Nuorten tulevaisuususko on heikentynyt – yrittäjyys on yksi keino vahvistaa sitä
1.9.2026 08:50:00 EEST | Suomen 4H-liitto | Tiedote
Nuorten tulevaisuususkoa vahvistetaan antamalla heille enemmän mahdollisuuksia kokeilla omia ideoitaan käytännössä ja nähdä, mitä omalla tekemisellä voi saada aikaan. Yrittäjän päivän kynnyksellä 4H-järjestö vetoaa päättäjiin: jokaisella nuorella Suomessa pitäisi olla mahdollisuus kokeilla yrittäjyyttä matalalla kynnyksellä.

Vuoden 2025 Nuorisobarometrin mukaan nuorten usko omaan tulevaisuuteensa on heikentynyt samalla, kun epävarmuuden ja turvattomuuden kokemukset ovat lisääntyneet.
Opetus- ja kulttuuriministeriön asiantuntijaryhmän mukaan tulevaisuususkoa vahvistaa kokemus siitä, että omaan elämään ja tulevaisuuteen voi vaikuttaa. Yrittäjyys voi tarjota nuorelle juuri tällaisia kokemuksia.
Yrittäjyydessä nuori huomaa, mihin pystyy
Ensimmäinen asiakas on nuorelle yrittäjälle iso asia: joku haluaa ostaa juuri sitä, mitä hän osaa tehdä. Samalla nuori hinnoittelee työnsä, sopii asioista asiakkaan kanssa ja ratkaisee eteen tulevia pulmia.
LUT-yliopiston ja Suomen 4H-liiton tutkimuksen mukaan vapaa-ajan 4H-yrittäjyys vahvistaa nuorten itseluottamusta, oma-aloitteisuutta, vastuunottoa ja uskoa omiin kykyihin. Kyse ei ole vain siitä, jatkaako nuori yrittäjyyttä aikuisena. Arvokasta on jo se, mitä nuori oppii itsestään.
“Minusta on tullut sinnikkäämpi ja vahvempi”
Nuorten kiinnostus yrittäjyyteen on kasvussa ja se näkyy myös 4H:lla. Vuonna 2025 Suomessa toimi yli 3 100 4H-yrittäjää, joiden yritysten yhteenlaskettu liikevaihto oli 5,34 miljoonaa euroa.
4H-yrittäjänä 13–28-vuotias nuori voi kokeilla omaa yritysideaansa ohjatusti ja matalalla kynnyksellä. Yritys voi syntyä esimerkiksi harrastuksesta, omasta osaamisesta tai kotipaikkakunnalla havaitusta tarpeesta.
21-vuotias Isabella Lillqvist harrastaa suunnistusta nuorten MM-tasolla. Tavoitteellisen urheilun ohessa hän pyörittää piha- ja puutarhanhoitoyritys Riuskaa.
“Halusin urheiluharrastuksen takia semmoisen kesätyön, jonka pystyisi aikatauluttamaan urheilun ympärille. On vaikea löytää töitä, kun tulee kisa- ja leirireissuja. Sitten kuulin 4H-yrittäjyydestä.”
Nyt 17-vuotias Eemil Airo aloitti yrittäjänä 13-vuotiaana ja pyörittää omaa jäätelökioskiaan Tampereella.
“Yrittäjyys on opettanut minulle vaikka ja mitä. Minusta on tullut sinnikkäämpi ja vahvempi, enkä luovuta enää helpolla. Olen oppinut, etteivät virheet ole huono asia, ja että ne kuuluvat oppimiseen ja kehittymiseen.”
Yrittävä nuori, menestyvä Suomi
Nuorten tulevaisuususkon ja yritteliäisyyden vahvistaminen on investointi koko Suomen tulevaisuuteen. 4H-järjestö esittää, että jokaisella nuorella Suomessa pitäisi olla mahdollisuus kokeilla yrittäjyyttä riippumatta asuinpaikasta tai taustasta.
Se edellyttää tukea yrittäjyyskasvatukselle, käytännön mahdollisuuksia kokeilla omaa yritysideaa sekä ohjausta ja tukea ensimmäisiin askeliin.
“Tavoitteena ei ole tehdä jokaisesta nuoresta yrittäjää. Tärkeää on antaa nuorelle mahdollisuus huomata, että omalla idealla ja tekemisellä voi päästä eteenpäin. 4H:n ja muiden nuorten yrittäjyyskasvatusta tekevien järjestöjen työlle pitää turvata riittävät resurssit myös tulevaisuudessa”, Suomen 4H-liiton toimitusjohtaja Tomi Alakoski vetoaa.
Ei varaa lannistaa yhtään uutta yrittäjää
4H:n Yrittäjän päivän kampanjassa nostamme esiin nuorten yrittäjyyden merkitystä nuorten tulevaisuususkon vahvistajana. Vetoamme päättäjiin kannanotolla. Kampanjan kasvoina nähdään 4H-yrittäjät Isabella Lillqvist ja Eemil Airo. Nuorten rinnalla seisovat kampanjassa yrittäjä, startup-sijoittaja ja tietokirjailija Kim Väisänen ja sarjayrittäjä Jenni Kynnös.
“Uskon, että nuorissa on se voima ja into rakentaa aivan jotain uutta. Eemil ja Isabella ovat aivan mielettömiä yrittäjänalkuja! He ovat lähteneet rakentamaan omia yrityksiä määrätietoisesti jo nuoresta. Heidän tarinassaan korostuu se, kuinka pienellä yrittäjyyden voi startata – esimerkiksi kotona tehdyllä jäätelöllä tai vaarilta lainatulla raivaussahalla”, Kynnös kommentoi.
Haastattelupyynnöt
Tarjoamme medialle haastateltaviksi kampanjassa mukana olevia henkilöitä sekä 4H-yrittäjyyden asiantuntijoita. Voimme etsiä medialle haastateltavaksi myös paikallisia nuoria 4H-yrittäjiä ympäri Suomea.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Aino HeininenViestinnän asiantuntijaSuomen 4H-liitto
Haastattelupyynnöt
Kuvat




Linkit
Tietoja julkaisijasta
4H on valtakunnallisesti toimiva, poliittisesti ja uskonnollisesti sitoutumaton nuorisojärjestö.
Annamme lapsille ja nuorille mahdollisuuden löytää omat vahvuutensa tekemällä oppien. Luomme harrastuksen kautta turvallisen ja vastuullisen polun aktiiviseen ja kestävään elämäntapaan, työelämään ja yrittäjyyteen. Toimimme sen puolesta, ettei yksikään lapsi tai nuori jäisi syrjään yhteiskunnasta.
4H-järjestö muodostuu Suomen 4H-liitosta ja eri puolella Suomea sijaitsevista 182 paikallisesta 4H-yhdistyksestä. Toiminnassamme on mukana 45 000 jäsentä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen 4H-liitto
Mediakutsu: ministeri Adlercreutz avaa koululaisten uuden metsätapahtuman Tuusulassa 3. syyskuuta – 4H ja Metsäyhdistys vievät 24 000 kuudesluokkalaista metsään oppimaan20.8.2026 08:24:11 EEST | Tiedote
Kaikki kuutoset metsään -metsäpäivät käynnistyvät syyskuussa eri puolilla Suomea. Toiminnan suojelija on opetusministeri Anders Adlercreutz.
Maatalousmuovit kiertoon yhteisvoimin – Reilu Teko ‑keräys alkaa jälleen5.5.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Vuonna 1975 alkanut Reilu Teko -säkkikeräys on Suomen pitkäaikaisimpia kierrätystekoja. Keräyksessä varmistetaan, että maatalouden lannoite-, rehu- ja siemensäkkimuovit päätyvät kiertoon ja uusiokäyttöön. Samalla keräys työllistää nuoria paikallisesti. Uutena kumppanina keräykseen tulee mukaan Junttilan Tila.
Harrastustoiminnassa ansioituneita nuoria palkitaan 4H-stipendeillä31.3.2026 09:11:37 EEST | Tiedote
4H-säätiö myöntää vuosittain stipendejä ansioituneille nuorille sekä aktiivisesti 4H:n toiminnassa mukana oleville henkilöille. Nuorten stipendeissä palkitsemisperusteena on pitkäaikainen, monipuolinen, tuloksellinen ja edelleen jatkuva 4H-harrastus. 4H-säätiön myöntämät 12 valtakunnallista stipendiä jaetaan Valtioneuvoston juhlahuoneistossa Helsingissä tiistaina 7.4. kello 14.30. Media on tervetullut tilaisuuteen.
Seinäjokisen Ellamaria Mattilan merilasikoruja valmistava Elmar Jewelry on Vuoden 4H-yritys17.3.2026 07:40:00 EET | Tiedote
26-vuotias Ellamaria Mattila on voittanut Vuoden 4H-yritys -kilpailun 2025. Elmar Jewelry valmistaa meressä hioutuneista lasinpalasista koruja, joissa yhdistyvät käsityö, kierrätysmateriaalit ja uniikki muotoilu. Vuoden 4H-yritys -kilpailussa palkitaan edellisen vuoden aikana yritystoimintaa ansiokkaasti toteuttaneita nuoria eri puolilta Suomea.
Nuorten yrittäjyys vahvassa kasvussa Suomessa – ilmiö näkyy jo yli 3 100 perustettuna 4H-yrityksenä5.3.2026 07:50:00 EET | Tiedote
4H-järjestön tuoreet tilastot osoittavat nuorten yrittäjyyden vahvan kasvun Suomessa. Vuonna 2025 maassa toimi 3 115 nuorten perustamaa 4H-yritystä, mikä on 58 prosenttia enemmän kuin vuonna 2021. Yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noussut 5,34 miljoonaan euroon. Kasvun taustalla näkyvät sekä heikentynyt kesätyötilanne että nuorten selkeä asennemuutos: yhä useampi haluaa työllistää itse itsensä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme