Pirkanmaan hyvinvointialue

Ikäihmisten palvelujen toukokuun laskutuksessa viiveitä

30.6.2026 15:50:30 EEST | Pirkanmaan hyvinvointialue | Tiedote

Jaa

Pirkanmaan hyvinvointialueen ikäihmisten palvelujen toukokuun laskutus on osittain myöhässä. Viiveet johtuvat uuden asiakastietojärjestelmä Sagan käyttöönotosta sekä siihen liittyvistä järjestelmäkorjauksista ja kirjausten tarkistuksista.

Pirkanmaan hyvinvointialueella on käynnissä ikäihmisten palvelujen ensimmäinen laskutus uudessa asiakastietojärjestelmä Sagassa. Käyttöönotto on aiheuttanut viiveitä toukokuun laskujen lähettämiseen. Toukokuun palveluista laskutetaan asiakkaita takautuvasti lähikuukausina.

Viiveet voivat vaikuttaa arviolta noin 12 000 asiakkaaseen.

Laskutus viivästyy tämänhetkisen arvion mukaan joillakin viikoilla. Kesäkuun palvelujen laskutuksen tilannetta arvioidaan erikseen myöhemmin.

Viivästyksiä on

  • ikäihmisten ympärivuorokautisen palveluasumisen
  • kotihoidon ja kotona asumisen tukipalveluiden
  • yhteisöllisen asumisen laskutuksessa

Myös omaishoidon vapaisiin liittyvässä laskutuksessa voi olla viiveitä. Osa laskuista on jo lähetetty.

Kotona asumisen tukipalveluista siivouspalvelujen laskutus viivästyy pidempään.

Pirkanmaan hyvinvointialue pahoittelee laskutuksen viivästymistä. Viive ei vaadi asiakkailta toimenpiteitä. Asiakkaiden ei tarvitse olla yhteydessä hyvinvointialueeseen laskun viivästymisen vuoksi, vaan laskua voi odottaa rauhassa.

Jos jokin askarruttaa laskutuksessa, asiakas voi olla yhteydessä ikäihmisten asiakasmaksujen palveluun:

ikimaksut@pirha.fi
03 384 5194 (ma-to klo 9–12)

Jos asiakas tarvitsee laskulle lisää maksuaikaa, hän voi olla yhteydessä laskussa mainittuihin yhteystietoihin heti laskun saatuaan.

Yhteyshenkilöt

Pirkanmaan hyvinvointialue

Me hoidamme – tarjoamme sosiaali- ja terveydenhuollon palveluita sekä pelastuspalveluita kaikille pirkanmaalaisille. Toimimme laajasti noin 700 toimipisteessä ja olemme helposti tavoitettavissa myös digitaalisesti. Meillä toimii Suomen toiseksi suurin yliopistollinen sairaala Tays. Tutkimuksella ja koulutuksella tähtäämme tulevaisuuteen, mutta asukkaiden arjessa olemme tässä ja nyt, kaikkina päivinä ja aikoina. Meitä pirhalaisia on noin 20 000,  ja olemmekin Pirkanmaan suurin työyhteisö. 

Lisätietoja pirha.fi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Pirkanmaan hyvinvointialue

Kehitysvammaisten terveyspalvelut uudistuvat Pirkanmaalla – kehitysvammapoliklinikka keskittyy vaativaan hoitoon12.8.2026 15:09:52 EEST | Tiedote

Kehitysvammaisten asukkaiden terveyspalvelujen painopistettä siirretään erityispalveluista peruspalveluihin ensi vuoden alusta alkaen Pirkanmaan hyvinvointialueella. Jatkossa etenkin lievästi kehitysvammaisia asiakkaita hoidetaan sosiaali- ja terveysasemilla. Kehitysvammapoliklinikka keskittyy vaativaan hoitoon ja erityisosaamista tarvitseviin asiakkaisiin.

Tays uudistamisohjelmassa siirrytään toteutusvaiheeseen – Kaupin yliopistollisen sote-aseman investoinnista päätetään syksyn aikana6.8.2026 16:21:01 EEST | Tiedote

Pirkanmaan hyvinvointialueen konserni- ja toimitilajaosto käsittelee Tays uudistamisohjelman yhteistoiminnallisen projektinjohtourakan sopimuksen hyväksymistä ja toteutusvaiheen käynnistämistä sekä Kaupin yliopistollisen sosiaali- ja terveysaseman investointipäätöstä 11. elokuuta. Konserni- ja toimitilajaosto myös päättää kokonaisuuksien etenemisestä aluehallituksen päätöksentekoon.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye