Laitikkalan Makukylän sadonkorjuupäivä tuo tuottajat ja asiakkaat juhlistamaan suomalaista ruokaa 4.9.2026
25.8.2026 07:00:00 EEST | ProAgria | Tiedote
Suomalaisen ruoan päivää vietetään perjantaina 4.9.2026 Laitikkalassa sadonkorjuun tunnelmissa, kun Laitikkalan Seurantalo ja Makukylän yritykset avaavat ovensa kaikille lähiruoasta, paikallisista tuotteista ja maaseudun elämyksistä kiinnostuneille. Tapahtuma järjestetään klo 15–19.

"Suomalaisen ruoan päivä muistuttaa kotimaisen ruoantuotannon merkityksestä, mikä vastaa osittain kuluttajien yhä kasvaneeseen kiinnostukseen ruoan alkuperää, lähiruokaa ja huoltovarmuutta kohtaan", sanoo yksi tapahtuman järjestäjistä, Etelä-Suomen maa- ja kotitalousnaisen ruoka-asiantuntija Satu Nokkonen.
Tapahtuman sydämenä on lähituottajien tori, josta voi hankkia syksyn tuoreita satoherkkuja ja tutustua alueen tuottajiin. Lisäksi kävijät pääsevät vierailemaan Makukylän avoimissa yrityksissä, tekemään makoisia löytöjä sekä tutustumaan kotimaisiin käsitöihin ja paikallisiin tuotteisiin.
Avoinna ovat Rönnvikin viinitila, Suttisen tila ja Katajan lihakauppa. Myynnissä on myös Heikkilän Juustolan tuotteita.
Sadonkorjuupäivä tarjoaa kaikenikäisille mahdollisuuden nauttia lähialueen mauista, tavata paikallisia yrittäjiä ja tutustua siihen, miten laadukasta suomalaista ruokaa ja käsityötä syntyy lähellä. Samalla päivä on kunnianosoitus kotimaiselle työlle, osaamiselle ja yrittäjyydelle.
"Sadonkorjuupäivä sopii kaikenikäisille ja tarjoaa viihtyisän tavan viettää Suomalaisen ruoan päivää yhdessä perheen ja ystävien kanssa", tiivistää Nokkonen.
Laitikkalan Makukylän sadonkorjuupäivä
Perjantai 4.9. klo 15–19
Laitikkalan Seurantalo ja Makukylän yritykset
Hämeenlinnantie 166, 36660 Laitikkala
Tapahtuma: https://www.maajakotitalousnaiset.fi/tapahtumat/laitikkalan-makukylan-sadonkorjuupaiva
Lisätietoja:
Satu Nokkonen, Etelä-Suomen Maa- ja kotitalousnaiset
satu.nokkonen@mkn.fi
puh. 040 574 9337
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Satu NokkonenRuoka-asiantuntijaEtelä-Suomen Maa- ja kotitalousnaiset
Puh:0405749337satu.nokkonen@mkn.fiKuvat

Linkit
Olemme maatila- ja maaseutuyrittäjiä koko Suomessa palveleva asiantuntijaorganisaatio ja lisäarvoa luova kumppani. Meitä on 600 Suomen parasta alan asiantuntijaa ja tähtäämme siihen, että asiakkaanamme saat parhaan asiakaskokemuksen liiketoimintasi kehittämiseen. Yrityskokonaisuus ja laadukkaat palvelut tuotantoon, talouteen ja johtamiseen moniosaajatiimiemme kautta saat vain meiltä. Meille tärkeää on mahdollistaa maailman puhtain ja elinvoimaisin maaseutu myös tulevaisuudessa. Sen eteen teemme töitä joka päivä yhteistyökumppaneidemme kanssa.
Meillä toimii kahdeksan alueellista ProAgria-keskusta sekä valtakunnallinen Keskusten Liitto. Keskuksemme tarjoavat asiakkaidemme tarpeiden mukaiset monipuoliset palvelut.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta ProAgria
Avoimet ovet pohjoissavolaisilla luomutiloilla Suomen luonnon päivänä lauantaina 29.8.202624.8.2026 12:14:03 EEST | Tiedote
Suomen luonnon päivänä 29.8.2026 on oivallinen tilaisuus päästä tutustumaan luomutuotantoon paikan päällä Pohjois-Savossa!
Avoimet ovet Pohjois-Karjalan luomutilalla lauantaina 29.8.2026 Suomen luonnon päivänä24.8.2026 10:55:58 EEST | Tiedote
Suomen luonnon päivänä lauantaina 29.8.2026 on oivallinen tilaisuus päästä tutustumaan luomutuotantoon paikan päällä Pohjois-Karjalassa
Puintikausi käynnistyy vaihtelevissa oloissa Varsinais-Suomessa ja Satakunnassa21.8.2026 07:15:00 EEST | Tiedote
Kasvukausi on edennyt Länsi-Suomessa sadonkorjuun kynnykselle. Kevätviljojen kasvustot näyttävät monin paikoin hyviltä, mutta lohkojen väliset erot ovat suuria. Kesän vaihtelevat sääolot näkyvät erityisesti kauran, herneen ja öljykasvien kehityksessä, ja myös syysviljojen talvehtiminen vaikuttaa edelleen satonäkymiin. Ensimmäisiä puinteja on jo aloitettu, mutta suurimmalla osalla tiloista puintikausi on vasta käynnistymässä.
Niittysienet ja sotien myötä levinneet poimulehdet tunnetaan Suomessa yhä heikosti – Suomussalmen Juntusrannan lajisto kartoitetaan elokuussa20.8.2026 15:13:42 EEST | Tiedote
Suomessa niittysienet tunnetaan huonosti, kun taas Iso-Britanniassa ja Tanskassa niittyjä luokitellaan laajalti niiden mukaan. Poimulehdet puolestaan ovat arvokas pala kulttuurihistoriaa. Niittysieni- ja poimulehtitutkija Martti Rajamäki kartoittaa Suomussalmen Juntusrannan lajistoa elokuussa, osana Luonnon monimuotoisuus maatilalla -hanketta. Myös yleisölle järjestetään retki 28.8.2026.
Kasvutilannetiedote Etelä-Pohjanmaalta20.8.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Kulunut kasvukausi on viljojen osalta ollut kohtalainen. Kesällä ei ollut kuin muutamia hellepäiviä, mikä on ollut hyvä asia viljojen kasvun kannalta. Viljat näyttävätkin kohtalaisen hyviltä tällä hetkellä. Puintiaika on alkanut syysviljojen puinneilla ja aikaisilla ohrilla. Sunnuntaina iskenyt rajuilma toi paikoin 100-150 milliä vettä ja näillä alueilla puinteja joudutaan odottamaan vielä useita päiviä jatkuakseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme