Mestarisäveltäjä Kaj Chydeniuksen elämäkerta Kalliolle kukkulalle tuo esiin ihmisen ikonin takana
22.9.2026 08:45:00 EEST | Kustannusosakeyhtiö Otava | Tiedote
Kaj Chydeniuksen sävellykset ovat monelle rakkaita, mutta harva tuntee ihmisen ikonisten musiikkikappaleiden takana. Annina Holmbergin kirjoittamassa Kalliolle kukkulalle – Kaj Chydeniuksen elämän nuotit -elämäkerrassa kuva Chydeniuksesta syventyy, kun ääneen pääsevät säveltäjän läheiset ja työtoverit.

"Kalliolle kukkulalle minäkin kiipesin monta kertaa tätä kirjaa tehdessäni ja toivon, että edes kevyt varjo sen aiheuttamista vahvoista tunteista välittyy lukijalle. Kiitos Kaj, kun sävelsit sen ja elit sellaisen elämän, josta kelpaa kertoa", kirjoittaa Annina Holmberg Kalliolle kukkulalle – Kaj Chydeniuksen elämän nuotit -teoksen esipuheessa.
Kaj Chydenius (s. 1939) muistetaan erityisesti rakkauslauluistaan ja asemastaan poliittisen laululiikkeen keulakuvana.
Vuonna 2024 edesmennyt Chydenius oli näkyvä osa nuorten taiteilijoiden radikaalia liikettä 1960-luvulla. Hänen merkityksensä Suomen teatterikentälle oli mittaamattoman arvokas: Ylioppilasteatterin Lapualaisoopperan säveltäjänä läpimurtonsa tehnyt Chydenius kuului m.m. KOM-teatterin perustajiin.
Vaikka Chydenius on yksi Suomen tunnetuimmista ja tuotteliaimmista lauluntekijöistä, harva on tuntenut ihmistä ikonin takana. Herkällä vireellä kirjoitetussa elämäkerrassa Chydeniuksen läheiset ja työtoverit avaavat kokemuksiaan kuohahtelevasta, huumorintajuisesta, runoutta rakastavasta ja itseään vähättelevästä taiteilijasta, jota kansallisaarteeksikin kutsutaan.
"Kertomus Chydeniuksen elämästä on samalla kertomus suomalaisesta taiteesta ja sen vaikuttajista 1960-luvulta näihin päiviin asti. Se sisältää nuoruuden huimapäisiä irtiottoja ja radikaaliajattelua, aikuisen kypsää vastuuta asemastaan ja vanhuuden rauhaa sekä rajoitteita", kuvailee Annina Holmberg.
Helsinkiläinen kirjailija ja käsikirjoittaja Annina Holmberg (s. 1964) on tuntenut kirjansa aiheen koko ikänsä, sillä hänen vanhempansa Ritva ja Kalle Holmberg olivat Kaj Chydeniuksen läheisiä ystäviä ja työtovereita.
Samaan aikaan elämäkerran kanssa ilmestyy myös levyllinen Kaj Chydeniuksen musiikkia, kun Chydeniukset pojat Jussi ja Kalle Chydenius julkaisevat Siedettäviä lauluja vol. 1 -levyn.
Kaj Chydenius piti listaa mielestään kelvollisista laulusävellyksistään – joita kaiken kaikkiaan syntyi lähes kymmenentuhatta. Listan otsikko oli nimenomaan "Siedettäviä lauluja".
"Olimme jo saaneet ajatuksen Kajn laulujen levyttämisestä pienyhtyeellä, kun Otavalta tuli tieto elämäkertaprojektista. Kirjan julkaisusta saimme hyvän syyn ryhtyä levysuunnitelman kanssa sanoista tekoihin. Halusimme tehdä levystä elämäkerralle rinnakkaisen itsenäisen teoksen", kertoo Kalle Chydenius.
Kalliolle kukkulalle -elämäkerta on arvostelu- ja käsittelyvapaa 16.10.2026. Se ilmestyy painettuna, e- ja äänikirjana. Äänikirjan lukee Kalle Chydenius.
Haastattelut, muut tiedustelut ja pdf:t medialle: emma.koivula@otava.fi
Arvostelukappaleet: arvostelukappale@otava.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Emma KoivulaMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Puh:0503103038emma.koivula@otava.fiKuvat
Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Prinsessa Dianan veljen muistelmateos julkaistaan tänään22.9.2026 07:30:00 EEST | Tiedote
Charles Spencerin kirja Joutsenlaulu: Sisareni Diana ilmestyy tänään maailmanlaajuisesti. Suomenkielisen teoksen kustantaa Otava. Teos on koskettava ja tarkkanäköinen kuvaus prinsessa Dianan elämästä veljen silmin.
Lennonjohtaja Terhi Rautio pitää Suomen taivaan turvallisena – uusi kirja kertoo miten21.9.2026 11:02:20 EEST | Tiedote
Lennonjohtaja Terhi Rautio on huippuammattilainen, tarkkuuslennon Suomen mestari ja kolmen lapsen äiti. Sanna Seiko Salon kirjoittama uutuuskirja Lennonjohtaja vie lukijan keskelle ammattia, jossa keskittyminen, kylmäpäisyys ja virheetön päätöksenteko ovat elinehto.
Lastenkirjailijana kuudella vuosikymmenellä: rakastetun Tuula Kallioniemen muistelmateos kertoo, miten ala on muuttunut21.9.2026 08:15:00 EEST | Tiedote
Karkulaisista kuukkeliin on omaääninen muistelmateos, joka käsittelee muun muassa kotimaista lasten- ja nuortenkirjallisuutta muutoksineen, mitä on olla täysipäiväinen kirjailija ja miltä tuntuu olla julkkis – vaiko sittenkin vain pelkkis.
Joonatan Tolan ylistetyn perhesarjan kolmas osa Roikkuva sotilas on tarina yksin jäämisen pelosta ja aikuisuuteen astumisen kauhusta18.9.2026 10:30:00 EEST | Tiedote
Joonatan Tolan supersuositun perhesarjan kolmannessa osassa Roikkuva sotilas poika on kasvanut perhekodissa täysi-ikäiseksi ja aloittaa itsenäisen elämän. Ei suju hyvin! Roikkuva sotilas on aseistariisuvan vilpitön kertomus ihmisestä, joka pelkää kuollakseen jäädä yksin. Tolan esikoisromaani Punainen planeetta voitti Kalevi Jäntin- ja Laurin kirja 2022 -palkinnon ja toinen romaani Hullut ihanat linnut oli arvostelumenestys.
Pauliina Lindholmin Musta kivi yhdistää Suomen suurimman meteoriitin, sortovuosien levottomuuden ja magneettisen ensirakkauden17.9.2026 10:30:00 EEST | Tiedote
Todelliseen historialliseen tapahtumaan pohjautuva romaani vie talveen 1899, jolloin meteoriitti syöksyy jäätyneeseen merenlahteen Porvoon edustalla. Taivaalta pudonnut musta kivi mullistaa nuoren renkipojan elämän ja saa tieteen, kansanuskon ja ihmisten pelot törmäämään toisiinsa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

