Kurpitsapuisto avautuu uudessa sijainnissa – uusi Kurpitsabussi helpottaa saapumista
29.9.2026 09:30:29 EEST | VisitSalo.fi | Tiedote
Salon Kurpitsaviikot järjestetään 9.–18. lokakuuta. Tapahtuman keskipisteenä toimiva Rannikon Puutarhan Kurpitsapuisto avautuu tänä vuonna uudessa sijainnissa Halikossa, lähellä aikaisempaa sijaintiaan, ja paikalle pääsee ensimmäistä kertaa päivittäin myös Kurpitsabussilla. Kymmenen päivän ajaksi Salo täyttyy kurpitsoista, valoelämyksistä, tapahtumista ja syystunnelmasta, jotka houkuttelevat kävijöitä ympäri Suomen.

– Kurpitsapuisto uudistuu tänä vuonna merkittävästi uuden sijainnin myötä – puistossa on paljon uutta ja myös parannettua vanhaa. Luvassa on erilaisia teemapäiviä ja yritysyhteistyön ansiosta kävijöille on tarjolla myös toiminnallisia kokemuksia. Puiston teemana on ruoan alkutuotanto ja puistossa voi tutustua puutarhan omista raaka-aineista jalostettuihin täysin uniikkeihin makuihin, kertoo Rannikon Puutarhan yrittäjä Esa Rannikko.
Kurpitsapuiston uusi osoite on Vaskiontie 50, Halikko. Puisto on avoinna päivittäin 9.–18.10. klo 10–22, ja avajaisia vietetään perjantaina 9. lokakuuta klo 18. Kurpitsapuisto on osittain esteetön, ja alueelle on vapaa pääsy.
Kurpitsabussi helpottaa saapumista
Tänä vuonna tapahtumaan on aiempaa helpompi saapua myös joukkoliikenteellä. Salon joukkoliikenteen Paikun linja 622 liikennöi Kurpitsabussina 9.-18.10. Salon rautatieaseman, Halikon ja Kurpitsapuiston kautta Märynummelle ja takaisin.
Vuoroja kulkee päivittäin iltapäivästä iltaan klo 12.10-22.30. Kurpitsabussi kulkee kello 12–14 tunnin välein, kello 14–17 puolen tunnin välein, kello 17–21 vartin välein ja kello 21–22.30 puolen tunnin välein.
– Kurpitsabussin ansiosta Kurpitsapuistoon pääsee tänä vuonna entistä sujuvammin ilman omaa autoa. Parkkipaikat ovat niukassa, joten jos saavut Saloon autolla, jätä autosi ilmaiseen parkkiin merkityille pysäköintialueille ja hyppää Paikun lippuhinnoin bussin kyytiin. Paikun hinnat ovat vain 1,65 – 4 euroa maksutavasta ja iästä riippuen. Kaikki liput sisältävät kahden tunnin vaihtoajan, jonka aikana voi vaihtaa linjalta toiselle ilman lisämaksua, vinkkaa Salon kaupungin tapahtumakoordinaattori Karolina Blom.
Valotaidetta, markkinoita ja elämyksiä koko perheelle
Kurpitsaviikkojen ohjelma ulottuu laajasti eri puolille Saloa. Tapahtumakokonaisuuteen kuuluu muun muassa valotaidetta, kulttuuria, markkinoita sekä erilaisia teematapahtumia.
Kurpitsaviikkojen ohjelmistoon kuuluvat esimerkiksi:
- Valon Kaiku -valotaidetapahtuma Halikon kirkolla 9.-18.10.
- Kummitusmuseo Mathildedalissa 9.-25.10.
- Kurpitsaviikot Motorshow 9.-11.10.
- Salon taidemuseo Veturitallin Visit valo -näyttely 3.10. alkaen.
- Rikalanmäen Kekrimarkkinat 10.-11.10. sekä 17.-18.10.
Kurpitsaviikkojen kokonaisuutta rakentaa yhdessä joukko salolaisia yrityksiä ja yhdistyksiä, jotka tuovat ohjelmaan omat syksyiset elämyksensä. Yhteistyötä koordinoi Salon Yrittäjät.
Kurpitsaviikkojen tavoitteena on tarjota elämyksiä kaikenikäisille kävijöille sekä vahvistaa Salon asemaa Suomen kiinnostavimpien syysmatkailukohteiden joukossa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Esa Rannikko, Rannikon Puutarha, 040 082 6360
Vesa Nohteri, Salon Yrittäjät Ry, 050 484 2634, yrittajat@kurpitsaviikot.fi (yhteydenotot ensisijaisesti sähköpostitse)
Karolina Blom, Salon kaupungin tapahtumakoordinaattori, 050 471 3173
Kuvat










Linkit
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta VisitSalo.fi
Salon matkailu kasvaa ja kehittyy15.1.2026 09:39:38 EET | Tiedote
Visitory Oy:n teettämän matkailun tulo- ja työllisyysvaikutusselvityksen 2024 mukaan Salon matkailu on vahvistanut asemaansa myös tilanteessa, jossa monilla muilla paikkakunnilla matkailutulot ovat laskeneet. Selvitys kattoi lähes 50 aluetta eri puolilla Suomea ja vertailu osoittaa selkeitä eroja paikallisten matkailutulojen kehityksessä. Salon välittömän matkailutulon kasvu oli noin 3,1 % edellisvuoteen verrattuna eli selkeästi positiivinen verrattuna useisiin muihin paikkakuntiin.
Avantoralli tuo kylmäuintia ja saunanautintoja Saloon 7.–8.2.202613.1.2026 13:26:25 EET | Tiedote
Helmikuun alussa Salo muuttuu kylmäuinnin ja saunaretkeilyn ystävien paratiisiksi, kun Avantoralli järjestetään kaupungissa 7.–8. helmikuuta 2026. Tapahtuma kutsuu niin ensikertalaiset kuin kokeneet avantouimarit nauttimaan kylmän veden ja lämpimän saunan yhdistelmästä eri puolilla Saloa.
Ice Swimming Sprint – Avantoralli brings cold swimming and sauna experiences to Salo on 7–8 February 202613.1.2026 13:26:25 EET | Press release
In early February, Salo will become a paradise for cold swimming and sauna enthusiasts when Ice Swimming Sprint – Avantoralli takes place on 7–8 February 2026. The event welcomes both first-timers and experienced winter swimmers to enjoy the combination of icy water and warm saunas across different parts of Salo.
Kurpitsapuisto hurmaa jälleen Salossa 10.–26.10.30.9.2025 08:46:31 EEST | Tiedote
Salossa vietetään lokakuussa jo perinteeksi muodostuneita Kurpitsaviikkoja, jotka houkuttelevat alueelle päivittäin tuhansia kävijöitä. Rannikon Puutarhan Kurpitsapuisto Halikon museosillan kupeessa kuuluu syksyn kohokohtiin.
Pumpkin Park charms visitors once again in Salo, October 10–26, 202530.9.2025 08:46:31 EEST | Press release
In October, Salo celebrates its traditional Pumpkin Weeks, drawing thousands of visitors to the area each day. The Pumpkin Park at Rannikon Puutarha (Rannikko Garden), located next to the Halikko museum bridge, is one of autumn’s highlights.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme