Rasekon opiskelijat tarjoavat maksuttomia palveluita myyntikojussa torin laidalla
24.8.2026 11:01:09 EEST | Naantalin kaupunki | Tiedote
Naantalin torilla sijaitsevalta myyntikojulta voi syksyn aikana bongata Raision seudun koulutuskuntayhtymä Rasekon opiskelijoita usealta eri koulutuslinjalta. Kojulla opiskelijat tarjoavat esimerkiksi hyvinvointipalveluita, IT-tukea ja markkinoivat omia yritysideoitaan.

Naantalin kaupunki ja Raseko ovat aloittaneet syksyllä uudenlaisen yhteistyön, jossa Rasekon opiskelijat pääsevät toimimaan oikeissa asiakastilanteissa omalla alallaan. Naantalin kaupungintalon myyntikoju muuttuu syystiistaisin, -keskiviikkoisin ja -torstaisin muun muassa IT-helpdeskiksi ja hyvinvointipalvelupisteeksi.
Ensimmäinen IT-tukitorstai on jo takana. Kojulla kävi ajoittain kuhina, kun opiskelijat avustivat ihmisiä maksutta esimerkiksi puhelimen ja tietokoneen käytössä. Kojulle voi tulla esimerkiksi tekemään järjestelmäpäivityksen tai pyytämään apua kirjautumisongelmiin ja sähköpostin käyttöön.
Torstaina 20.8. kojulle sai ensimmäistä kertaa tulla esimerkiksi mittaamaan oman verenpaineen. Lähihoitajaopiskelijat antavat pisteellä käsihygienian ohjausta, ennaltaehkäisevää päihdeneuvontaa sekä suorittavat tasapainotestejä.
Kojua tulevat hyödyntämään myös liiketoiminnan koulutusalan yrittäjyyden opiskelijat. Opiskelijat perustavat syksyn aikana eri alojen yrityksiä. Torikojua he hyödyntävät liikeideoiden testaamisessa, tuotteiden ja palvelujen myynnissä ja markkinoinnissa.
Muutenkin aktiivista opiskelijayhteistyötä lähtivät syventämään myyntikojun käytön osalta kaupungin yrityskoordinaattori Sari Råman. Yhdessä Rasekon yhteyspäällikkö Susanna Saarisen kanssa he lähtivät edistämään suunnitelmaa myyntikojun käytöstä. Saarinen oli yhteydessä eri opetusaloihin, joille kojun kaltaisesta oppimisympäristöstä voisi olla hyötyä.
– Oppilaitosyhteistyö on kaupungille tärkeää, sillä se edistää alueen elinvoimaa ja varmistaa osaavan työvoiman saatavuutta. Teemme Rasekon kanssa muutakin yhteistyötä, ja tämä oli erinomaista jatkumoa työlle. Toivomme, että tieto myyntikojusta sen kaikissa käyttötarkoituksissa tavoittaa kuntalaiset ja että palveluita myös hyödynnetään, Råman kertoo.
Arvokasta asiakaspalvelukokemusta
Rasekon yhteyspäällikkö Susanna Saarisen mukaan tällaisten oppimisympäristöjen avulla opiskelijat saavat arvokasta kokemusta aidoista työtehtävistä ja asiakaspalvelutilanteista.
– Opiskelijat ovat mukana aidoissa asiakaskohtaamisissa ja saavat tuntumaa käytännön työhön. Tämän lisäksi he saavat arvokasta kokemusta palvelujen markkinoinnista. Se parantaa opiskelijoiden vuorovaikutus- ja esiintymistaitoja, Saarinen summaa.
Lähihoitajakoulutuksen aikuisopiskelun aloittaneet Jenny, Maryam ja Kubra ovat jännittyneitä mutta innoissaan ensimmäisestä pop-up -aamusta. He suorittavat pisteellä verenpaineen mittausta. Opiskelijat uskovat, että jännitys helpottaa, kun ensimmäiset asiakkaat on palveltu.
Yhteistyö kojun käytöstä hyödyttää opiskelijoita ja tuo pöhinää kaupungin keskusta-alueelle. Kaikki opiskelijoiden tarjoamat palvelut ovat maksuttomia.
Rasekon koju on avoinna torin laidalla aamupäivisin n. klo 8.30–11.00 seuraavasti:
to 27.8. Sosiaali- ja terveysala/ verenpaineen mittaus
to 3.9. Tieto- ja viestintätekniikka/ IT-help
ti 8.9. Liiketoiminta/ aloittavat yrittäjät
to 10.9. Tieto- ja viestintätekniikka/ IT-help
ke 16.9. Liiketoiminta/ aloittavat yrittäjät
to 17.9. Tieto- ja viestintätekniikka/ IT-help
ti 22.9. Liiketoiminta/ aloittavat yrittäjät
to 24.9. Tieto- ja viestintätekniikka/ IT-help
ke 30.9. Liiketoiminta/ aloittavat yrittäjät
ke 7.10. Liiketoiminta/ aloittavat yrittäjät
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sari RåmanyrityskoordinaattoriNaantalin kaupunki
Puh:0401616480sari.raman@naantali.fiSusanna SaarinenyhteyspäällikköRaision seudun koulutuskuntayhtymä
susanna.saarinen@raseko.fiKuvat



Naantalin kaupunki
Naantali on perustettu jo 1400-luvulla. Se on viehättävä ja kasvava yli 20 000 asukkaan kaupunki Varsinais-Suomessa. Merellisyys on vahvasti läsnä kaupungin arjessa: Naantaliin kuuluu 1 000 saarta ja 1 000 kilometriä rantaviivaa. Naantalissa voi valita, asuuko kaupungissa vai saaristossa – meillä jokainen pääsee nauttimaan vahvasta yhteisöstä, hyvistä palveluista ja ainutlaatuisista kulttuuri- ja virkistysmahdollisuuksista.
Naantali on yrittäjämyönteinen ja kehittyvä satamakaupunki. Sujuvat liikenneyhteydet maitse ja meritse tukevat elinvoimaista arkea ja yritystoimintaa: kaupungissa toimii jo yli 1 600 yritystä.
Naantalissa on tilaa kasvaa ja ilo olla.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Naantalin kaupunki
Mopomesta avautuu Naantaliin nuorten aloitteesta20.8.2026 09:11:06 EEST | Tiedote
Naantalin Murikkoon avautuu uusi mopo- ja pyörätalli Mopomesta. Kaikille 12–22-vuotiaille naantalilaisille nuorille tarkoitettu kohtaamispaikka on syntynyt Naantalin nuorisovaltuuston aloitteesta.
Naantali-päivää vietetään sunnuntaina 23.8. monipuolisella ohjelmalla19.8.2026 11:35:34 EEST | Tiedote
Naantali-päivän tapahtumia on useassa paikassa eri puolilla keskusta-aluetta. Varsinainen ohjelmallinen puistojuhla alkaa klo 15 Kirkkopuistossa lapsille ja lapsenmielisille suunnatulla ohjelmalla, joka varmasti viihdyttää myös aikuista yleisöä. Puistojuhlaa vietetään piknikin merkeissä, joten mukaan kannattaa ottaa omat piknikeväät.
Kari Heikkilän Vana jää -valokuvanäyttely avautuu Naantalin taidehuoneella11.8.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
Kari Heikkilän Vana jää -näyttely taltioi purjeveneiden virtaviivaisia linjoja, kilpapurjehduksen kaartuvia liikkeitä ja Saaristomeren luonnon kauneutta. Näyttely on avoinna 11.–30.8.2026, ja se päättää Naantalin taidehuoneen kesän 2026 näyttelykauden.
Aurinkotien jalankulku- ja pyöräilyväylä uudistuu Naantalissa4.8.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Naantalin kaupunki uudistaa Aurinkotien jalankulku- ja pyöräilyväylää Piispantien ja kylpylän alikulun välisellä osuudella. Samassa yhteydessä alueella uusitaan kaukolämpöverkkoa. Urakka alkoi 20.7.2026 kaivuutöillä Venevalkamantien kohdalta. Urakoitsijana toimii Rajukivi Oy, ja urakan on määrä valmistua marraskuun puolivälissä.
Ulla Väätäisen valokuvakollaasinäyttely avautuu Naantalin pääkirjastossa30.7.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Ulla Väätäisen Lentävät saaret -valokuvakollaasinäyttely, joissa uni ja todellisuus kohtaavat salaperäisissä saarissa on nähtävillä Naantalin pääkirjastossa 3.–27.8.2026. Näyttelyn teoksissa saaret saavat vapauden nousta maiseman yläpuolelle ja matkata lähes autioissa maisemissa vailla ihmisiä eri vuoden ja vuorokauden aikoina.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme