Prinsessa Dianan veljen muistelmateos julkaistaan tänään
22.9.2026 07:30:00 EEST | Kustannusosakeyhtiö Otava | Tiedote
Charles Spencerin kirja Joutsenlaulu: Sisareni Diana ilmestyy tänään maailmanlaajuisesti. Suomenkielisen teoksen kustantaa Otava. Teos on koskettava ja tarkkanäköinen kuvaus prinsessa Dianan elämästä veljen silmin.

"Charles Spencerin kirja Joutsenlaulu: Sisareni Diana on poikkeuksellisen koskettava, vaikuttavasti kirjoitettu ja avoin – harvinainen yhdistelmä historiallisesti merkittävää sisältöä ja korkeatasoista kirjallista kerrontaa. Diana oli myös suomalaisten syvästi rakastama prinsessa, ja tämän kirjan myötä lukijat pääsevät tutustumaan hänen elämäänsä poikkeuksellisen läheltä. Charles Spencer tarjoaa lukijoille ainutlaatuisen ja henkilökohtaisen näkökulman sisarensa elämään", toteaa Otavan tietokirjallisuuden kustannusjohtaja Ville Rauvola.
Lapsuudessaan Diana ja Charles olivat hyvin läheisiä: seikkailivat perheen kartanossa, selvisivät yhdessä kauheista lastenhoitajista ja tukivat toisiaan vanhempiensa avioeron aikana. Kaikki muuttui, kun Diana meni naimisiin Walesin prinssin, myöhemmän Charles III:n, kanssa ja muuttui ihailluksi maailmantähdeksi.
Kun Dianan avioliitto luhistui, hän jäi yksin lehdistön barbaarisen ajojahdin kohteeksi. Veli oli hänen tukenaan – kunnes koitti elokuun 1997 musta yö.
Charles Spencer on kirjailija, historiantutkija, puhuja, juontaja ja toimittaja. Hän on myös 9. Spencerin jaarli. Spencer on kirjoittanut yhdeksän tietokirjaa. Hän on kysytty puhuja kautta maailman.
Joutsenlaulu: Sisareni Diana ilmestyy maailmanlaajuisesti 22.9. Teos julkaistaan 12 kielellä.
Pdf-vedokset ja arvostelukappaleet: adele.couavoux@otava.fi
Yhteyshenkilöt
Adèle CouavouxMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Tietokirjat
Kuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Trillerikuningatar Freida McFaddenin piinallisen hyvä Tunkeilija ja uutuudet skandijännityksen huippumiehiltä – Otavan lokakuun jännärit ovat varmoja koukuttajia24.9.2026 09:10:00 EEST | Tiedote
Lokakuu tarjoaa Freida McFaddenin lukijoille taattua trilleriherkkua, kun Tunkeilija ilmestyy heti kuun alussa. Sitä seuraavat pohjoismaisten poliisisarjojen odotetut jatko-osat: Michael Hjorthin ja Bjarni Thorssonin Kalastajan kuolema sekä Jørn Lier Horstin ja Thomas Engerin Uhri.
Miten vietetään täydellinen talvi Tampereella?23.9.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Mirella Mäkilän Se on moro! -kirjasarjan huumori yhdistää suomalaisia lukijoita. Sarjaa on myyty jo reilusti yli 50 000 kappaletta ja kirjailija saa fanipostia ikähaitarin laidasta laitaan.
Mauri Kunnaksen rakastetut Koiramäki-tarinat nyt yksissä kansissa23.9.2026 08:10:00 EEST | Tiedote
Meidän kaikkien Koiramäki kokoaa yhteen Mauri Kunnaksen Koiramäki-kirjat, jotka kuvaavat tavallista suomalaista elämäntapaa 1800-luvun maalaistalossa. Kokoelma sisältää teokset Koiramäen talossa, Koiramäen lapset kaupungissa, Koiramäen talvi, Koiramäen joulukirkko, Koiramäen lapset ja näkki sekä Koiramäen kesä.
Droonit muuttivat sodan. Olemmeko valmiita siihen?22.9.2026 13:18:53 EEST | Tiedote
Maxim Fedorovin sekä anonyyminä pysyvän droonitaistelija A. Tammisaaren uutuuskirja Sodan uusi kuningas on henkilökohtainen kertomus Ukrainan rintamalta, joka kietoutuu analyysiin sodan nopeasta teknologisesta murroksesta. Onko Suomi valmis digitaaliseen sotaan?
Mestarisäveltäjä Kaj Chydeniuksen elämäkerta Kalliolle kukkulalle tuo esiin ihmisen ikonin takana22.9.2026 08:45:00 EEST | Tiedote
Kaj Chydeniuksen sävellykset ovat monelle rakkaita, mutta harva tuntee ihmisen ikonisten musiikkikappaleiden takana. Annina Holmbergin kirjoittamassa Kalliolle kukkulalle – Kaj Chydeniuksen elämän nuotit -elämäkerrassa kuva Chydeniuksesta syventyy, kun ääneen pääsevät säveltäjän läheiset ja työtoverit.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

