfinansiering ger en liten lättnad i domstolsväsendets anslagssituation för 2027, men ändrar inte den övergripande bilden för ramperioden 2027–2030.
Lisätalousarvio ei tuo muutosta tuomioistuinlaitoksen henkilöstön vähentämistarpeeseen3.6.2026 15:00:33 EEST | Tiedote
Valtioneuvosto on antanut eduskunnalle vuoden 2026 toisen lisätalousarvioesityksen, jossa tuomioistuinlaitokselle esitetään 4,7 miljoonan euron lisämäärärahaa. Tämä lisärahoitus tuo pienen helpotuksen tuomioistuinlaitoksen määrärahatilanteeseen vuodelle 2027, mutta ei muuta vuosien 2027–2030 kehyskauden kokonaiskuvaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme