SDP:n Pia Hiltunen: Talouden paremmat luvut ilahduttavat, mutta VM:n varoitus on hallitukselle vakava viesti
22.9.2026 13:29:07 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Suomen taloudesta on saatu viimein myös parempia uutisia. Työllisyys on vahvistunut, talous kasvanut ja vienti vetänyt aiempaa paremmin. SDP:n kansanedustaja Pia Hiltunen pitää kehitystä tervetulleena, mutta muistuttaa, että julkisen talouden ongelmat ja korkea työttömyys eivät ole kadonneet.

- On hyvä, että työllisyydessä ja kasvussa näkyy vihdoin parempaa. Näitä uutisia Suomi on todella tarvinnut. Samaan aikaan työttömyys on edelleen korkealla ja julkisen talouden tilanne vaikea, Hiltunen sanoo. Elokuun työttömyysasteen trendi oli 10,1 prosenttia.
Valtiovarainministeriön ennusteen mukaan Suomen julkisyhteisöjen nettomenot kasvavat vuonna 2027 noin 3,4 prosenttia. EU:n Suomelle liiallisen alijäämän menettelyssä asettama korjaava nettomenopolku sallii vuodelle 2027 lähtökohtaisesti 1,5 prosentin kasvun. Arvioinnissa huomioidaan kuitenkin myös Suomelle myönnetty puolustusmenoihin liittyvä jousto.
– Tätä ei voi sivuuttaa olankohautuksella. Hallitus on perustellut mittavia leikkauksiaan sillä, että velkaantuminen on saatava hallintaan. Siksi on perusteltua kysyä, miksi olemme kaikkien tehtyjen sopeutustoimien jälkeen tilanteessa, jossa valtiovarainministeriö arvioi menojen kasvavan selvästi korjaavaa nettomenopolkua nopeammin, Hiltunen sanoo.
Hiltusen mukaan nyt saadut paremmat luvut ovat tervetulleita, mutta Suomen lähtötilanne on edelleen vaikea. Suomi on julkisen talouden tarkkailun lisäksi EU:n sosiaalisen kehityksen erityistarkkailussa. Komission huoli on liittynyt erityisesti työttömyyden kehitykseen, mutta myös pitkäaikaistyöttömyyteen, kotitalouksien tulokehitykseen ja terveyspalveluihin pääsyyn.
– On hyvä, että työllisyydessä ja talouskasvussa näkyy nyt parempaa. Mutta muutama myönteinen luku ei vielä ratkaise niitä ongelmia, joiden vuoksi Suomi on joutunut EU:ssa tarkempaan seurantaan niin julkisen talouden kuin sosiaalisen kehityksen osalta. Nyt olennaista on, että kasvu jatkuu, muuttuu uusiksi työpaikoiksi ja vahvistaa samalla julkista taloutta, Hiltunen sanoo.
Yhteyshenkilöt
Pia HiltunenKansanedustaja
Puh:044 522 7447pia.hiltunen@eduskunta.fiKuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Joona Räsänen: Hallitus on enää 150 000 lisätyöllisen päässä omasta tavoitteestaan!22.9.2026 12:18:19 EEST | Tiedote
-On positiivista, että Suomen työllisyydessä näkyy isompi käänne pitkän korpivaelluksen jälkeen. Hallitus on enää 150 000:n lisätyöllisen päässä omasta tavoitteestaan, toteaa valtiovarainvaliokunnan vastaava Joona Räsänen (sd).
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Hallituksen aborttimaksu on jälleen yksi askel naisten oikeuksien heikentämisessä21.9.2026 13:24:59 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoma pitää ennenkuulumattomina Orpon hallituksen suunnitelmia tuoda eduskuntaan aborttioikeuden rajaamisesitys, joka mahdollistaisi uuden maksun omasta tahdosta tehtävälle raskaudenkeskeytykselle. Julkisuudessa olleiden tietojen mukaan leikkausta tai muuta toimenpidettä edellyttävästä abortista voitaisiin periä noin 257 euron asiakasmaksu. Lääketieteellisin perustein tehtävät raskaudenkeskeytykset olisivat maksuttomia. – On täysin kestämätöntä, että hallitus alkaa arvottaa raskaudenkeskeytyksiä sen perusteella, miksi nainen aborttiin päätyy. Terveydenhuollon maksujen tulee perustua hoitoon. Oikeus turvalliseen aborttiin ei saa riippua naisen varallisuudesta, Heinäluoma sanoo.
SDP:n Matias Mäkynen: Oikeistohallitus heikentää jälleen naisten oikeuksia21.9.2026 12:58:44 EEST | Tiedote
Hallituksen naisvihamielinen politiikka saa uusia kierroksia, kun luvassa on satojen eurojen toimenpidemaksu abortteihin. Svenska Yle kertoo, että Orpon hallituksen kompromissin mukaan omasta pyynnöstä tehtävästä raskaudenkeskeytyksestä voi jatkossa joutua maksamaan noin 257 euroa.
SDP:n Pia Hiltunen: Naisen omaa päätöstä ei pidä hinnoitella21.9.2026 12:53:55 EEST | Tiedote
SDP kansanedustaja Pia Hiltunen arvostelee hallituksen suunnitelmaa uusista abortteihin liittyvistä asiakasmaksuista. Svenska Ylen mukaan omasta pyynnöstä tehtävään raskaudenkeskeytykseen liittyvistä leikkauksista, toimenpiteistä tai erityistutkimuksista voisi jatkossa joutua maksamaan noin 257 euroa. Jos raskauden jatkuminen uhkaisi raskaana olevan tai sikiön henkeä tai terveyttä, toimenpiteet olisivat maksuttomia.
Kansanedustaja Elisa Gebhard: Hallituksen aborttimaksu on arvovalinta – naisten oikeuksista tehdään maksullisia21.9.2026 09:58:13 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Elisa Gebhard arvostelee jyrkästi Orpon hallituksen suunnitelmaa ottaa käyttöön uusi maksu osalle raskaudenkeskeytyksistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

