Momentum Kirjat

Aamu Pulkkisen ja Sami Joensuun uutuusromaaneissa seikkaillaan Intiassa ja Ranskassa

10.8.2026 09:30:00 EEST | Momentum Kirjat | Tiedote

Jaa

Aamu Pulkkisen esikoisromaanissa Sininen tyttö kuljetaan ja koetaan tunteiden kirjo sekä yhdessä että yksin ja ajaudutaan perinteisestä parisuhteesta monisuhteisuuden pintoihin. Sami Joensuun toinen romaani Julietten toinen elämä kertoo äidistä ja tyttärestä sekä elämän kauneudesta ja varjoista, jotka voivat musertaa herkän mielen alleen.

Aamu Pulkkisen kuva © Ari Haimi | Kansi: Iiris Kallunki
Aamu Pulkkisen kuva © Ari Haimi | Kansi: Iiris Kallunki

Aamu Pulkkisen romaani Sininen tyttö on julkaistu Momentum Kirjojen kustantamana.

Sininen tyttö on lyyrinen kertomus suomalaisen naisen vaelluksesta Intiassa, uudessa, ikivanhassa maassa, jonka rosoiset kaupungit, kaunis luonto ja ikiaikainen kulttuuri hurmaavat ja hirvittävät. Se on tarina niin rakkaudesta kuin sisäisen rauhan etsinnästä ja löytämisestä. Jäljelle jäävät mittaamattoman arvokkaat kokemukset ja itsensä hyväksyntä

”Suru-umpiostani kuoriutuu läpikuultava, sinisiipinen perhonen. Se pyrähtelee ilmassa, laskeutuu seinälle, ruskealle kädelle ja mustien kiharoiden hiusten pilveen. Lentää äänettömästi helteisessä kaupungissa, jossa likaisen harmaat, vaaleat, ruskeat ja mustat lehmät, mustavalkoiset kilipukit, vaaleanpunaiset, mudan ruskeaksi värjäämät porsaat, vaaleanruskeat, laikukkaat, mutaiset koirat ja laihat, kirjavat kissat käyskentelevät säyseästi kuin jumalat, joita ne täällä ovatkin. ”

Kotkalaistaustainen Aamu Pulkkinen on laulaja, muusikko ja kirjoittaja Helsingistä. Hän on filosofian maisteri ja kirjoittanut niin runoja, laulun sanoituksia kuin runoarvosteluitakin. Pulkkinen rakastaa matkustamista, taiteita, eksistentialistista kirjallisuutta ja filosofiaa. Sininen tyttö on hänen esikoisromaaninsa.

PULKKINEN, AAMU : Sininen tyttö
183 sivua
ISBN 9789524173285
Ilmestymisaika: Elokuu 2026

Sami Joensuun kuva © Pia Parkkonen | Kansi: Iiris Kallunki

Sami Joensuun romaani Julietten toinen elämä on julkaistu Momentum Kirjojen kustantamana.

Julietten toinen elämä on herkkä ja voimakas romaani juurista, muistista ja siitä, miten menneisyys löytää meidät silloinkin, kun luulemme jättäneemme sen taakse.

Kun Juliette sulkee Pariisissa toimistonsa oven viimeisen kerran ja nousee junaan kohti Etelä-Ranskaa, hän ei pakene vain työtään, vaan vastaa kutsuun, jota ei osaa selittää. Provencesta ostettu kivitalo tuntuu oudolla tavalla tutulta, ja vähitellen Juliette huomaa astuneensa tarinaan, joka alkoi kauan ennen häntä itseään. Viiniköynnösten ja vanhojen kirjeiden lomasta alkaa keriytyä auki kauan vaiettu salaisuuksien vyyhti.

Sami Joensuu (s. 1973) on Salon Angelniemellä asuva muusikko ja taiteilija, jolta on aiemmin ilmestynyt romaani 70 kiveä (Momentum Kirjat 2025).

JOENSUU, SAMI : Julietten toinen elämä
241 sivua
ISBN 9789524173353
Ilmestymisaika: Elokuu 2026

Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt

Lähetämme pyynnöstä arvostelukappaleen teoksesta joko painettuna tai sähköpostitse. Arvostelukappalepyynnöt, haastattelupyynnöt sekä tiedustelut pressikuvista voi lähettää osoitteeseen info@momentumkirjat.fi. 

Vuonna 2023 perustettu Momentum Kirjat kuuluu Aviador Oy:hyn, kuten myös vuonna 2012 perustettu Aviador Kustannus.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kansi: Iiris Kallunki
Kansi: Iiris Kallunki
Lataa
Aamu Pulkkisen kuva © Ari Haimi
Aamu Pulkkisen kuva © Ari Haimi
Lataa
Kansi: Iiris Kallunki
Kansi: Iiris Kallunki
Lataa
Sami Joensuun kuva © Pia Parkkonen
Sami Joensuun kuva © Pia Parkkonen
Lataa

Linkit

Momentum Kirjat

Suotie 15
05200 Rajamäki

Momentum Kirjat on kotimainen kirjankustantamo. Julkaisemme elämäkertoja, historiikkeja sekä kauno- ja tietokirjallisuutta kustanteina ja palvelukustanteina.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Momentum Kirjat

Kaksikielinen tietokirja Katso minua kauniisti kuiskii naiseuden iloista sensuellein boudoir-valokuvin ja paljain tekstein18.9.2026 08:30:00 EEST | Tiedote

Michaela "Mia" Grandellin ja Katariina Tuomisen tietokirja Katso minua kauniisti – Se på mig vackert: Boudoir-valokuvausta raaseporilaisin silmin – Boudoirfotografi genom raseborgska ögon on julkaistu Momentum Kirjojen kustantamana. On ihanaa olla nainen. Kikatella, hassutella, höpsötellä, pusutella, rakastella. Nyt nautitaan naisena olon ihanuudesta planetaarisella mittakaavalla. Matkataan aina naiseuden kuplivasta kikatuksesta sen arkaaiseen ytimeen. Michaela ”Mia” Grandellin sensuellit boudoir-valokuvat ja Katariina Tuomisen paljaat tekstit sykkivät yhdessä kollektiivisena sydämenä, joka päästää lukijansa intiimiin kosketukseen naiseuden kanssa. Det är ljuvligt att vara kvinna. Att fnissa, tramsa, flamsa, pussas, älska. Nu får vi njuta av det underbara i att vara kvinna i en planetär skala – från den bubblande fnissigheten till den arkaiska kärnan. Michaela ”Mia” Grandells sensuella boudoir-fotografier och Katariina Tuominens texter pulserar tillsammans som ett kollektivt hjärta och

Suomen- ja vietnaminkielisessä esikoisrunokokoelmassa kaksi kieltä muodostaa yhden sielun17.9.2026 09:30:00 EEST | Tiedote

Lê Nhựt Tâmin runokokoelma Sanojen kaiku – Tiếng vọng trong tôi on julkaistu Momentum Kirjojen kustantamana. Le Nhựt Tamin esikoisrunokokoelma tutkii menetettyä rakkautta, sanojen kipua ja olemisen etsimistä. Suomeksi ja vietnamiksi kirjoitetut runot istuvat hiljaisessa huoneessa pohjattoman odotuksen äärellä ja ovat pakahtua. ”revit vatsanpohjastani kipuilen katseeni särkee peilin” Tập thơ đầu tay của Le Nhựt Tam kham pha tinh yeu đa mất, nỗi đau của ngon từ va hanh trinh kiếm tim sự hiện hữu. Được viết bằng tiếng Phần Lan va tiếng Việt, những bai thơ ở trong căn phong lặng im, trước vực sau của sự chờ đợi, như muốn vỡ oa. ”anh xé em từ sau thẳm đáy lòng em quặn đau ánh nhìn em làm vỡ tám gương” Le Nhựt Tam, Suomessa tuttavallisemmin Tam Le, on vietnamilaissuomalainen kirjoittaja, asioimistulkki sekä työllisyyden ja kotoutumisen asiantuntija. Hän muutti lapsena Suomeen ja kirjoittaa kielestä, muistoista ja ihmisen sisäisistä liikkeistä. Musiikki on hänelle inspiraation

Mitä tapahtuu, kun ihminen yrittää tavoitella parempaa elämää ja tulevaisuutta 1800-luvun sääty-yhteiskunnassa?17.9.2026 08:30:00 EEST | Tiedote

Desiree Räsäsen Perisynnin riivaamat on historiallinen romaani kaksinaismoralismista ja vallankäytöstä. Sen päähenkilö Maria Hermanintytär on ollut todellinen henkilö. Anna-Elina Lavasteen historiallisessa romaanissa Päivä yötä pakenee seurataan oululaisen Kortekankaan per­heen elämää ja selviytymiskamppailua 1800-luvulta 1940-luvulle.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye