Ulosottolaitos

Ulosottolaitos luopuu osallistumisesta Talousneuvoloihin

18.9.2026 09:10:20 EEST | Ulosottolaitos | Tiedote

Jaa

Ulosottolaitos ei osallistu Talousneuvoloihin enää vuonna 2027. Ulosottolaitoksen näkökulmasta Talousneuvoloissa on tavoitettu suhteellisen pieni joukko kansalaisia, joilla on ollut ulosottoon liittyviä kysymyksiä.

‒ Jatkossa voimme kouluttaa aiempaa enemmän sidosryhmiämme, jotta he voivat entistä paremmin auttaa ja tukea asiakkaitaan. Talousneuvola on hyvä palvelu, ja moni on saanut sieltä apua omaan talouteensa liittyviin huoliin, mutta Ulosottolaitoksen näkökulmasta asiantuntijoiden kouluttaminen on kuitenkin vaikuttavampi tapa lisätä ulosottoasioihin liittyvän neuvonnan tavoittavuutta ja osaamista, sanoo ennakoivan talousneuvonnan päällikkö Elli Kaiponen.

Talousneuvola on moniviranomaisyhteistyönä toteutettava palvelu, johon kansalainen voi tulla keskustelemaan omista arjen raha-asioistaan ja saada henkilökohtaista ohjausta. Ulosottolaitos on antanut Talousneuvolassa yleistä neuvontaa. Ulosoton asiakas saa aina tarvittaessa neuvontaa asiaansa hoitavalta ulosottomieheltä.

─ Me Ulosottolaitoksessa toivomme, että tulevaisuudessa valtakunnallinen virtuaalinen Talousneuvola voisi vastata asuinpaikasta riippumatta kansalaisten tarpeisiin saada moniammatillista neuvontaa taloushaasteisiin, kertoo Kaiponen.

Talousneuvolatoiminta jatkuu ilman Ulosottolaitosta. Ajantasaiset tiedot Talousneuvoloista voi tarkistaa Oikeuspalveluviraston verkkosivuilta.

Avainsanat

Ulosottolaitos vastaa tuomioiden ja muiden ulosottokelpoisten päätösten täytäntöönpanosta. Ulosotto turvaa oikeuksien ja velvoitteiden toteutumista yhteiskunnassa.

ulosottolaitos.fi

Muut kielet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Ulosottolaitos

Antalet utsökningsgäldenärer fortsätter att öka – fler konsumentkrediter och fakturafordringar än tidigare drivs in5.11.2026 10:57:30 EET | Pressmeddelande

Vid utgången av september var nästan 570 000 olika gäldenärer kunder hos utsökningen. Antalet är något över fyra procent större än vid motsvarande tidpunkt 2025. Enligt Utsökningsverkets prognos ökar antalet gäldenärer i år till cirka 628 000 olika gäldenärer, vilket skulle innebära en ökning på cirka tre procent jämfört med i fjol.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye