Espoossa juhlitaan kymmenettä SM-viikkoa 30.7.-2.8. – mukana 20 lajia
27.7.2026 07:30:00 EEST | Espoon kaupunki - Esbo stad | Tiedote
Tule seuraamaan

Urheilun monilajitapahtuma tuo Espooseen 20 eri urheilulajin kotimaisen kärjen kilpailemaan lajiensa mestaruuksista. Mukana on monipuolisesti erilaisia lajeja: 3×3 koripallo, beach taekwondo, cheerleading, e-urheilusta Rocket League ja GranTurismo 7, kahvakuula, kriketti, lippupallo, maratonmelonta, moottoroitu varjoliito, parayleisurheilu, pöytätennis, rannikkosoutu, rantavesipallo, rekanveto, rock’n’swing, seikkailu-urheilu, SUP-lautailu, triathlon ja x-trial.
SM-viikko järjestettiin Espoossa myös vuosi sitten. Tänä vuonna mukana olevista lajeista suurin osa on tuttuja aiemmilta vuosilta, mutta onpa tälläkin kertaa mukana ihan uusia tuttavuuksia SM-viikon lajikartalla. Kun tulevan tapahtuman uudet lajit lasketaan mukaan, on SM-viikko esitellyt vuosien saatossa suomalaisille huikeat 100 eri urheilulajia. Kaikkiin vuosien aikana mukana olleisiin lajeihin voi tutustua SM-viikon nettisivuilla.
SM-viikko kuuluu Olympiakomitean tapahtumiin ja sen operatiivisesta järjestämisestä vastaa KOKO Tapahtuma osuuskunta yhdessä lajiliittojen, Ylen ja Espoon kaupungin kanssa. Lisäksi SM-kisojen järjestämisessä ovat vahvasti mukana paikalliset urheiluseurat.
SM-viikon perusajatus on esitellä suomalaisen urheilun monimuotoisuutta ja tuoda myös vähemmän tunnettuja lajeja suuren yleisön tietoisuuteen. Mitalikamppailuiden lisäksi SM-viikko tarjoaa yleisölle myös muuta nähtävää ja koettavaa. Jokaista mukana olevaa lajia pääsee joko itse kokeilemaan tai tutustumaan lajin huippuihin ja kalustoon. Lisäksi mukana on lajinäytöksiä.
Yle välittää TV2:ssa ja Areenassa sekä suorana että koosteina kaikkien mukana olevien lajien ratkaisut.
Median akkreditointi
Kaikkiin SM-viikon kaikkiin kilpailutapahtumiin ja lajikokeiluihin on vapaa pääsy. Toivomme kuitenkin median edustajien täyttävän akkreditointilomakkeen, jotta voimme parhaiten palvella teitä. Siirry lomakkeelle.
Lisätietoa SM-viikkoon liittyvistä media-asioista:
Anu Haapalainen, anu.haapalainen@kokotapahtuma.fi, 040 565 3946
SM-viikko
Avainsanat
Espoon kaupunki
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad
Elinkeino- ja kilpailukykyjaoston päätöksiä 17.8.202617.8.2026 12:46:03 EEST | Tiedote
Kaupunginhallituksen elinkeino- ja kilpailukykyjaosto jatkoi SRV:n suunnitteluvarausta Espoonlahden keskustan alueella, uusi NCC:n tontin varauksen Keilaniemestä ja muutti AB Invest As:n Keilaniemen hankkeen vuokrausehtoja.
Arbetet med skyltning för cykeltrafik har slutförts14.8.2026 10:57:49 EEST | Pressmeddelande
I Esbo har det installerats skyltning för cykeltrafik i hela staden. Syftet med skyltarna är att göra cykling smidigare samt att erbjuda tydlig och enhetlig skyltning på olika håll i Esbo. Installationsarbetena har i huvudsak genomförts under år 2026, men en del av skyltarna installeras efter sommaren 2026 i samband med andra pågående byggarbeten. Alla rutter med skyltning och numrerade rutter finns i Esbo stads karttjänst.
Pyöräliikenteen viitoituksen urakka valmistunut14.8.2026 10:57:49 EEST | Tiedote
Espooseen on asennettu koko kaupungin alueelle pyöräilyn opasteita, joiden tavoitteena on parantaa polkupyöräilijöiden liikkumisen sujuvuutta sekä tarjota selkeää ja yhdenmukaista opastusta eri puolilla Espoota. Asennustyöt on pääosin toteutettu vuoden 2026 aikana, mutta osa opasteista asennetaan kesän 2026 jälkeen muiden käynnissä olevien työmaiden yhteydessä. Kaikki opastettavat reitit ja numeroidut reitit ovat nähtävillä Espoon karttapalvelussa.
Cycling route signage project completed14.8.2026 10:57:49 EEST | Press release
New signs have been installed throughout the City of Espoo’s cycling network to make cycling smoother and to provide clear and uniform signage around Espoo. Most of the installation work has been completed during 2026, but some signs will be installed after summer 2026 in connection with other ongoing roadwork projects. All signed and numbered cycling routes are available in the City of Espoo’s map service.
Espoo esittää kuorma- ja pakettiautoille Suomen ensimmäisiä nollapäästövyöhykkeitä ilmastopäästöjen vähentämiseksi13.8.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Espoon ilmastopäästöt ovat laskeneet merkittävästi viimeisen kymmenen vuoden aikana erityisesti energian tuotannossa. Tavoitteiden saavuttaminen edellyttää kuitenkin lisätoimia liikenteen päästöjen vähentämiseksi. Osana ilmastotiekartan päivitystä kaupunginhallitukselle ja -valtuustolle esitetään kuorma- ja pakettiautojen nollapäästövyöhykkeiden asteittaista käyttöönottoa. Pääkaupunkiseudun nollapäästövyöhykkeet olisivat toteutuessaan Suomen ensimmäiset.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
