Vesikasvikeräin kerää haitallista vesiruttoa tonneja tunnissa hyötykäyttöön ja biomassaksi
31.8.2026 06:05:00 EEST | Oulun yliopisto | Tiedote
Oulun yliopistolla suunniteltu ja rakennettu vesikasvikeräin mahdollistaa hankalan vieraslajin tehokkaan keräämisen ja hyödyntämisen biomassana. Samalla ympäristönhoito voidaan yhdistää liiketoimintaan.

Oulun yliopiston tutkijat yllättyivät vesikasvikeräimen tehokkuudesta ja myös sen herättämästä kiinnostuksesta. Yhteydenottoja on tullut eri alojen tutkijoilta ja yrityksiltä.
”Onnistuimme toteuttamaan käytännöllisesti hyvin toimivan ratkaisun, jonka keruuteho on todistettu. Se mahdollistaa kustannustehokkaan korjuu–logistiikka–tuotantoketjun rakentamisen sekä biomassan jalostamisen biokaasuksi, energiaksi, lannoitteiksi tai torjunta-aineiksi jätteeksi läjittämisen sijasta”, Oulun yliopiston professori Emil Kurvinen sanoo.
Laite on monikäyttöinen, ja jatkotutkimukseksi suunnitellaan sen käyttämistä osana haitallisten kasvien keruuta Euroopan Unionin rahoittamassa projektissa.
Vesirutto on haitallinen vieraslaji, joka voi muodostaa tiheitä kasvustoja ja haitata vesistöjen käyttöä. Se on levinnyt Keski-Suomesta Koillismaalle ja havaintoja on myös Lapista.
”Vesikasveja poistetaan yleensä vaihtelevilla paikallisilla ponnistuksilla erilaisilla leikkureilla tai työläillä nuotilla ja tehokkaampaa ratkaisua on kaivattu”, Kurvinen jatkaa.
Vesikasvikeräintä on vesiruton nostoon testattu Kuusamossa ja Rokualla.
Vesiruton kerääminen on erilaista kuin esimerkiksi kaislan niittäminen niittokoneella. Vesirutto ei kellu, jolloin kerääminen jälkikäteen on hankalaa. Veteen jääneet vesiruton palaset voivat lisätä kasvuston määrää.
Vesikasvikeräimen kehitystä ja tutkimusta on toteutettu osana kolmivuotista Biomassat kiertoon Koillismaalla -projektia, joka päättyi keväällä. Mukana on ollut paikallisia yrityksiä ja yhdistyksiä, Koillis-Suomen kehittämisyhtiö Naturpolis Oy sekä Luonnonvarakeskus, Suomen ympäristökeskus, ProAgria Oulu ry sekä Oulun yliopisto. Hanketta rahoitti Euroopan rakennerahastot - Euroopan aluekehitysrahasto (EAKR).
Ketterä laite kerää vesiruttoa parhaimmillaan 3,6 tonnia tunnissa
Vesikasvikerääjä on kelluva laite, jonka perusrakenteessa on tuttu periaate: leikkaavat terät, keräin eli nostokuljetin ja säiliö. Vastaavia laitteita löytyy maailmalta, mutta huomattavasti suuremmassa koko- ja hintaluokassa. Oulun yliopistolla laite on kehitetty ketteräksi: siipirattaat parantavat liikkumista kasvillisuuden seassa ilman, että kasvillisuus tarttuu potkurin ympärille, ja helpottavat myös paikallaan kääntymistä.
Keräimen ajaminen 24 hevosvoiman moottorilla on helppoa, ja noin 1200 kg:n painoista laitetta voi kuljettaa lavetilla. Se on käytettävissä myös järvissä, joissa ei ole raskaille koneille sopivia laskupaikkoja. Lasti voidaan purkaa peruuttamalla rantaan ja käyttämällä säiliön pohjakuljetinta. Vesikasvikeräimen suunnittelusta ja valmistuksesta saatuja kokemuksia on hyödynnetty osana koneensuunnittelun opetusta Oulun yliopistossa.
Biomassan keräystehossa on päästy noin tuhanteen kiloon tunnissa.
”Parhaimmillaan on kerätty paksua vesiruttopatjaa jopa noin 3,6 tonnia tunnissa, kun sen alla ei ole keräystä hankaloittavaa mutaa”, kertoo Oulun yliopiston projektitutkija Jonne Untinen.
Luvut sisältävät myös siirtoajot ja lastin purkamisen rannalle.
Vesiruton leviäminen on hankalaa pysäyttää, koska kasvi katkeaa helposti ja pystyy lisääntymään pienistäkin palasista. Palaset voivat kulkeutua virtausten, veneiden, pyydysten ja eläinten mukana uusille kasvupaikoille. Kasvin saa poistettua kitkemällä sen peräkkäisinä kesinä, mutta kasvi voi myös palata.
Katso ja lataa video vesikasvikeräimestä toiminnassa järvellä.
Video: Oulun yliopisto / Lauri Kunnari, joka osallistui koneen rakentamiseen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Professori Emil Kurvinen, 0505695969, Emil.Kurvinen@oulu.fi, materiaali- ja konetekniikan tutkimusyksikkö, Oulun yliopisto
Projektitutkija Jonne Untinen, 0503507384, jonne.untinen@oulu.fi, materiaali- ja konetekniikan tutkimusyksikkö, Oulun yliopisto
Kaisu KoivumäkiViestintäasiantuntija, FT
Tiedeviestintä: luonnontieteet, vety-, teräs- ja vesitutkimus
Kuvat


Linkit
Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 19 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
Vety, kierrätys ja tekoäly muuttavat eurooppalaista terästuotantoa6.10.2026 06:04:00 EEST | Tiedote
Vety korvaa hiiltä, romua käytetään enemmän, tekoäly etsii valuvikoja ja terästehtaiden kuonakasoista löydetään kriittisiä raaka-aineita. Oulun yliopisto on mukana useissa eurooppalaisissa hankkeissa, jotka ratkovat vähäpäästöisen teräksen valmistuksen pullonkauloja.
Varhain alkavat vaihdevuodet yhteydessä lisääntyneisiin ahdistus- ja masennusoireisiin5.10.2026 05:50:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopiston tutkimuksessa havaittiin, että vaihdevuosiin tavallista aiemmin siirtyneillä naisilla esiintyi enemmän ahdistus- ja masennusoireita kuin samanikäisillä naisilla, joilla vaihdevuodet eivät vielä olleet alkaneet.
Oulun yliopistosta valmistuneet arvioivat tutkintonsa ja työuransa alun myönteisesti2.10.2026 13:04:45 EEST | Tiedote
Koronapandemian keskellä valmistuneet Oulun yliopiston maisterit ja tohtorit ovat tyytyväisiä tutkintoonsa. Valtakunnalliseen vuonna 2025 toteutettuun uraseurantakyselyyn vastasivat vuonna 2020 valmistuneet maisterit sekä vuonna 2022 valmistuneet tohtorit.
Iltavirkuilla muita suurempi riski päätyä työkyvyttömyyseläkkeelle1.10.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Iltapainotteinen vuorokausirytmi liittyy jopa 70 prosenttia suurempaan riskiin joutua työkyvyttömyyseläkkeelle.
Oulun yliopiston rehtorivalinta etenee haastatteluvaiheeseen30.9.2026 14:46:18 EEST | Tiedote
Oulun yliopiston hallitus kutsuu neljä hakijaa haastatteluun yliopiston rehtorin tehtävää varten.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme