Konneveden Naisten viikko -festivaalin ensimmäisen päivän maksulliset tapahtumat myivät loppuun
20.7.2026 10:58:23 EEST | Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy | Tiedote
Konneveden Naisten viikko starttasi lauantaina 18. heinäkuuta ja tapahtuman maksulliset ohjelmat, näyttelijä Eija Ahvon ja pianisti Maija Ruuskasen Rakas Eeva Kilpi -esitys Konneveden kirkossa ja Michelin-kokki Kim Mikkolan loihtimat Myrsky lautasella Shakespearen tapaan -kattaukset Väentalolla myivät ääriään myöten täyteen. Festivaali jatkuu tänään maanantaina päättyen trumpetisti Verneri Pohjolan ja lyömäsoitintaiteilija Mika Kallion klo 18.00 alkavaan Fallen Trees -konserttiin Konnevesisalissa.

Naisten viikon sunnuntai huipentui näyttelijä Tommi Korpelan ja pianisti, kirkkomuusikko Pami Karvosen Johanneksen matkassa -bibliodraamaan Konneveden kirkossa.
– Naisten viikolla oli aivan mahtava tunnelma, eikä pelkästään ihanan Kristiina Hurmerinnan johdosta. Korvaamattoman tärkeä kulttuuritapahtuma ja elävöittäjä Konnevedelle. Erittäin laadukas ohjelmisto todella kauniissa ympäristössä, Tommi Korpela hehkutti tuoreeltaan esityksen jälkeen.
Festivaali jatkuu tänään maanantaina aamukahvilla ja kuuluisien Kaltevien korvapuustien nautiskelulla Tarun Kahvipannu -kahvilassa viulisti Marianne Maansin säetyksellä. Konnevesisaliin kokoonnutaan klo 12.00 toimittaja Seppo Puttosen luotsaamaan Runo on runo on runo -tapahtumaan, joka kokoaa tekijöitä Suomen runouden ja sanataiteen historiasta ja nykyisyydestä. Keskustelemassa ovat runoilija Eira Stenberg, runoilija Anne Hänninen sekä runoilija Sirkka Turkasta Tähti kuuttomassa yössä -tietokirjan kirjoittanut Ulla Janhonen. Festivaali päättyy trumpetisti Verneri Pohjolan ja lyömäsoitintaiteilija Mika Kallion klo 18.00 alkavaan Fallen Trees -konserttiin Konnevesisalissa. Liput maksullisiin tapahtumiin ovat myynnissä Tiketissä.
Poikkitaiteellinen festivaali Konneveden Naisten viikko tuo jo viidettä vuotta yhteen tulkitsijoita, esiintyjiä ja ajattelijoita arkkitehtuurista filosofiaan ja runoudesta kulinariaan. Vuoden 2026 Henkeä, taidetta ja tulevaisuutta -pääteema lävistää koko festivaalin ja tapahtumat nivoutuvat yhteen lyriikan punaisella langalla.
Maksullisten tapahtumien, kuten Verneri Pohjolan ja Mika Kallion Fallen Trees -konsertin, näyttelijä Tommi Korpelan ja Pami Karvosen tähdittämän Johanneksen matkassa -konsertin ja näyttelijä Eija Ahvon ja Maija Ruuskasen tulkitseman Rakas Eeva Kilpi! -esityksen lisäksi ohjelmassa on runsaasti maksutonta pop-up-ohjelmaa ja yllätyksiä ympäri Konneveden keskustaa. Naisten viikolla toteutettiin muun muassa Suomen ensimmäinen K-Market-kauppagalleria: taiteilijoiden Paula Blåfieldin ja Leena Nyqvistin Kolme jumalatarta – Henki, Taide, Tulevaisuus -näyttelyn kaikki teokset ovat myynnissä Konneveden K-Marketin käyttötavaraosastolla. Näyttelyyn tutustumisen ja ostosten lomassa on kuultu myös pop-up-konsertteja Marianne Maansin ja Brahmsiin erikoistuneen pianisti Jaakko Rikalaisen tulkitsemana. Taide on läsnä K-Kaupan lisäksi koko kylässä, sillä Konneveden halki kulkevalla "Galleria Kauppatiellä", useiden konnevetisten yritysten liiketiloissa voi koko heinäkuun ajan tutustua Jyväskylän taidemuseon kokoelmista esille tuotuihin teoksiin.
Katso koko Naisten viikon ohjelma osoitteessa www.konnevedennaistenviikko.fi
Konneveden Naisten viikon järjestää tänä vuonna uusi yhdistys Konneveden Naisten viikko Ry.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Milla Palovaara
Puh:0405967973milla@kulttuuritoimisto.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy
Nobel-kirjailijoiden agentti Laurence Laluyaux Helsinki Lit Masterclassin vieraaksi marraskuussa14.10.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Maailman arvostetuimpiin kirjallisuusagentteihin kuuluva Laurence Laluyaux saapuu Helsinkiin torstaina 19. marraskuuta Helsinki Lit Masterclassin vieraaksi. Laluyaux edustaa muun muassa Nobel-kirjailijoita Han Kangia, László Krasznahorkaita ja Olga Tokarczukia. Helsinki Litin ja Amos Andersonin rahaston järjestämällä mestarikurssilla hän kertoo kansainvälisen kirjallisuusmaailman nykytilanteesta ja tulevaisuudesta sekä kirjailijoiden mahdollisuuksista kansainvälisillä markkinoilla. Haku maksuttomalle Masterclass-kurssille alkaa tänään keskiviikkona 14. lokakuuta.
Royal Albert Hallin urkuri Anna Lapwood ensimmäistä kertaa Suomeen – Musiikkitalon Urkujen keväässä myös Abbaa, Queenia ja Verdin Requiem9.10.2026 11:02:16 EEST | Tiedote
Helsingin Musiikkitalon konserttisalin urut täyttävät kolme vuotta uudenvuodenpäivänä 2027. Sali täyttyy urkujen ansiosta vuosi toisensa jälkeen maailmankuuluista taiteilijoista, joita ei Suomessa ole juurikaan kuultu. Kauden avaa uudenvuodenpäivänä ranskalainen tähtiurkuri Thomas Ospital, ja kevät huipentuu toukokuussa Giuseppe Verdin Requiemiin, jossa koko orkesterin osuus soitetaan uruilla. Odotetuimpia vieraita on varmasti Lontoon Royal Albert Hallin urkuri Anna Lapwood, joka konsertoi Suomessa ensimmäistä kertaa lauantaina 9.1. Kevään yhdeksään konserttiin mahtuvat myös Abban, Queenin ja Daruden hitit, Wagnerin oopperamusiikki, mykkäelokuvat ja kantaesitykset. Liput Musiikkitalon Urut ry:n konsertteihin ovat nyt myynnissä.
“Musiikki on se paikka, jossa uskallan olla rohkea” – Tero-Petrin kuudes soololevy juhlii vapautta elää omalla tavallaan9.10.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Turkulainen lauluntekijä Tero-Petri Suovanen julkaisee perjantaina 9. lokakuuta kuudennen sooloalbuminsa. Voi näinkin elää yhdistää Tero-Petri & Korvaamattomat -yhtyeen uuden, avaramman soinnin levottomaan elämäniloon ja iskelmälliseen haikeuteen. Suovanen pitää levyä taiteellisen uransa kohokohtana.
45 Degree Woman palaa lavalle vielä kerran – viimeinen keikka juhlistaa 20-vuotiasta debyyttialbumia ja yhtyeen yhteisöllistä tarinaa29.9.2026 14:05:00 EEST | Tiedote
Helsinkiläinen vaihtoehtometal-yhtye 45 Degree Woman palaa lavalle vielä yhden kerran. Yhtye juhlistaa 20 vuotta täyttävää How to Handle the Pain -debyyttialbumiaan sekä pitkää yhteistä taivaltaan uransa viimeisellä keikalla Helsingin On The Rocksissa 14. marraskuuta.
Tarmo Peltokoski tuo Hongkongin filharmonikot Musiikkitaloon – ja istuu itse pianon ääreen25.9.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Kapellimestari Tarmo Peltokoski tuo Hongkongin filharmonikot ensimmäistä kertaa Helsinkiin lauantaina 28. marraskuuta. Musiikkitalon konsertti on osa orkesterin Euroopan-kiertuetta uuden musiikillisen johtajansa kanssa. Peltokoski esiintyy myös pianosolistina Martin Helmchenin rinnalla Saint-Saënsin Eläinten karnevaalissa ja johtaa teoksen pianon äärestä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme