Hyrkkö vaatii Suomea irtautumaan Israel-sopimuksesta ja syyttää hallitusta salailusta: ”Ovatko pääministeri ja ulkoministeri olleet pihalla vai puhuneet omiaan?”
29.8.2026 15:41:11 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja ja eduskunnan Palestiina-ystävyysryhmän varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö pitää Ylen paljastamaa Israel-sopimusta tyrmistyttävänä osoituksena Orpon hallituksen harkintakyvyn puutteesta ja salailusta. Hän vaatii Suomea irtautumaan sopimuksesta.

— On käsittämätöntä, että Orpon hallitus solmii suomalaisilta salassa ekstrapitkän yhteistyösopimuksen kansanmurhasta syytetyn, palestiinalaisia sortavan ja kansainvälistä oikeutta rikkovan valtion kanssa. Suomen on syytä irtautua sopimuksesta, vaatii Vihreiden kansanedustaja Saara Hyrkkö.
Hyrkkö on jättänyt hallitukselle useita kirjallisia kysymyksiä Gazan tilanteesta, Suomen Israel-linjasta ja Suomen ja Israelin puolustusyhteistyötä sekä peräänkuuluttanut riskiarviota riippuvuuksistamme kansainvälistä oikeutta rikkovaan maahan.
— Kertaakaan ei ole Ylen nyt paljastama sopimus noussut esiin. Pääministeri ja ulkoministeri ovat peräti puhuneet aivan muuta. Esimerkiksi ulkoministeri on vakuuttanut, että Suomi ei oikeastaan käy aktiivista asekauppaa Israelin kanssa. Ovatko pääministeri ja ulkoministeri olleet pihalla vai puhuneet omiaan? kysyy Hyrkkö.
Hyrkön mukaan Israel-riippuvuuden syventäminen osoittaa kokoomukselta heikkoa harkintaa.
— Jos asia ei tunnu ongelmalliselta yleisen inhimillisyyden, ihmisoikeuksien tai kansainvälisen oikeuden periaatteiden näkökulmasta, kannattaisi edes tunnistaa ne turvallisuuspoliittiset riskit, joita jatkuva riippuvuuden syventäminen Suomelle ja suomalaisille aiheuttaa. Kun samaan kriittiseen johtopäätökseen voi päätyä sekä solidaarisuudesta palestiinalaisia kohtaan että itsekkäämmistä lähtökohdista, näyttää kokoomuksen johdolla tehty ratkaisu poikkeuksellisen heikosti harkitulta ja välinpitämättömältä, summaa Hyrkkö.
Hyrkön mukaan Ville Tavion hiljattain tekemä päätös lopettaa yhteistyö YK:n palestiinalaispakolaisjärjestö UNRWA:n kanssa näyttää uuden tiedon valossa entistä häpeällisemmältä.
— Sopimuksia siis jatketaan Israelin kanssa, vieläpä poikkeuksellisen pitkäksi aikaa, mutta katkaistaan palestiinalaisia auttavien tahojen kanssa. Häpeällistä, sanoo Hyrkkö.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Saara HyrkköVihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
Puh:+358 9 432 3021Puh:040 719 7604saara.hyrkko@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreät osallistuvat välikysymykseen arjen kustannuksista ja tyrmäävät bensapopulismin23.10.2026 11:08:38 EEST | Tiedote
Vihreä eduskuntaryhmä on mukana opposition yhteisessä välikysymyksen arjen kustannusten noususta. Samalla vihreät muistuttavat, että bensapopulismi ei auta sen paremmin valtiontaloutta, ilmastoa kuin vaikeimmassa asemassa olevia suomalaisiakaan.
Vihreiden Hopsu perussuomalaisten leikkauslistasta: ”Suomen alasajo sellaisena kuin Suomen tunnemme”22.10.2026 12:37:54 EEST | Tiedote
Perussuomalaisten sopeutuslista paljastaa puolueen radikaalin ja populistisen luonteen, sanoo vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu. Listalla ovat muun muassa kehitysyhteistyön lopettaminen, ympäristöministeriön ja Opetushallituksen lakkauttaminen sekä merkittävät leikkaukset Yleisradioon, koulutukseen ja kotoutumiseen.
Sofia Virta jää sairaslomalle leikkauksen vuoksi22.10.2026 12:11:37 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta jää sairaslomalle. Virta on kärsinyt ääniongelmista, joiden vuoksi hänet operoidaan tänään torstaina. Leikkauksen jälkeen Virta jää sairaslomalle ja on puhekiellossa näillä näkymin korkeintaan pari viikkoa.
Hyrkkö: Perussuomalaisten leikkauslista on rehellinen versio kokoomuksen sopeutuspaketista22.10.2026 11:12:00 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän ja valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö pitää perussuomalaisten sopeutuslistaa kovana ja epäoikeudenmukaisena. Hyrkön mukaan perussuomalaisia ja kokoomusta yhdistävä ideologinen verokauhu johtaa siihen, että sopeutuksen laskun maksavat suomalaiset heikkenevien palveluiden muodossa.
Holopainen pakottavasta kontrollista: Kaikki puolueet sanovat kyllä kriminalisoinnille – miksi hallitus ei edistä asiaa?21.10.2026 14:26:10 EEST | Tiedote
Kaikki kyselyyn vastanneet eduskuntapuolueet kannattavat pakottavan kontrollin kriminalisointia Tasa-arvoasiain neuvottelukunnan tänään julkaisemassa puoluekyselyssä. Julkaisutilaisuuteen osallistuneen vihreiden kansanedustaja Mari Holopaisen mukaan kriminalisointia ei tarvitse siirtää seuraavalle vaalikaudelle, sillä eduskunnassa on jo valmis lakialoite, jonka on allekirjoittanut 54 kansanedustajaa sekä hallitus- että oppositiopuolueista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme