Euroopan vanhat metsät puntarissa Brysselissä: Tutkijat ja EU-päättäjät saman pöydän ääressä keskustelemassa
23.9.2026 07:05:00 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote
Miten Euroopan jäljellä olevat vanhat metsät tunnistetaan ja miten niiden suojelu voidaan varmistaa? Tervetuloa seuraamaan etänä 29.9.2026 järjestettävää tilaisuutta, jossa pohjoismaiset ja baltialaiset tutkijat esittelevät uuden tutkimukseen perustuvan viitekehyksen vanhojen metsien tunnistamiseen Pohjois-Euroopassa. Tilaisuudessa tarkastellaan myös Euroopan unionin mahdollisuuksia varmistaa, että jäsenmaat toteuttavat unionin biodiversiteettitavoitteita yhdenmukaisesti ja tieteelliseen näyttöön perustuen.

Euroopassa on jäljellä vain rajallinen määrä vanhoja metsiä. Ne ovat paitsi taloudellisesti merkittäviä myös korvaamattomia elinympäristöjä lukuisille lajeille ja keskeisiä luonnon monimuotoisuuden turvaamisessa. Näiden metsien suojelu edellyttää tasapainoa ekologisten, taloudellisten ja sosiaalisten näkökulmien välillä sekä vahvaa tieteellistä perustaa.
Tutkijat Pohjoismaista ja Baltian maista ovat kuitenkin tuoneet esiin huolen, että vanhojen metsien kansalliset määritelmät eivät aina vastaa uusinta tutkimustietoa. Tämän seurauksena osa metsistä, jotka täyttävät tieteelliset vanhan metsän kriteerit, voi jäädä suojelun ulkopuolelle ja altistua hakkuille.
Euroopan komissio on korostanut, että jäsenmaiden käyttämien menetelmien tulee olla läpinäkyviä, julkisesti saatavilla ja tutkimustietoon perustuvia. Käytännön toteutus vaihtelee kuitenkin maiden välillä, mikä herättää kysymyksen siitä, kuinka yhdenmukaisesti Euroopan unionin biodiversiteettisitoumukset toteutuvat eri puolilla Eurooppaa.
Tilaisuuden kohokohtia
Tilaisuudessa "Europe’s Old-Growth Forests: Are National Definitions Keeping Pace with Science?" tutkijat, Euroopan komission, Euroopan parlamentin ja metsänomistajien edustajat keskustelevat siitä, miten tutkimustieto voi ohjata päätöksentekoa ja onko EU:lla riittävät keinot varmistaa vanhojen metsien tehokas suojelu käytännössä.
Tilaisuuden avaa Jyväskylän yliopiston soveltavan ekologian professori Mikko Mönkkönen. Hän esittelee tutkimuspohjaiset kriteerit vanhojen metsien tunnistamiseen ja suojeluun Pohjois-Euroopassa.
Mukana keskustelussa ovat myös Euroopan komission biodiversiteettiasioista vastaava vt. johtaja Ion Codescu, europarlamentaarikko Katri Kulmuni, metsänomistajia edustava Marko Mäki-Hakola sekä professori Bengt-Gunnar Jonsson Keski-Ruotsin yliopistosta.
Tilaisuus tarjoaa harvinaisen mahdollisuuden kuulla vanhojen metsien tunnistamista koskevan uuden tutkimusviitekehyksen laatineita tutkijoita sekä heidän näkemyksiään sen merkityksestä Euroopan metsäpolitiikalle.
Tilaisuus järjestetään Brysselissä 29.9.2026 klo: 14:30 Suomen aikaa, ja sitä voi seurata etänä.
Seuraa tapahtumaa verkossa: https://www.youtube.com/channel/UCFWBDOElTrmVotVrnlsI5fw?view_as=subscriber
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Vuorovaikutusvastaava Sini Suomalainen, sini.p.suomalainen@jyu.fi
Professori Mikko Mönkkönen, mikko.monkkonen@jyu.fi, +358 50 441 3682
Kuvat

Linkit
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopisto kutsuu keskisuomalaiset mukaan laajaan terveystutkimukseen23.9.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopisto on käynnistänyt laajan tutkimuksen, jossa kerätään tietoa keskisuomalaisten elämäntavoista. Kutsu kyselytutkimukseen lähetetään kaikille Keski-Suomen Biopankkiin näytteen ja yhteydenottoluvan antaneille henkilöille syksyn aikana. Tutkimukseen voi edelleen tulla mukaan antamalla biopankkinäytteen syksyn aikana. Erityisesti tutkimukseen toivotaan mukaan lisää työikäisiä ja nuoria aikuisia.
Nuoret aikuiset jakavat väärää tietoa sosiaalisista syistä, eivät tietämättömyydestä22.9.2026 12:03:58 EEST | Tiedote
Nuoret aikuiset jakavat sosiaalisen median väärää tietoa ennen kaikkea siksi, että se palvelee heidän sosiaalisia tarpeitaan – eivät sen takia, että he eivät osaisi käyttää mediaa. Tämä selviää Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun professori Vilma Luoma-ahon ja Oklahoman yliopiston apulaisprofessori Xiaochen Zhangin tuoreesta kansainvälisestä tutkimuksesta, joka julkaistiin arvostetussa Information, Communication & Society -tiedelehdessä.
Viisi vinkkiä Tutkijoiden yön ohjelmasta – näitä ei kannata ohittaa!22.9.2026 10:49:34 EEST | Tiedote
Tutkijoiden yö palaa Jyväskylään jälleen perjantaina 25.9.2026 ja mukana on yliopiston lisäksi myös Jyväskylän ammattikorkeakoulu Jamk. Luvassa on monipuolista ja opettavaista tekemistä kaikenikäisille tiedonjanoisille.
Herätä uteliaisuutesi Tutkijoiden yössä – Ohjelmatarjontaa yhdeksällä paikkakunnalla ympäri Suomen!21.9.2026 14:05:00 EEST | Tiedote
Tutkijoiden yö on vuosittain järjestettävä tiedetapahtuma, jossa tutkijat ympäri Eurooppaa avaavat ovensa kaikenikäisille tiedonjanoisille. Tänä vuonna tutkijat avaavat ovensa laboratorioiden uumeniin Jyväskylässä, Oulussa, Helsingissä, Hämeenlinnassa, Kuopiossa, Joensuussa, Porissa, Sodankylässä ja Tampereella perjantaina 25.9.
Kirjailija Sofi Oksanen Martti J. Kari -muistoluennon puhujaksi21.9.2026 12:00:21 EEST | Tiedote
Martti J. Kari -muistoluento 10.12.2026 klo 15.00-16.30 Jyväskylän yliopiston juhlasali
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme