Jyväskylän yliopisto

Turvallisuusalan asiantuntija Sari Tappura työelämäprofessoriksi rakentamaan uutta turvallisuusteknologian diplomi-insinöörikoulutusta

24.8.2026 07:05:00 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Jaa

Yli 20 vuoden kokemus turvallisuuden tutkimuksesta, opetuksesta, teollisuudesta ja viranomaistyöstä tuo Sari Tappuran Jyväskylän yliopiston uudeksi työelämäprofessoriksi. Hänen tehtävänään on vahvistaa Jyväskylän yliopiston turvallisuusteknologian tutkimusta ja osaamista sekä rakentaa syksyllä käynnistyvää uutta diplomi-insinöörikoulutusta.

Työelämäprofessori Sari Tappura haluaa vahvistaa turvallisuusteknologian osaamista Suomessa sekä rakentaa tiivistä yhteistyötä yliopiston, opiskelijoiden ja työelämän välille.
Työelämäprofessori Sari Tappura haluaa vahvistaa turvallisuusteknologian osaamista Suomessa sekä rakentaa tiivistä yhteistyötä yliopiston, opiskelijoiden ja työelämän välille. Milja Vuorinen (By Milja V).

Tekniikan tohtori Sari Tappura vahvistaa työelämäprofessorina tiedekuntaa laajalla turvallisuusalan tutkimus-, koulutus- ja viranomaisosaamisellaan. Hän väitteli tuotantotalouden alalta turvallisuusjohtamisesta vuonna 2017 ja työskenteli 16 vuotta turvallisuustekniikan tutkijana ja opettajana Tampereen yliopistossa. Viimeiset kolme vuotta hän on toiminut ylitarkastajana Turvallisuus- ja kemikaalivirasto Tukesissa teknisen turvallisuuden parissa. 

Tukesissa hänen työhönsä ovat kuuluneet muun muassa kyberturvallisuusvalvonta, lupa- ja valvontatiedon hyödyntäminen yritysten turvallisuuden kehittämisessä sekä onnettomuustutkinta. Lisäksi hänellä on turvallisuusalan dosentuurit Tampereen yliopistossa ja Oulun yliopistossa. 

- Työelämäprofessuuri tarjoaa minulle mahdollisuuden olla mukana rakentamassa uutta koulutusohjelmaa ja samalla vahvistamassa turvallisuusosaamista Suomessa. Olen myös kaivannut opetusta ja opiskelijoiden ohjaamista, jotka olen kokenut työurallani erittäin merkityksellisiksi, kertoo tuore työelämäprofessori Sari Tappura Jyväskylän yliopistosta.  

Vahvaa asiantuntemusta ja työelämäverkostoja 

Turvallisuusteknologian diplomi-insinöörikoulutuksen tavoitteena on yhdistää vahva teknologinen osaaminen laaja-alaiseen turvallisuusajatteluun. Työelämäprofessorin roolissa Tappura tuo laaja-alaista turvallisuusosaamista Jyväskylän yliopistoon.  

- Sari Tappura on hyvin verkostoitunut turvallisuusalan asiantuntija. Hänen Tukes-taustansa tukee erinomaisesti koulutusta, jossa yhdistyvät teknologia ja turvallisuus. Samalla DI-koulutus kytkeytyy vahvasti työelämän tarpeisiin, toteaa Jyväskylän matemaattis-luonnontieteellisen tiedekunnan koulutuksesta vastaava varadekaani Pekka Koskinen.  

Rakentamassa tulevaisuuden turvallisuusosaamista 

Työelämäprofessorina Tappura haluaa kehittää koulutusta tiiviissä yhteistyössä työelämän kanssa. Hänen tavoitteenaan on tehdä uudesta turvallisuusteknologian diplomi-insinöörikoulutuksesta tunnettu ja vetovoimainen vaihtoehto turvallisuudesta ja vastuullisuudesta kiinnostuneille opiskelijoille. 

- Tulevaisuuden asiantuntijoiden on osattava tarkastella turvallisuutta kokonaisuutena, ymmärrettävä ihmisten ja teknologian vuorovaikutusta sekä kyettävä tunnistamaan ja hallitsemaan monimutkaisten järjestelmien riskejä, sanoo Tappura. 

Hänen mukaansa nykyisessä työelämässä korostuvat myös asiakaslähtöisyys, ongelmanratkaisukyky ja kyky soveltaa asiantuntijatietoa käytännön ratkaisuihin. 

- Teknisen osaamisen lisäksi tarvitaan ymmärrystä siitä, mitä organisaatiot ja asiakkaat todella tarvitsevat. Opiskelijoiden on tärkeää päästä harjoittelemaan tätä jo opintojensa aikana, painottaa Tappura. 

Turvallisuuden kehittämistä yhdessä 

Tappuran mukaan tutkimuksen ja työelämän välistä yhteistyötä voidaan vahvistaa tuomalla tutkimuksessa syntyvää tietoa nykyistä tehokkaammin käytännön toimintamalleiksi, menetelmiksi ja ratkaisuiksi. Samalla työelämän tarpeet voivat toimia uusien tutkimuskysymysten lähtökohtana. 

- Uskon, että parhaat tulokset syntyvät, kun koulutusta, tutkimusta ja työelämää kehitetään tiiviissä vuoropuhelussa. Kutsun yhteistyökumppanit mukaan rakentamaan turvallisuusteknologian DI-ohjelmasta kokonaisuutta, joka vastaa työelämän todellisiin tarpeisiin, kertoo Tappura.  

Uteliaisuus ja jatkuva oppiminen menestyksen avaimina 

Opiskelijoille Tappura korostaa uteliaisuuden, laaja-alaisen turvallisuusosaamisen ja käytännön työkokemuksen merkitystä. 

- Työelämä ja teknologia muuttuvat nopeasti. Kaikkea ei tarvitse osata valmiiksi, mutta halu oppia uutta ja kyky sopeutua muutoksiin ovat tulevaisuuden työelämässä korvaamattomia taitoja, täsmentää Tappura.  

Tappura odottaa innolla opiskelijoiden tapaamista sekä yhteistyötä tutkijoiden ja työelämän kumppaneiden kanssa. 

- Haluan kuulla, mikä opiskelijoita turvallisuudessa kiinnostaa ja mikä on saanut heidät hakeutumaan turvallisuusteknologian DI-koulutukseen. Yhdessä voimme rakentaa koulutuksesta ja tutkimuksesta jotain uutta ja vaikuttavaa, iloitsee Tappura.  

Avainsanat

Kuvat

Työelämäprofessori Sari Tappura haluaa vahvistaa turvallisuusteknologian osaamista Suomessa sekä rakentaa tiivistä yhteistyötä yliopiston, opiskelijoiden ja työelämän välille.
Työelämäprofessori Sari Tappura haluaa vahvistaa turvallisuusteknologian osaamista Suomessa sekä rakentaa tiivistä yhteistyötä yliopiston, opiskelijoiden ja työelämän välille.
Milja Vuorinen (By Milja V).
Lataa

Linkit

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Nordic-Baltic PIAAC Conference 2026 kokoaa päättäjät ja tutkijat pohtimaan aikuisten taitojen nykytilaa21.8.2026 15:03:55 EEST | Tiedote

Jyväskylän yliopiston Koulutuksen tutkimuslaitoksessa järjestetään 26.-27.8.2026 Nordic-Baltic PIAAC Conference 2026 -konferenssi. Pohjoismaiden ja Baltian maiden yhteisessä konferenssissa esitellään OECD:n Kansainvälisen aikuisten taitotutkimuksen (PIAAC) uusimpia tuloksia. Konferenssiin on ilmoittautunut noin 120 osallistujaa Pohjoismaiden ja Baltian maiden lisäksi myös muualta Euroopasta, Yhdysvalloista ja Singaporesta. Tutkimustuloksia kommentoimaan olemme kutsuneet korkean tason päättäjiä Pohjoismaista ja Baltian maista.

Väitös: Monikielisten lasten vahvuudet jäävät yhä puutteiden varjoon19.8.2026 09:00:00 EEST | Tiedote

Suomalaisessa koulukeskustelussa monikieliset lapset nähdään usein lähinnä puutteellisen suomen kielen taidon kautta. Venla Rantasen tuore väitöstutkimus kuitenkin paljastaa toisenlaisen puolen: lapset hyödyntävät eri kieliä monipuolisesti, rakentavat niiden avulla ystävyyssuhteita ja he tunnistavat myös syrjintää. Tutkija haastaa koulujärjestelmää ja päättäjiä näkemään monikieliset lapset kokonaisvaltaisina yksilöinä eikä vain kotoutuvina suomen kielen oppijoina.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye