Nauti loppukesän tunnelmasta Amurin museokorttelissa
24.8.2026 10:18:18 EEST | Vapriikki | Tiedote
Joko olet tänä kesänä vieraillut Amurin museokorttelissa? Museon kesäkausi jatkuu sunnuntaihin 6.9.2026 saakka, ja loppukesän ohjelmassa on tarjolla vielä runsaasti opastuksia ja tapahtumia. Viimeiset viikot tarjoavat hyvän tilaisuuden vierailla museokorttelissa ja kokea menneen maailman tunnelmaa.

Amurin taivaan alla – yhteisöllinen piknik perjantaina 28.8.
Tule juhlistamaan elokuun hämärtyviä iltoja kanssamme yhteispiknikille museokorttelin tunnelmalliselle sisäpihalle, Amurin taivaan alle! Illan musiikista vastaa harmonikansoittaja Saana Kastelli. Tilaisuus on pääsymaksuton.
Pakkaa mukaan omat evääsi ja nauti yhteisöllisestä tunnelmasta kuin puu-Amurissa aikanaan. Museon pihalle katetaan piknikpöytiä, joihin paikan varaaminen tapahtuu etukäteen sähköpostitse amuri@tampere.fi. Ilmoitathan viestissäsi, kuinka monta henkilöä seurueeseen kuuluu (max. 6 henkeä), ja kumpaan kattaukseen haluatte varauksen.
Amurin taivaan alla -tapahtumassa on kaksi kattausta: kello 18 ja kello 20. Kattauksen kesto 1,5 tuntia. Paikkoja on rajoitetusti ja ne täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä. Saavuthan paikalle ajoissa.
Tapahtuma on ikärajaton. Paikalla ei ole elintarvikkeiden myyntiä eikä anniskelua. Muistathan ilmoittautua ennakkoon ja ilmoittaa mahdollisista peruuntumista mahdollisimman pian!
Posetiivaripäivä sunnuntaina 30.8.
Jo perinteeksi muodostunut Posetiivaripäivä kokoaa yhteen posetiivareita soittimineen museokortteliin kello 11-14. Musisoimassa on Suomen posetiivarit ry:n jäseniä. Tervetuloa kuuntelemaan, kuinka monipuolisesti posetiivi taipuu erilaiseen musiikkiin. Vai haluaisitko itsekin tarttua posetiivin kampeen? Sekin järjestyy! Päivän aikana tutuksi tulee myös posetiivien historia. Tapahtuma sisältyy museon pääsymaksuun.
Opastukset jatkuvat
Amurin museokorttelin yleisöopastusten kirjo on laaja. Kiireisille löytyy 15 minuutin Johdantoja Amuriin ja syventymishaluisille pidempiä Korttelikierroksia. Lisäksi tarjolla on erilaisia teemakierroksia, kuten amurilaisten elämänmenosta ja värikkäistä persoonista kertova Verhot heiluu -kierros tai Amuri kukkii -kierros, jolla tutustutaan Amurin museokorttelin perennojen ja huonekasvien historiaan.
Tutustu opastuksiin ja aikatauluihin Amurin museokorttelin nettisivuilla.
Amurin museokortteli on avoinna 6.9. asti tiistaista sunnuntaihin kello 11-18.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Museolehtori Tuomo Salonen: tuomo.salonen2@tampere.fi, 050 379 1102
Intendentti Mari Lind: mari.lind@tampere.fi, 040 801 6547
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Vapriikissa viihtyvät kaikenikäiset museovieraat. Voit tutustua kerralla yli kymmeneen näyttelyyn. Historiaa, luonnontieteitä ja tekniikkaa. Vapriikki kuuluu Tampereen historiallisiin museoihin, joita ovat myös Museo Milavida ja Amurin museokortteli.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vapriikki
Vapriikin syksyn luentosarjan aiheena jalkapallon MM-kisat ja lajin historia19.8.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Jalkapallo on paljon muutakin kuin 22 pelaajaa, pallo ja 90 minuuttia. Vapriikin luentosarjassa sukelletaan keskiviikkoisin 26.8.–23.9. jalkapallon MM-kisojen historiaan ja ilmiöihin – politiikasta ja mediasta naisten jalkapallon kehitykseen ja erotuomarien näkökulmaan.
Aleksander Barkov ja MM-kultapokaali vierailevat Vapriikissa5.8.2026 12:50:08 EEST | Tiedote
Suomen jääkiekkomaajoukkueen kapteeni Aleksander Barkov vierailee Tampereella Suomen Jääkiekkomuseossa Vapriikissa keskiviikkona 12.8. klo 15. Tilaisuudessa yleisöllä on ainutlaatuinen mahdollisuus tavata tuore maailmanmestari sekä nähdä vuoden 2026 jääkiekon MM-kultapokaali lähietäisyydeltä.
Suomen pelimuseo suljettu uudistuksen vuoksi – avautuu uudistettuna lokakuussa4.8.2026 13:07:00 EEST | Tiedote
Suomen pelimuseo Vapriikissa on tällä hetkellä suljettu laajan näyttelyuudistuksen vuoksi. Uudistettu museo avautuu yleisölle 10.10. entistä laajempana, saavutettavampana ja elämyksellisempänä.
Amurin museokorttelissa lasten tapahtumapäivä16.7.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Keskiviikkona 22.7. Amurin museokortteli tarjoaa ohjelmaa erityisesti lapsiperheille kello 10.30–15. Hauskat toimintapisteet kertovat meneen ajan elämästä Tampereella. Lapset pääsevät muun muassa testaamaan pyykinpesutaitoja pyykkilaudoilla, kokeilemaan kudontaa kangaspuilla sekä leikkimään vanhoja pihaleikkejä. Päivän ajan museoon sisäänpääsy on kaikilta lastenlipun hinnalla.
Vapriikissa esillä ylöjärveläisten valokuvia arjesta16.6.2026 08:09:15 EEST | Tiedote
Vapriikin toisessa kerroksessa kokouskäytävällä, avautuu tiistaina 16.6. pienoisnäyttely Pirkanmaan kuvakööri – minun Ylöjärveni. Näyttelyn kuvat esittelevät Ylöjärven arkea, maisemia, tunnelmia, toimintaa, muutosta ja ihmisiä vapaaehtoisten kuvaajien silmin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme