Kokoomuksen Kaunistola: Pelko ei kuulu koteihin – lähisuhdeväkivaltaan puututtava nykyistä määrätietoisemmin
30.7.2026 08:06:00 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Kokoomus haluaa vahvistaa lähisuhdeväkivallan uhrien suojaa ja kiristää lainsäädäntöä väkivallan torjumiseksi. Puolue esittää muun muassa lapsirauharikoksen säätämistä, pakottavan kontrollin kriminalisointia sekä toimia lähestymiskiellon tehostamiseksi. Esitykset sisältyvät Kokoomuksen kesäkuussa 2026 hyväksyttyyn tavoiteohjelmaan.

Kokoomuksen kansanedustaja Mari Kaunistola muistuttaa, että kodin pitäisi olla jokaiselle turvallinen paikka.
– Kodin kuuluu olla rauhallinen ja turvallinen. Se ei saa olla paikka, jossa eletään väkivallan uhan ja kontrollin alla. Lähisuhdeväkivalta jää liian usein piiloon, vaikka sen seuraukset voivat olla uhreille ja heidän läheisilleen elinikäisiä. Siksi yhteiskunnan on tunnistettava väkivalta nykyistä paremmin, suojeltava uhreja tehokkaammin ja varmistettava, että tekijät joutuvat vastuuseen teoistaan, Kaunistola sanoo.
Kokoomus esittää, että Suomeen säädetään lapsirauharikos. Puolue haluaa kriminalisoida lapsen altistamisen lähisuhdeväkivallan tai seksuaalirikoksen todistajaksi, sillä väkivallan todistaminen aiheuttaa lapselle vakavia ja pitkäkestoisia seurauksia.
Lisäksi Kokoomus haluaa kriminalisoida pakottavan kontrollin. Tavoitteena on tunnistaa nykyistä paremmin tilanteet, joissa puolison, lapsen tai muun läheisen elämää rajoitetaan pitkäkestoisella henkisellä väkivallalla, uhkailulla, painostamisella, eristämisellä tai muulla kontrollilla.
Kokoomus esittää myös törkeän puolisonrauhan rikkomisen säätämistä rikosnimikkeeksi. Uudistus mahdollistaisi sen, että parisuhteessa ilmenevä toistuva fyysinen tai psyykkinen väkivalta, vallankäyttö ja henkinen kontrollointi voitaisiin käsitellä yhtenä kokonaisuutena. Samalla esitutkinnassa voitaisiin kohdistaa epäiltyyn oikea-aikaisia ja oikeantasoisia pakkokeinoja.
– Uhrien ei pidä joutua taistelemaan yksin. Yhteiskunnan tehtävä on suojella väkivallan uhreja, tarjota apua ajoissa ja huolehtia siitä, että lainsäädäntö tunnistaa myös väkivallan muodot, jotka jäävät liian usein piiloon. Pelko ei kuulu yhteenkään kotiin, Kaunistola päättää.
Kokoomus haluaa lisäksi varmistaa turvakotipalveluiden saatavuuden kaikkialla Suomessa sekä parantaa lähestymiskiellon noudattamisen valvontaa ja koventaa sen rikkomisesta annettavia rangaistuksia.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mari KaunistolaKansanedustaja
Satakunnan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Kopra: Seksuaalirikolliset pääsevät liian vähällä – Kokoomus koventaisi vähimmäisrangaistuksia28.7.2026 07:02:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopran mukaan suomalaisten oikeustajuun ei mahdu, miksi esimerkiksi talousrikoksista saa keskimäärin kovempia rangaistuksia, kuin henkeen ja terveyteen kohdistuvista seksuaalirikoksista. Kokoomus tiukentaisi seksuaalirikollisten vähimmäisrangaistuksia tuntuvasti.
Kokoomuksen Päivärinta: Lautamiesjärjestelmä joutaa jäädä historiaan27.7.2026 07:39:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Susanne Päivärinnan mukaan maallikkotuomarit eivät enää ole tätä päivää. Siksi Kokoomus esittää koko lautamiesjärjestelmästä luopumista.
Kokoomuksen Väyrynen: Valinnanvapauskokeilu on onnistunut – nyt on aika vakinaistaa se25.7.2026 07:18:00 EEST | Tiedote
Kokoomus esittää yli 65-vuotiaiden valinnanvapauskokeilun vakinaistamista. Puolueen mukaan kokeilu on osoittanut, että hoitoon pääsyä voidaan parantaa nopeasti ja kustannustehokkaasti samalla, kun vahvistetaan hoidon jatkuvuutta, lisätään ihmisten valinnanvapautta ja luodaan uusia mahdollisuuksia myös terveysalan yrityksille. Esitys sisältyy Kokoomuksen kesäkuussa 2026 hyväksyttyyn tavoiteohjelmaan.
Kokoomuksen Vestman: Sähköverkkojen julkinen omistus on paras, mutta kuluttajan kohtuullista siirtohintaa se ei takaa – verkkoyhtiöiden tiukka sääntely ja valvonta ratkaisee siirtohinnat24.7.2026 15:55:29 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja, talousvaliokunnan jäsen Heikki Vestman sanoo, että luonnollisten monopolien, kuten sähköverkkojen olisi paras olla julkisessa omistuksessa. Hän kannattaa tavoitetta saada Caruna takaisin julkiseen omistukseen. Vestman muistuttaa kuitenkin, että monilla kuntien omistamilla sähköverkkoyhtiöillä on huomattavasti Carunaa korkeampi sähkön siirron perusmaksu. Myös julkinen monopoli voi olla ahne. Siksi kuluttajan suojaamisessa tärkeintä on sähköverkkoyhtiöiden tuottojen tiukka sääntely ja valvonta. Orpon hallituksen aikana Energiavirasto leikkasi sähköverkkoyhtiöiden tuottoja jopa 300-400 miljoonaa euroa vuodessa suomalaisten suojaksi.
Kokoomuksen Heinonen: Julkisen sektorin työntekijöitä pitäisi voida palkita säästöistä24.7.2026 07:01:00 EEST | Tiedote
Kokoomus haluaa kannustaa julkisen sektorin työntekijöitä kehittämään palveluita tehokkaammiksi. Puolue esittää, että työntekijöille voitaisiin maksaa rahallinen palkkio heidän löytämistään säästöistä ja toimintaa parantavista ratkaisuista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme