Helsinkiin ja Kylmäkoskelle 180 uutta vankipaikkaa – lisäpaikkojen rakennushankkeita käynnissä myös muualla Suomessa
11.9.2026 07:30:00 EEST | Senaatti-kiinteistöt | Tiedote
Valtion toimitiloista vastaava Senaatti-kiinteistöt rakennuttaa Helsingin ja Kylmäkosken vankiloihin tilaelementeistä rakennettavat moduuliselliosastot. Hankkeet tuovat yhteensä 180 uutta vankipaikkaa: Helsinkiin 120 ja Kylmäkoskelle 60. Ratkaisu on osa laajempaa vankilaverkoston vahvistamista, jolla vastataan nopeasti kasvaneeseen vankipaikkatarpeeseen.

Suljettujen vankipaikkojen tarve on kasvanut nopeasti vankimäärän lisääntyessä. Oikeusministeriö, Rikosseuraamuslaitos ja Senaatti-kiinteistöt ovat käynnistäneet hankkeet, joissa lisävankipaikkoja toteutetaan nykyisten vankiloiden yhteyteen rakennettavilla moduuliselliosastoilla. Tilaelementtien toimitukset alkavat syyskuussa 2026, ja uudet tilat valmistuvat vuoden loppuun mennessä. Tämän jälkeen Rikosseuraamuslaitos varustelee tilat käyttöä varten. Uudet tilat otetaan käyttöön alkuvuodesta 2027.
Senaatti-kiinteistöt vuokraa moduuliselliosastot Adapteo Finland Oy:ltä kymmeneksi vuodeksi, ja kohteisiin on haettu määräaikaiset rakentamisluvat. Ruotsissa vastaavista moduuliselliratkaisuista on jo laajaa kokemusta, ja niitä on toteutettu useissa kymmenissä kohteissa. Tilaelementit toimitetaan vankiloihin pitkälle valmiiksi rakennettuina, minkä jälkeen ne viimeistellään paikan päällä.
”Vankipaikkoja tarvitaan nopeasti lisää. Moduuliratkaisu mahdollistaa uusien paikkojen käyttöönoton perinteistä rakentamistapaa nopeammin. Ratkaisu on osoittautunut toimivaksi esimerkiksi Ruotsissa ja Latviassa”, kertoo Senaatti-kiinteistöjen rakennuttajapäällikkö Roope Lahtinen.
Helsingin vankilaan Sörnäisissä rakennetaan kaksi moduuliselliosastoa, joihin tulee yhteensä 120 yhden hengen vankipaikkaa. Lisäksi toteutetaan ulkoilualueet sekä tarvittavat muutokset ruokala- ja sosiaalitiloihin. Helsingin vankilan rakennuskantaa on uudistettu laajasti viime vuosina, ja Senaatti-kiinteistöt on investoinut vankilaan noin 100 miljoonaa euroa. Lähes kaikki rakennukset on peruskorjattu.
Kylmäkosken vankilaan rakennetaan yksi moduuliselliosasto, johon tulee 60 vankipaikkaa. Rakennustyöt käynnistyivät kesäkuussa pohjatöillä, ja lisäksi alueelle rakennetaan ulkoilualueet ja laajennetaan pysäköintialuetta. Vankilan nykyisessä päärakennuksessa tehdään joitakin tilamuutoksia vastaamaan toiminnan muutoksiin vankipaikkojen lisääntyessä. Uusien selliosastojen valmistuessa Kylmäkoskella jatketaan kiinteistön pitkäjänteistä peruskorjausohjelmaa, jossa kunnostetaan muun muassa laajalti taloteknisiä järjestelmiä.
Vankipaikkoja lisätään eri puolilla Suomea
Vankimäärän kasvun vuoksi vankilaverkostoa vahvistetaan useilla hankkeilla eri puolilla Suomea. Tavoitteena on varmistaa, että vankipaikkojen määrä vastaa kasvavaan tarpeeseen ja rikosseuraamusjärjestelmän toimintaedellytykset säilyvät koko maassa.
Helsingin ja Kylmäkosken hankkeet ovat osa laajempaa kokonaisuutta, joiden myötä vankipaikkojen määrä kasvaa 180 vankipaikalla. Vantaan vankilan 160-paikkainen lisärakennus valmistui loppuvuonna 2025. Samana vuonna Vaalaan valmistui uusi 100-paikkainen vankila, joka korvasi Pelson vankilan. Ouluun valmistui uusi vankila loppuvuodesta 2025, jonka myötä saatiin 20 uutta suljettua vankipaikkaa. Hämeenlinnan vankilaan rakennetaan parhaillaan 32 uutta vankipaikkaa siirtämällä sinne Pelson vankilassa käytössä olleet siirtokelpoiset selliosastot. Hanke valmistuu loppuvuodesta 2026. Lisäksi Turkuun rakennetaan 143-paikkaista lisärakennusta, joka valmistuu loppuvuodesta 2027.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tiedotteen lähettäjä:
Senaatti-konsernin viestintä, Outi Tarkka, viestintäpäällikkö, outi.tarkka@senaatti.fi, puh. 040 579 4779
Mikko JärvinenToimialajohtaja, Senaatti-kiinteistöt, turvallisuuskiinteistöt
Valtion turvallisuustoimijoiden tilat ja rakennushankkeet: mm. Poliisi, Rajavartiolaitos, Suojelupoliisi, Rikosseuraamuslaitos.
Mika AntikainenYksikönpäällikköRikosseuraamuslaitos, toimitila- ja turvatekniikkayksikkö
Puh:029 5687001Kuvat

Senaatti
Senaatti on valtion kiinteistöasiantuntija ja toimitilakumppani. Luomme asiakkaidemme kanssa heidän toimintaansa tukevia työympäristöjä ja vastaamme niiden ylläpidosta. Tytärliikelaitoksemme Puolustuskiinteistöt puolestaan vastaa puolustushallinnon kiinteistöistä kaikissa turvallisuustilanteissa. Haluamme tarjota parhaat mahdolliset olosuhteet ja edellytykset tehdä työtä, joka tekee Suomesta maailman toimivimman ja turvallisimman maan. Kehitämme valtion kiinteistövarallisuutta ja pidämme huolta kulttuurihistoriallisista kohteista. Vastuullisuus on kaiken toimintamme keskiössä. www.senaatti.fi
Olemme töissä Suomelle.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Senaatti-kiinteistöt
Rovaniemen uuden oikeustalon rakentaminen alkaa4.11.2026 07:00:00 EET | Tiedote
Senaatti-kiinteistöt toteuttaa Rovaniemen keskustassa olevaan virastotaloon perusparannuksen ja laajennuksen, jonka myötä virastotalon Valtakadun puoleisesta osasta tulee Rovaniemen uusi oikeustalo. Kohteen purkutyöt käynnistyivät keväällä 2026, ja varsinaiset rakennustyöt käynnistyivät lokakuussa. Rakennushankkeen projektinjohtourakoitsijana toimii Rakennustyö Salminen Oy.
Senaatti-kiinteistöt on myynyt Oulun vanhan lääninvankilan22.10.2026 16:00:00 EEST | Tiedote
Senaatti-kiinteistöt on allekirjoittanut kiinteistökaupan Oulun keskustassa Myllytullin alueella sijaitsevasta lääninvankilan kiinteistöstä. Kiinteistön on ostanut Y-K Heritage Oy perustettavan yhtiön lukuun. Uuden yhtiön nimeksi tulee Kiinteistö Oy Oulun Kruununvankila. Kokonaisuuteen kuuluvat mm. punatiilinen lääninvankila laajennusosineen ja vuonna 1778 alkujaan kruununvankilaksi valmistunut Oxenstiernan talo. Kulttuurihistoriallisesti merkittävän kiinteistön vankilakäyttö päättyi tammikuussa Oulun uuden vankilan valmistumisen myötä.
GTK Mintecille rakennetaan uusi koetehdas Outokumpuun22.10.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
Outokumpuun rakennetaan Geologian tutkimuskeskuksen GTK Mintecin käyttöön uusi noin 5 300 bruttoneliömetrin mineraali- ja kiertotalousmateriaalien koetehdas. Valtion toimitiloista vastaavan Senaatti-kiinteistöjen rakennuttamassa hankkeessa painottuvat ympäristövastuullisuus, energiatehokkuus ja kiertotalous. Rakennuksen peruskivi muurattiin työmaalla 22. lokakuuta.
Korjauksia mediassa esitettyihin tietoihin Valteri-työmaan alihankkijoista16.10.2026 14:35:00 EEST | Tiedote
Mediassa on laajasti uutisoitu Helsingissä sijaitsevan Valteri-koulun työmaan alihankkijoista. Uutisoinnissa on sekoitettu toisiinsa liittymättömiä asioita ja yrityksiä.
Senaatti-kiinteistöt selvittää Helsingissä sijaitsevan työmaan aliurakoitsijaan liittyviä epäselvyyksiä14.10.2026 16:21:49 EEST | Tiedote
Helsingin Ruskeasuolla sijaitsevan Valteri-koulun työmaalla kesällä 2026 toiminutta alihankkijaa epäillään palkanmaksuun liittyvistä epäselvyyksistä. Senaatti suhtautuu vakavasti väärinkäytösepäilyihin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme