Aura Vuorenrinne Diakin viestintä- ja markkinointijohtajaksi
3.8.2026 13:50:00 EEST | Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak) | Tiedote
Diakonia-ammattikorkeakoulun (Diak) viestintä- ja markkinointipäällikkö Aura Vuorenrinne on nimitetty Diakin viestintä- ja markkinointijohtajaksi 1.8.2026 alkaen. Nimityksellä vahvistetaan korkeakoulun strategista profiilia ja viestinnän jatkuvaa valmiutta muuttuvassa toimintaympäristössä.

Aura Vuorenrinne on työskennellyt Diakin viestinnän ja markkinoinnin päällikkönä vuodesta 2016 lähtien. Ennen siirtymistään Diakiin hänelle on kertynyt monipuolista kansainvälistä kokemusta viestintä- ja markkinointitehtävistä. Koulutukseltaan hän on valtiotieteiden maisteri ja medianomi (AMK).
Uudessa roolissaan Vuorenrinne vastaa Diakin viestinnän, markkinoinnin ja sidosryhmätyön strategisesta johtamisesta ja kehittämisestä osana korkeakoulun johtoryhmää.
Nimityksellä Diak vastaa korkeakoulukentän ja yhteiskunnan nopeisiin muutoksiin. Viestintä- ja markkinointijohtajan roolin vahvistamisella halutaan nostaa Diakin profiilia entistä vaikuttavampana yhteiskunnallisena keskustelijana ja kouluttajana.
Samalla uudistuksella varmistetaan Diakin viestinnän toimintakyky poikkeustilanteissa. Monimutkaistuvassa viestintäympäristössä kyky viestiä luotettavasti, nopeasti ja saumattomasti kaikissa tilanteissa on organisaatiolle kriittinen menestystekijä.
– Diak tekee poikkeuksellisen merkityksellistä työtä oikeudenmukaisemman maailman puolesta. On motivoivaa jatkaa viestintämme ja markkinointimme luotsaamista päivitetyssä roolissa ja vahvistaa Diakin ääntä sekä näkyvyyttä yhteiskunnassa edelleen. Samalla kehitämme valmiuttamme vastata entistä ketterämmin ja vastuullisemmin globaaliin turvallisuustilanteeseen, joka haastaa myös korkeakouluja, Aura Vuorenrinne sanoo.
Diakin toimitusjohtaja-rehtori Kati Komulainen korostaa viestinnän strategisen roolin merkitystä.
– Aura Vuorenrinteen johdolla Diakin viestintää ja markkinointia on kehitetty pitkäjänteisesti ja tuloksellisesti. Toimintaympäristömme muuttuu nyt vauhdilla, ja viestinnältä vaaditaan sekä vahvaa strategista näkemystä että jatkuvaa operatiivista valmiutta, Komulainen sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Aura VuorenrinneViestintä- ja markkinointijohtajaDiakonia-ammattikorkeakoulu
Puh:040 509 2577aura.vuorenrinne@diak.fiKati KomulainenToimitusjohtaja-rehtoriDiakonia-ammattikorkeakoulu
Puh:046 856 7347kati.komulainen@diak.fiKuvat

Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak)
Diak on sosiaali-, terveys-, kirkon ja tulkkausalaan keskittynyt kohtaamisen korkeakoulu. Osaamisemme kohdistuu sinne, missä on eriarvoisuutta, köyhyyttä, yksinäisyyttä ja yhteiskunnan ulkopuolisuutta. Teemme sosiaalista innovointia ihmisen puolella. Olemme ihmisyyden asiantuntijoita, joita ajaa halu rakentaa oikeudenmukaisempaa maailmaa kaikille. Teemme tuloksellisesti jatkuvaa kehitystyötä, jotta maailma olisi kaikille hyvä. Uskomme ihmiseen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak)
Diakonia-ammattikorkeakoulu ja Nuorten Ystävät vahvistavat yhteistyötään kumppanuussopimuksella26.6.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak) ja Nuorten Ystävät ry ovat solmineet kumppanuussopimuksen, jonka tavoitteena on tiivistää ja rakentaa konkreettista yhteistyötä.
Uudistunut digipalvelu Zekki.fi parantaa nuorten tukipalvelujen löydettävyyttä5.6.2026 11:43:08 EEST | Tiedote
Nuorille suunnattu digipalvelu Zekki.fi on uudistunut. Sitran rahoittamassa Zekki nuorten tueksi -hankkeessa on toteutettu teknisiä ja käytettävyyttä parantavia uudistuksia sekä kehitetty paikallisten tukipalvelujen löydettävyyttä. Kehitystyössä ovat olleet mukana Diakonia-ammattikorkeakoulu, Porin kaupunki sekä ryhmä porilaisia nuoria.
Diakista valmistuu 285 opiskelijaa keväällä 202627.5.2026 13:59:32 EEST | Tiedote
Diakonia-ammattikorkeakoulusta on valmistunut kevään aikana yhteensä 285 opiskelijaa.
Diak vahvisti vaikuttavuuttaan ja tulostaan19.5.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Diakin 30. toimintavuosi oli tulevaisuuden haasteisiin vastaamisen ja kilpailukyvyn vahvistamisen vuosi, jota leimasivat uusi strategia sekä koulutuksen ja vaikuttavuuden edistysaskeleet.
”Hyvinvointi on koulutuksen laadun edellytys” – uusi julkaisu tarkastelee opettajien jaksamista6.5.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Opettajien työhyvinvointi ja työssäjaksaminen ovat nousseet viime vuosina merkittäviksi koulutuksen kentän puheenaiheiksi. Jatkuvat uudistukset, opiskelijoiden moninaiset ja lisääntyneet tuen tarpeet sekä resurssien riittämättömyys kuormittavat opettajien arkea ja heikentävät monien kokemusta työn hallinnasta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme