HögforsGST Oy

Jopa tuhansien eurojen säästöt vuositasolla - HögforsGST:n uusi älykäs lämmönjakokeskus GST Adaptic tekee kaukolämmöstä entistäkin houkuttelevamman vaihtoehdon

16.9.2026 07:08:00 EEST | HögforsGST Oy | Tiedote

Jaa

Kiinteistöillä on tähän asti ollut hyvin vähän keinoja vaikuttaa omiin lämmityskustannuksiinsa. Nyt HögforsGST on tuonut markkinoille älykkään, patentoiduilla ominaisuuksilla varustetun lämmönjakokeskuksen, jonka avulla taloyhtiöt voivat säästää laitteen elinkaaren aikana jopa viisinumeroisia summia. 

Tervetuloa FinnBuild-messuille 29.9.-1.10.2026 tutustumaan uuteen älykkääseen GST Adaptic -lämmönjakokeskukseen osastollemme 6d70.

Puhelin, jonka näytöllä Adaptic Web -käyttöliittymäkuva lämmönjakokeskuksesta
GST Adaptic -älylämmönjakokeskuksen toimintaa voi seurata ja säätää etänä mobiilikäyttöliittymän avulla

Sähkönkäyttäjät ovat jo vuosia voineet vaikuttaa itse aktiivisesti oman sähkölaskunsa suuruuteen, mutta kaukolämpöasiakkailla ei ole juuri ollut keinoja vaikuttaa omiin energiakustannuksiinsa.

Ongelma on ollut puuttuvassa teknologiassa. Lämmitysteknologiayritys HögforsGST:n lanseeraama älykäs lämmönjakokeskus GST Adaptic tuo tähän muutoksen. 

“Olemme tuoneet markkinoille ensimmäisen lämmönjakokeskuksen, jonka avulla kaukolämpökiinteistöt voivat käyttää energiaa tehokkaammin ja joustavammin. Tämä auttaa säästämään lämmityskuluissa”, kertoo HögforsGST:n maajohtaja Eero Juvonen.

GST Adaptic muuttaa lämmönjakokeskuksen roolin. Aiemmin se on ollut 25 vuoden välein tehtävä välttämätön hankinta. Nyt se onkin kaukolämmön houkuttelevuutta lisäävä investointi, joka maksaa itsensä takaisin nopeasti ja tuottaa taloyhtiölle merkittäviä säästöjä laitteen elinkaaren ajan.

“Perinteisissä lämmönjakokeskuksissa ei ole mitään vikaa, ne hoitavat kyllä perustehtävänsä. Mutta älykkääseen versioon verrattuna ero on kuin vanhalla nokialaispuhelimella ja iPhonella: toinen vain tarjoaa enemmän mahdollisuuksia”, kiteyttää Juvonen. 

Maksut alas alentamalla huipputehoa sekä paluuveden lämpötilaa 

Suomessa kaukolämpöyhtiöillä hinnoitteluperusteet vaihtelevat paikkakunnittain, mutta esimerkiksi maksimitehoon pohjautuva kaukolämmön perusmaksun porrastus on erittäin yleistä. 

GST Adaptic osaa ennustaa tulevat tehopiikit ja ennakoida lämmön käyttöä niin, että piikit tasaantuvat eli huipputeho laskee. Tällä tehonrajoitustoiminnolla taloyhtiöt saavat suoria säästöjä matalamman perusmaksun muodossa. 

“Vuositasolla säästö voi olla yli tuhannen euron luokkaa”, Juvonen arvioi.

Toinen merkittävä hinnoitteluun liittyvä etu on kaukolämpöveden paluulämpötilojen madaltaminen, eli kaukolämpöenergian tehokkaampi käyttö. Mitä enemmän lämpöenergiaa taloyhtiö saa hyödynnettyä kaukolämpövedestä, sitä viileämpänä paluuvesi palautuu verkostoon. Se hyödyttää energiayhtiötä, koska energiaa tarvitsee tuottaa ja siirtää vähemmän.

Yhä useammat yhtiöt ovatkin ryhtyneet palkitsemaan asiakkaitaan paluuveden lämpötilan parantamisesta. Tällä hetkellä kahdeksan lämpöyhtiötä* kannustaa asiakkaita hinnoittelullaan tähän, viimeisimpänä Helen

“Tähänkään ei aiemmin ole ollut tehokasta ratkaisua ennen väliottokytkentää. Tällä GST Adapticin patentoidulla ratkaisulla voidaan lämpöenergiaa hyödyntää kolmessa vaiheessa tyypillisen kahden sijasta. Tällä saadaan pienennettyä paluulämpötilaa jopa 10 astetta”, kertoo Juvonen.

Esimerkiksi jos 40 asunnon helsinkiläinen kerrostalokiinteistö onnistuu laskemaan kaukolämmön keskimääräistä paluulämpötilaansa 45 asteesta 38 asteeseen, taloyhtiö voi säästää vuositasolla noin 1980 euroa. 

Ruotsissa, missä väliottokytkentä on osoittautunut erittäin suosituksi, vastaavat hinnoittelumallit ovat olleet käytössä jo vuosia.

“Paluulämpötilan pienentämiseen kannustavien hinnoittelumallien soisi yleistyvän myös Suomessa. Siitä hyötyvät kaikki: kaukolämpöyhtiö, asiakas ja energiatehokkuuden paranemisen myötä myös ympäröivä yhteiskunta”, Juvonen toteaa. 

Vaivaton, kustannuksiltaan maltillinen ja vaihtoehto energiaremontille  

Kiinteistöliiton teettämän selvityksen perusteella noin kymmenen prosenttia kaukolämmitetyistä kiinteistöistä pohtii lämmitysjärjestelmänsä uusimista. Aihe nousee tyypillisesti esille, kun lämmönjakokeskuksen teknisen käyttöiän loppu lähestyy.

“Koko lämmitysjärjestelmän vaihtaminen on usein hintava projekti joka vie paljon aikaa ja vaivaa. Lämmönjakokeskuksen vaihto älykkääksi on matalan kynnyksen vaihtoehto energiakustannusten pienentämiseen”, Eero Juvonen summaa.

HögforsGST Oy on suomalainen, korkeatasoisten lämmitys- ja jäähdytysratkaisujen valmistukseen, myyntiin ja markkinointiin erikoistunut yritys. HögforsGST on Pohjoismaiden johtava älykkäiden lämmitys- ja jäähdytysratkaisujen toimittaja, jonka kehittämät modernit ratkaisut vähentävät lämmityksen kustannuksia. HögforsGST:n tuotteet valmistetaan Leppävirralla, missä myös pääkonttori sijaitsee. HögforsGST:llä on kattava myyntiverkosto ympäri Suomen sekä tytäryhtiöt Ruotsissa, Norjassa ja Saksassa. HögforsGST-konserni työllistää yhteensä 220 alan ammattilaista ja merkittävä osuus konsernin noin 38 miljoonan euron liikevaihdosta tulee viennistä.

*Seuraavat kaukolämpöyhtiöt palkitsevat asiakkaita hinnoittelussaan paremmasta kaukolämmön paluulämpötilasta:  

  • Alva

  • Helen

  • Kuopion Energia

  • Loimua

  • Loiste Lämpö

  • Tuusulanjärven Lämpö

  • Vantaan Energia

  • Savon Voima (ottaa jäähtymäperusteisen hinnoittelun käyttöön vuoden 2027 alusta)

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Puhelin, jonka näytöllä Adaptic Web -käyttöliittymäkuva lämmönjakokeskuksesta
GST Adaptic -älylämmönjakokeskuksen toimintaa voi seurata ja säätää etänä mobiilikäyttöliittymän avulla
Lataa
GST Adaptic -älylämmönjakokeskus lämmönjakohuoneessa
Tähän asti lämmönjakokeskus on ollut 25 vuoden välein tehtävä pakollinen hankinta. GST Adaptic muuttaa lämmönjakokeskuksen roolin: Nyt se on kaukolämmön houkuttelevuutta lisäävä investointi, joka maksaa itsensä takaisin nopeasti ja tuottaa taloyhtiölle merkittäviä säästöjä laitteen elinkaaren ajan.
Lataa
GST Adapticin kosketusnäyttöä käytetään
Tänä päivänä älykkäät energiaratkaisut ovat nykyaikaisen kiinteistön perusasioita siinä missä tehokas eristys, ilmanvaihto tai valaistuskin. GST Adaptic yhdistää älykeskusten suositut ominaisuudet, kuten etähallintajärjestelmän, väliottokytkennän ja tehonrajoituksen aiempaa suorituskykyisempään pakettiin.
Lataa

Linkit

HögforsGST Oy on suomalainen, korkeatasoisten lämmitys- ja jäähdytysratkaisujen valmistukseen, myyntiin ja markkinointiin erikoistunut yritys. HögforsGST on Pohjoismaiden johtava älykkäiden lämmitys- ja jäähdytysratkaisujen toimittaja, jonka kehittämät modernit ratkaisut vähentävät lämmityksen kustannuksia. HögforsGST:n tuotteet valmistetaan Leppävirralla, missä myös pääkonttori sijaitsee. HögforsGST:llä on kattava myyntiverkosto ympäri Suomen sekä tytäryhtiöt Ruotsissa, Norjassa ja Saksassa. HögforsGST-konserni työllistää yhteensä 220 alan ammattilaista ja merkittävä osuus konsernin noin 38 miljoonan euron liikevaihdosta tulee viennistä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta HögforsGST Oy

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye