Finnvera Oyj

Aluekatsaus 1-6/2026: Investoinnit kasvoivat Pohjois-Savossa ja Pohjois-Karjalassa – matkailu ja teollisuus vauhdittivat kehitystä

2.9.2026 09:17:02 EEST | Finnvera Oyj | Uutinen

Jaa

Finnveran yhdessä muiden rahoittajien kanssa rahoittamien investointien arvo kasvoi Pohjois-Savossa ja Pohjois-Karjalassa tammi–kesäkuussa yhteensä 55 miljoonaan euroon. Kasvua vauhdittivat erityisesti matkailuhankkeet Pohjois-Savossa ja teollisuus Pohjois-Karjalassa. Samaan aikaan Finnveran myöntämä kokonaisrahoitus väheni 34 miljoonaan euroon, kun vuotta aiemmin alueiden yrityksille myönnettiin rahoitusta 44 miljoonaa euroa.

##
Kuopio kesällä 2026

– Pohjois-Savossa ja Pohjois-Karjalassa investoinnit ovat lähteneet kasvuun epävarmasta taloustilanteesta huolimatta. Tätä kehitystä haluamme vahvistaa. Finnvera on varautunut rahoittamaan investointeja koko maassa miljardilla eurolla, ja käytössämme on useita keinoja yritysten kasvun, uudistumisen ja kansainvälistymisen vauhdittamiseen. Pohjois-Savossa näemme kasvupotentiaalia erityisesti matkailussa ja Pohjois-Karjalassa teollisuudessa, sanoo Finnveran Pohjois-Savon ja Pohjois-Karjalan aluepäällikkö Johanna Reinikainen.

– Suomessa on nyt nähtävissä myönteisiä merkkejä talouden piristymisestä, ja yrityksillä on hyvä hetki arvioida kasvun, uudistumisen ja kansainvälistymisen investointitarpeita, toteaa Finnveran pääekonomisti Mauri Kotamäki.

Matkailu nousi Pohjois-Savon investointien veturiksi

Finnvera myönsi tammi–kesäkuussa 2026 Pohjois-Savon yrityksille rahoitusta 18 miljoonaa euroa. Myönnetty rahoitus väheni edellisvuodesta, ja laskua nähtiin useilla toimialoilla. Eniten rahoitusta myönnettiin teollisuuteen sekä liike-elämän palveluihin.

Varsinaiseksi valopilkuksi nousivat kuitenkin investoinnit. Finnveran yhdessä muiden rahoittajien kanssa rahoittamien investointien arvo kasvoi 37 miljoonaan euroon. Kasvua vauhdittivat erityisesti matkailualan hankkeet, joiden investointien arvo nousi 17 miljoonaan euroon. Samaan aikaan teollisuuden investointien arvo jäi noin 3 miljoonaan euroon.

– Vaikka Pohjois-Savossa myönnetyn rahoituksen määrä jäi viime vuotta pienemmäksi, investointien kasvu kertoo yritysten uskosta tulevaisuuteen. Matkailualan hankkeet tukevat alueen elinvoimaa ja palveluiden kehitystä, sanoo Johanna Reinikainen.

Pohjois-Savossa omistajanvaihdosten rahoitus väheni hieman. Finnvera rahoitti 15:tä omistajanvaihdosta yhteensä noin 2 miljoonalla eurolla. Sekä rahoituksen määrä että hankkeiden lukumäärä jäivät edellisvuotta pienemmiksi.

Lainaa mikroyritysten kasvuun myönnettiin Pohjois-Savossa tammi–kesäkuussa 0,3 miljoonaa euroa.

Teollisuus vauhditti Pohjois-Karjalan kasvua

Pohjois-Karjalassa Finnveran myöntämä rahoitus kasvoi tammi–kesäkuussa 2026 yhteensä 16 miljoonaan euroon, mikä oli lähes kolmanneksen enemmän kuin vuotta aiemmin. Kasvun taustalla oli erityisesti teollisuus. Teollisuuteen myönnettiin rahoitusta noin 11 miljoonaa euroa, ja toimialan rahoitus kasvoi lähes 50 prosenttia edellisvuodesta. Samalla myös teollisuuden investointien arvo nousi 10 miljoonaan euroon.

– Pohjois-Karjalassa teollisuuden vahva rahoituskysyntä näkyi sekä myönnetyn rahoituksen että investointien kasvuna. Yritykset hakevat kilpailukykyä ja kasvua kehittämällä tuotantoaan ja investoimalla uusiin mahdollisuuksiin myös epävarmassa markkinatilanteessa, Johanna Reinikainen sanoo.

Pohjois-Karjalassa omistajanvaihdosten rahoitus kehittyi vahvasti. Finnvera myönsi omistajanvaihdoshankkeisiin noin 4 miljoonaa euroa, mikä oli kaksinkertainen määrä vuotta aiempaan verrattuna. Rahoitettuja omistajanvaihdoksia oli 14.

Pohjois-Karjalaan myönnettiin yritysten digitalisaatio- ja ilmastoinvestointeihin suunnattuja InvestEU-ohjelman takaamia lainoja noin 0,5 miljoonaa euroa. Mikrolainoja ei myönnetty Pohjois-Karjalaan tammi–kesäkuussa lainkaan.

Viennin rahoituksessa kasvua molemmissa maakunnissa

Viennin rahoitus kasvoi alkuvuonna erityisesti Pohjois-Savossa. Pohjois-Savossa viennin rahoitusta myönnettiin noin 5 miljoonaa euroa, kun vuotta aiemmin määrä jäi alle miljoonaan euroon. Pohjois-Karjalassa viennin rahoitusta myönnettiin noin 0,2 miljoonaa euroa, joten vientirahoituksen määrä jäi maakunnassa matalaksi. Vientirahoituksen kysyntä voi vaihdella vuosittain merkittävästi yksittäisten hankkeiden ajoituksen mukaan.

Tulevaisuuden näkymät paranivat

Investointien, viennin rahoituksen ja omistajanvaihdosten kehitys kertoo yritysten tulevaisuudenuskosta. Yritykset hakevat kasvua uusilta markkinoilta ja vahvistavat kilpailukykyään investoinneilla. Pidemmällä aikavälillä investointien kehitys on vahvistunut vuoden 2024 matalan tason jälkeen.

LIITE: Aluekatsaus 1-6/2026 Pohjois-Savo ja Pohjois-Karjala

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Johanna Reinikainen, aluepäällikkö, Pohjois-Savo ja Pohjois-Karjala, puh. 029 460 2769

Liitteet

Tietoja julkaisijasta

Finnvera tarjoaa rahoitusta yritystoiminnan alkuun, kasvuun ja kansainvälistymiseen sekä viennin riskeiltä suojautumiseen. Vahvistamme suomalaisten yritysten toimintaedellytyksiä ja kilpailukykyä tarjoamalla lainoja, takauksia ja vienninrahoituspalveluja. Finnvera jakaa rahoitukseen sisältyvää riskiä muiden rahoittajien kanssa. Finnvera on valtion omistama erityisrahoittaja ja Suomen vientitakuulaitos Export Credit Agency (ECA). www.finnvera.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Finnvera Oyj

Finnveran aluekatsaus 1–6/2026: Investointien rahoitus kovassa kasvussa Varsinais-Suomessa ja Satakunnassa – Taustalla meriteollisuuden imu ja yrityskaupat, myös maatalouden investoinnit herättävät kiinnostusta1.9.2026 09:40:07 EEST | Tiedote

Finnveran rahoitus investointeihin otti tammi–kesäkuussa 2026 kasvuloikan vuodentakaisesta Varsinais-Suomessa ja Satakunnassa. Varsinais-Suomessa rahoitetut investoinnit kasvoivat noin kolmanneksella, ja Satakunnassa investointien rahoitus lähes kolminkertaistui vuodentakaisesta. Varsinais-Suomessa kasvua selittää meriteollisuuden vetovoima ja Satakunnassa erityisesti yrityskaupat. Kehitys on positiivista, kun valtakunnallisesti Finnveran yhdessä muiden rahoittajien kanssa mahdollistamien investointien rahoitus laski vuodentakaisesta. Myös maatalouden suurten investointien rahoitus on herättänyt kiinnostusta etenkin Varsinais-Suomessa.

Kutsu: Finnveran aluekatsaus Etelä-Pohjanmaan, Pohjanmaan ja Keski-Pohjanmaan talouteen ja rahoitukseen tiistaina 8.9.2026 klo 9.30 (Teamsilla)25.8.2026 15:52:37 EEST | Kutsu

Hyvä median edustaja, tervetuloa seuraamaan Finnveran Etelä-Pohjanmaan, Pohjanmaan ja Keski-Pohjanmaan aluekatsauksen julkistusta tiistaina 8.9.2026 kello 9.00 Teamsin välityksellä. Tilaisuudessa aluepäällikkö Päivi Kinnunen kertoa Finnveran alkuvuoden 2026 kotimaan rahoituksen jakautumisesta, investointien ja yrityskauppojen määrästä sekä yritysten näkymistä kolmessa maakunnassa. Tilaisuus kestää noin 30 minuuttia. Ilmoitathan osallistumisestasi Finnveran viestintään Johanna Norrenalle, johanna.norrena@finnvera.fi tai 040 837 2511 ennen tilaisuuden alkua. Lähetämme osallistujille Teams-linkin.

Kutsu: Finnveran aluekatsaus Keski-Suomen ja Etelä-Savon talouteen ja rahoitukseen torstaina 3.9. klo 9.30 (Teams)25.8.2026 15:35:57 EEST | Kutsu

Hyvä median edustaja, tervetuloa seuraamaan Finnveran Keski-Suomen ja Etelä-Savon aluekatsauksen julkistusta torstaina 3.9. kello 9.30 Teamsin välityksellä. Tilaisuudessa aluepäällikkö Markus Raaska kertoo Finnveran alkuvuoden 2026 kotimaan rahoituksen jakautumisesta, investointien ja yrityskauppojen määrästä sekä yritysten näkymistä kolmessa maakunnassa. Tilaisuus kestää noin 30 minuuttia. Ilmoitathan osallistumisestasi Johanna Norrenalle Finnveran viestintään johanna.norrena@finnvera.fi tai 040 8372 511 keskiviikkona 2.9. kello 14 mennessä. Lähetämme osallistujille Teams-linkin. Lämpimästi tervetuloa!

Kutsu: Finnveran aluekatsaus Pohjois-Savon ja Pohjois-Karjalan talouteen ja rahoitukseen keskiviikkona 2.9.2026 klo 9.3025.8.2026 11:21:29 EEST | Kutsu

Hyvä median edustaja, tervetuloa seuraamaan Finnveran Pohjois-Savon ja Pohjois-Karjalan aluekatsausta keskiviikkona 2.9. kello 9.30 Teamsin välityksellä. Tilaisuudessa aluepäällikkö Johanna Reinikainen kertoo alkuvuoden 2026 rahoituksen jakautumisesta alueen yrityksille, investointien ja yrityskauppojen määrästä sekä yritysten näkymistä. Tilaisuus kestää noin 45 minuuttia. Ilmoitathan osallistumisestasi Johanna Norrenalle Finnveran viestintään sähköpostitse johanna.norrena@finnvera.fi tai puhelimitse 040 8372 511 tiistaihin 1.9 klo 14 mennessä. Lähetämme osallistujille Teams-linkin ennen tilaisuuden alkua. Lämpimästi tervetuloa!

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye