SDP:n Haatainen: Orpon hallitus on epäonnistunut lasten suojelemisessa
18.8.2026 10:59:32 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Tänään julkaistussa Eriarvoisuuden tila -raportissa piirtyy lohduton kuva Orpon hallituksen politiikasta. SDP:n kansanedustaja Tuula Haatainen kritisoi erityisesti sitä, ettei hallitus ole estänyt lapsiköyhyyden kovaa nousua.

– Hallitus on laittanut koko kautensa ajan hyvätuloisten toiveet etusijalle, vaikka sen olisi pitänyt suojella lapsia leikkausten vaikutuksilta. Suomen talouden tilanne on vaikea, mutta jos samanaikaisesti lapsiköyhyyden kasvun kanssa suurituloisimman väestön tulot ovat nousseet hallituksen päätöksillä yli 2 000 euroa vuodessa, hallituksen arvovalinnat ovat täysin pielessä, kertoo Haatainen, joka toimii myös sivistysvaliokunnan puheenjohtajana.
– Lapsissa on Suomen tulevaisuus. Kuitenkin jo lähes viidennes, 18,4 prosenttia, lapsista elää pienituloisessa perheessä. Kasvua on tullut Orpon hallituksen aikana yli 2,5 prosenttia. Leikkaukset ovat kasaantuneet pitkälti samoille perheille, joista moni on myös työssäkäyvä. Tilanne on kohtuuton, sanoo Haatainen.
– Tiedämme hyvin, millaiset vaikutukset köyhyydellä on lapsiin. Se vaikuttaa heikentävästi aina vauvojen kehityksestä oppimistuloksiin ja pitkälle aikuisuuteen. Köyhyys vaikuttaa osallistumismahdollisuuksiin, unelmiin ja haaveisiin tulevaisuudesta. Monitahoisten ja pitkäkestoisten vaikutusten vuoksi lapsiköyhyyden ehkäisyn tulisi olla politiikan keskiössä. Ikävä kyllä Orpon hallitus on valinnut lapsivihamielisen linjan, Haatainen toteaa.
SDP:n kansaedustaja, sivistysvaliokunnan puheenjohtaja Tuula Haatainen osallistuu myös ensi tiistaina 25.8. Eriarvoisuuden tila Suomessa 2026 -raportista järjestettävään keskustelutilaisuuteen.
Yhteyshenkilöt
Tuula HaatainenKansanedustaja, sivistysvaliokunnan puheenjohtaja
Puh:09 432 3026Kuvat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Ex-työministeri SDP:n Haatainen: Hallituksen päätös poistaa suojaosat oli suuri virhe, jonka tutkimus vahvistaa17.8.2026 12:21:57 EEST | Tiedote
Marinin hallituksen työministeri, SDP:n nykyinen kansanedustaja Tuula Haatainen pitää tärkeänä, että saadaan tutkittua tietoa siitä, miten eri etuudet vaikuttavat työllisyyteen. Nyt uusi tutkimus on osoittanut, että suojaosat lisäävät osa-aikatyötä työttömyyden aikana.
SDP:n Filatov: Tutkimus vahvistaa arkijärjen – suojaosat tukevat työllisyyttä17.8.2026 12:17:47 EEST | Tiedote
Työttömyysturvan ja asumistuen suojaosat vahvistivat työllisyyttä. Tuore tutkimus haastaa vahvasti Orpon–Purran hallituksen perustelut suojaosien poistamiselle, sanoo eduskunnan varapuhemies Tarja Filatov.
Skinnari i Vasa: Sveriges val är viktigt också för Finland, nu behövs en gemensam nordisk agenda17.8.2026 12:17:26 EEST | Pressmeddelande
Enligt riksdagsledamot Ville Skinnari (SDP) är det svenska riksdagsvalet i september viktigt också för Finland. Skinnari föreslår att gemensamma mål förs in i de kommande regeringsprogrammen i Sverige och Finland, men också i de övriga nordiska länderna.
Skinnari Vaasassa: Ruotsin vaalit ovat merkittävät myös Suomelle – nyt tarvitaan yhteinen pohjoismainen agenda17.8.2026 12:17:26 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Ville Skinnarin (sd.) mukaan Ruotsin syyskuussa pidettävät valtiopäivävaalit ovat merkittävät myös Suomelle. Skinnari esittää, että yhteisiä tavoitteita viedään tulevien hallitusten ohjelmiin Ruotsissa ja Suomessa ja muissakin Pohjoismaissa.
SDP:n Saku Nikkanen: Kokoomus ja perussuomalaiset eivät halua puhua Suomen ennätystyöttömyydestä, joten ne spinnailevat SDP:n sisäisen turvallisuuden linjauksia14.8.2026 14:20:30 EEST | Tiedote
SDPllä on selkeä linja ja vaihtoehto sisäisen turvallisuuden ja kotoutumisen kysymyksiin. Me emme vastusta maahanmuuttajien velvoitteiden lisäämistä. Suomeen tulevilla ihmisillä on vastuu opetella kieli ja sitoutua suomalaiseen kulttuuriin ja sääntöihin. Tänne muuttavilta pitää sekä vaatia kotoutumista, että helpottaa sitä monin keinoin, hallintovaliokunnan jäsen Saku Nikkanen sanoo.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme