Telia Finland Oyj

Kellopuhelinten myynti kolminkertaistui vain viidessä vuodessa – Suomi on Euroopan edelläkävijä lasten turvallisissa ensilaitteissa

17.8.2026 10:28:58 EEST | Telia Finland Oyj | Tiedote

Jaa

Lasten kellopuhelimet ovat muuttuneet muutamassa vuodessa marginaalituotteesta suosituksi vaihtoehdoksi. Kellopuhelinten myynti kasvoi alkuvuoden aikana Telialla 30 prosenttia edellisvuoteen verrattuna.

Patrik Westerberg, Telian laiteliiketoimintajohtaja
Patrik Westerberg, Telian laiteliiketoimintajohtaja

Kellopuhelinten suosion kasvun taustalla on selvä asennemuutos lapsiperheissä, kertoo Telian kyselytutkimus. Reilu neljännes vanhemmista suhtautuu lasten älypuhelimen käyttöön kriittisemmin kuin vuotta aiemmin. Vielä muutama vuosi sitten lapsen ensimmäinen puhelin oli tyypillisesti älypuhelin, nyt lähes puolet ekaluokkalaisista kantaa kellopuhelinta ranteessaan.

"Kellopuhelinmarkkinan kolminkertaistuminen viimeisen viiden vuoden aikana kertoo aidosta muutoksesta suomalaisten perheiden ajattelussa. Suomi on tässä kansainvälisesti edelläkävijä. Perheet ovat löytäneet kellopuhelimen ratkaisuksi, jossa lapsi on tavoitettavissa ilman että hänellä on pääsyä sosiaaliseen mediaan tai netin haitallisiin sisältöihin", sanoo Telian laiteliiketoimintajohtaja Patrik Westerberg.

Telian kyselytutkimuksen mukaan tärkein syy kellopuhelimen hankintaan on yhteydenpito lapseen. Merkittävänä pidetään myös mahdollisuutta tarkistaa lapsen sijainti, suojata lasta sosiaalisen median haitoilta ja vähentää ruutuaikaa.

”Kellopuhelin täyttää nämä lapsiperheiden tarpeet. Älypuhelin toisi mukanaan huomattavasti enemmän houkutuksia kuin vanhemmat pienelle lapselle haluavat”, toteaa Westerberg.

Suomalaisista vanhemmista 57 prosenttia ovat tietoisia THL:n kansallisista digisuosituksista ja noudattaa niitä vähintään osittain. Suositukset ohjaavat vanhempia siihen, että älypuhelimen hankintaa lapselle kannattaa lykätä. Westerberg näkee tämän suoraan kellopuhelinten kysynnässä.

"Telia ei suosittele älypuhelinta lasten ensilaitteeksi. Olemme kansallisten digisuositusten takana ja haluamme tarjota perheille laitevaihtoehtoja, jotka sopivat lapsen ikään ja kehitysvaiheeseen. Digilaitteen valinta on osa kokonaisuutta, johon kuuluu myös liittymän turvaominaisuudet, digisääntöjen sopiminen perheessä ja vanhemman läsnäolo lapsen digiarjessa.”


Lisätietoa lapsiperheiden kyselytutkimuksesta
Telian Kantar Finland Oy:llä teettämään kyselytutkimukseen vastasi 1029 manner-Suomessa asuvaa täysi-ikäistä perheellistä suomalaista. Kysely toteutettiin internet-paneelina ja aineisto kerättiin maaliskuussa 2026. Tulosten virhemarginaali on +- 3 prosenttiyksikköä.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Patrik Westerberg, Telian laiteliiketoimintajohtaja
Patrik Westerberg, Telian laiteliiketoimintajohtaja
Lataa

Linkit

Telia on teknologiayhtiö, joka tarjoaa tietoliikenne-, IT- ja digipalveluita miljoonille kuluttaja- ja yritysasiakkaille sekä julkishallinnolle. Telialla on Suomessa noin 3000 työntekijää, ja asiakkaillamme on eri palveluissamme lähes 4,2 miljoonaa liittymää. Turvallisuus on kaiken toimintamme lähtökohta. Telia vahvistaa kriittistä infrastruktuuria investoimalla Suomeen vuosittain noin 200 miljoonaa euroa koko maan kattaviin tietoliikenneverkkoihin ja turvallisiin ICT-palveluihin.

Telia Finland on osa Telia Companya, joka toimii Pohjoismaissa ja Baltiassa. Telia Companyn liikevaihto oli vuonna 2025 oli 7,3 miljardia euroa. Yhtiö on sitoutunut saavuttamaan nettonollapäästöt koko arvoketjussaan vuoteen 2040 mennessä.

Katso lisää: www.telia.fi/medialle, X: @teliafinland, LinkedIn: @Telia.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Telia Finland Oyj

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye