Kohtaaminen mukaan digihoitoon – digipalvelut eivät saa jäädä yksisuuntaisiksi tiedonvälityksen kanaviksi
16.9.2026 08:45:09 EEST | Tampereen yliopisto | Tiedote
Terveydenhuollon digipalvelut pitää nähdä alustoina, joilla potilas ja terveydenhuollon ammattilainen kohtaavat – ei vain paikkoina, joissa potilas vastaanottaa ja tuottaa tietoa. PROSHADE-tutkimuskonsortion politiikkasuositus kehottaa, että vuorovaikutus on säilytettävä myös digitaalisissa palveluissa.

Toimiva ja luottamusta rakentava vuorovaikutus potilaan ja terveydenhuollon ammattilaisen välillä on keskeinen osa onnistunutta hoitoa. Digitaaliset hoitopolut ja etäpalvelut kuitenkin muuttavat edellytyksiä, joille hoitosuhde rakentuu. Niinpä digipalvelujen kehittämisessä ei riitä, että tieto liikkuu tehokkaasti. Potilaan pitää tulla myös kuulluksi ja saada palautetta tuottamastaan tiedosta.
– Yksipuolinen tiedon tuottaminen etäännyttää potilasta sen sijaan, että se vahvistaisi hoitosuhdetta, yliopistotutkija Tuuli Turja Tampereen yliopistosta toteaa.
Turja on yksi Kohtaaminen mukaan digihoitoon – vuorovaikutus potilaan ja terveydenhuollon ammattilaisen välillä on säilytettävä myös digihoidossa -politiikkasuosituksen kirjoittajista.
Toimivan vuorovaikutuksen avulla potilas ja ammattilainen muodostavat yhteisen ymmärryksen potilaan tilanteesta ja tarpeista sekä tekevät yhdessä päätöksiä, joihin molemmat voivat sitoutua. Nämä hoidon kannalta tärkeät sosiaaliset prosessit sekä tiedollinen ja emotionaalinen tuki on turvattava myös digipalveluissa. Muuten digitalisaatiolla tavoitellut hyödyt uhkaavat jäädä saavuttamatta.
– Tutkimustieto osoittaa muun muassa, että aktiivisesti omaa hoitoaan koskevaan päätöksentekoon osallistuva potilas sitoutuu paremmin hoitoonsa. Tämä tarkoittaa vaikuttavampaa terveydenhuoltoa sekä häiriökysynnän vähentymistä, Turja kertoo
Digitaaliset hoitopolut ja etäpalvelut muuttavat myös potilaan ja terveydenhuollon ammattilaisen toimintaa ja rooleja. Potilaan rooli oman hoitonsa toteuttajana voi kasvaa, kun häneltä voidaan edellyttää muun muassa aktiivista tiedon tuottamista, mittausten tekemistä tai muita hoidollisia tehtäviä. Ammattilaisen puolestaan pitää osata tunnistaa, miten käytetty palvelu tukee tai rajoittaa vuorovaikutusta ja hoitosuhteen rakentumista. Tämä vaatii sekä tutkimusta digitaalisten palveluiden hyvistä käytänteistä että riittäviä resursseja niiden jalkauttamiseen ja terveydenhuollon henkilöstön koulutukseen.
– Digipalvelujen kehittämisessä pitää siirtyä eteenpäin ajatuksesta, että digitalisaatio tarkoittaa ennen kaikkea tiedon tehokkaampaa siirtämistä. Terveydenhuollossa olennaista on myös se, miten ihminen kohdataan, Turja kiteyttää.
Politiikkasuositukseen voit tutustua tarkemmin PROSHADE-hankkeen verkkosivuilla.
***
Politiikkasuosituksen ovat kirjoittaneet yliopistotutkija Tuuli Turja, tutkijatohtori Sakari Ilomäki ja professori Johanna Ruusuvuori Tampereen yliopistosta. Julkaisija on PROSHADE-tutkimuskonsortio, jossa on tutkittu tietoon pohjautuvaa jaettua päätöksentekoa terveydenhuollossa. Vuonna 2020 alkanut hanke päättyy syyskuun 2026 lopussa. Hanketta on rahoittanut Suomen Akatemian yhteydessä toimiva Strategisen tutkimuksen neuvosto.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja
Tuuli Turja
PROSHADE-tutkimuskonsortio, Tampereen yliopisto
tuuli.turja@tuni.fi
050 318 7765
Linkit
Tampereen yliopisto kytkee yhteen tekniikan, terveyden ja yhteiskunnan tutkimuksen ja koulutuksen. Teemme kumppaniemme kanssa yhteistyötä, joka perustuu vahvuusalueillemme sekä uudenlaisille tieteenalojen yhdistelmille ja niiden soveltamisosaamiselle. Luomme ratkaisuja ilmastonmuutokseen, luontoympäristön turvaamiseen sekä yhteiskuntien hyvinvoinnin ja kestävyyden rakentamiseen. Yliopistossa on 23 200 opiskelijaa ja henkilöstöä noin 4 200. Rakennamme yhdessä kestävää maailmaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen yliopisto
Huonot resurssit, puutteellinen tuki, epäselvät roolit ja kuormittava työ – tutkimus selvitti, miksi varhaiskasvatuksen opettajat jättivät alan3.11.2026 09:30:00 EET | Tiedote
Tutkijat selvittivät suomalaisten varhaiskasvatuksen opettajien ammatinvaihtopäätöksiä. Tutkimuksen mukaan varhaiskasvatuksen opettajat haluavat tehdä työnsä lasten parhaaksi ja ammatillisten arvojensa mukaisesti, mutta organisaatioiden tarjoamat työnteon ehdot eivät aina anna siihen riittäviä mahdollisuuksia.
Eriarvoistuuko työelämä? Työelämän tutkimuspäivät Tampereella2.11.2026 09:45:45 EET | Kutsu
Työelämän tutkimuspäivät 2026 kutsuu työelämän tutkijat, kehittäjät ja aiheesta kiinnostuneet keskustelemaan työstä ja työelämän muutoksista Tampereen yliopistoon. Tänä vuonna halutaan muistuttaa, että osaaminen, työolot ja työsuhteiden vakaus vaihtelevat.
Talotekniikan tohtoreiden kysyntä kasvaa: AI Champion -projekti synnyttää monitieteistä osaamista alalle27.10.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Business Finlandin rahoittamassa AI Champion -projektissa kehitetään sata tekoälyagenttia, jotka parantavat automaatiota ja tiedonkulkua talotekniikan toimitusketjuissa. Projekti kokoaa yhteen laajan joukon väitöskirjatutkijoita eri aloilta ja vastaa tulevaisuudessa vaativan talotekniikka-alan osaajapulaan, kun vihreä siirtymä ja datakeskusinvestoinnit edistyvät.
Suunnittelemattomat sairaalan ulkopuoliset synnytykset yleistyvät – ammattilaisten yhteistoiminnassa kehitettävää26.10.2026 09:30:00 EET | Tiedote
Lisääntyvät ja riskialttiit suunnittelemattomat sairaalan ulkopuoliset synnytykset haastavat suomalaista äitiyshuollon palvelujärjestelmää. KM Jussi Hänninen tutki väitöskirjassaan näitä synnytyksiä ja sai selville, että kätilön toiminta oli keskeinen tekijä myönteisessä kokemuksessa. Sen sijaan vain puolet tutkimukseen vastanneista ensihoitajista koki osaavansa hoitaa ongelmitta sujuvan synnytyksen.
Autismiin liittyvä toistuva käyttäytyminen voi tukea lapsen itsesäätelyä20.10.2026 10:53:57 EEST | Tiedote
Autistisilla lapsilla esiintyy usein käyttäytymismalleja, joiden avulla he säätelevät kuormitusta, tunteita ja ympäristön ärsykkeitä. Tampereen yliopiston tuoreessa tutkimuksessa saatiin uutta näyttöä siitä, että autismiin liittyvät kaavamaiset ja toistavat käyttäytymismallit eivät välttämättä ole pelkästään haasteiden ilmentymiä, vaan niillä voi olla myös itsesäätelyä tukeva tehtävä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme