Alueellisen tieverkon rahoitus uhkaa romuttua vuonna 2027
30.9.2026 07:00:00 EEST | Rakennusteollisuus RT ry | Tiedote
Seutu-, yhdys- ja yksityisteiden muodostama alueellinen tieverkko kattaa 96 prosenttia Suomen tieverkosta. Verkon rahoitus heikkenee samalla, kun sen merkitys taloudelle, huoltovarmuudelle ja ihmisten arjelle kasvaa. Uusi raportti esittää keinot tilanteen ratkaisemiseksi.

Vuonna 2026 päällystettyjen teiden korjauksiin käytetään Suomessa 279 miljoonaa euroa, mutta jo vuonna 2027 rahoitus putoaa 165 miljoonaan euroon. Rahoituksessa priorisoidaan pääteiden päällysteiden korjauksia, vaikka valtion tieverkon korjausvelasta 90 prosenttia on seutu- ja yhdysteillä. Sama niukka ja pääteitä painottava rahoituslinja jatkuu vuoteen 2029.
Valtion teiden korjausvelka on 2,6 miljardia euroa, josta 2,4 miljardia euroa kohdistuu seutu- ja yhdysteihin. Lisäksi yksityisteiden korjausvelka on noin 1,3 miljardia euroa.
Tiedot selviävät elinkeinoelämän ja kunta-alan tilaamasta raportista. Alueellisen tieverkon päällysteiden korjaukseen pitää raportin mukaan varata lisäksi 180 miljoonaa, jotta niistäkin pystytään pitämään huolta. Sorateiden kunnossapitoon tarvitaan 50 miljoonaa ja yksityisteiden valtionavustuksiin 30 miljoonaa euroa vuodessa. Samalla tierahoituksen ostovoima on säilytettävä.
Huonokuntoisten päällysteiden määrä nelinkertaistunut
Tiestön kunto on heikentynyt Suomessa nopeasti vuoden 2011 jälkeen. Tuolloin huonokuntoisia päällysteitä oli koko valtion tieverkolla noin 3 000 kilometrillä, kun vuonna 2025 luku oli noin 12 000 kilometriä. Heikoimmassa asemassa ovat Itä- ja Pohjois-Suomen tiet.
Nyt suunnitellulla rahoitustasolla korjaustarpeessa olevien valtion tieosien määrä voi Väyläviraston laskelmien perusteella nousta 31 000 kilometriin vuoteen 2036 mennessä.
Tiestön korjausvelan vaikutus ulottuu koko yhteiskuntaan
Alueellinen tieverkko on tärkeä useille toimialoille kuten metsäteollisuudelle, maataloudelle ja matkailulle. Sen varassa on kymmenien miljardien liikevaihto, ja sitä tarvitaan kriittisen infrastruktuurin kuten energiaverkkojen ylläpitoon ja maanpuolustukseen. Verkkoa käyttää arjessaan yli miljoona ihmistä: se mahdollistaa palvelut, koulu- ja sote-kuljetukset sekä pelastustoimen ja poliisin toiminnan.
Kasvava korjausvelka uhkaa nostaa liikenteen kustannuksia jopa miljardeilla euroilla, vaikeuttaa teollisuuden investointeja sekä heikentää huoltovarmuutta ja turvallisuutta.
Raportti esittää korjausvelan kasvun pysäyttämiseksi vision. Sen toteutuminen edellyttää pitkäjänteistä parlamentaarista tahtotilaa riittävälle rahoitukselle sekä myös oikea-aikaista, ennakoivaa ja tehokkaita uusia toimintamalleja ja teknologioita hyödyntävää kunnossapitoa.
Alueellinen tieverkko Suomen toimivuuden, talouskasvun ja turvallisuuden pohjana -raportin teettivät INFRA, Koneyrittäjät, Kuntaliitto, Metsäkeskus, Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK, Suomen Kuljetus ja Logistiikka SKAL, Suomen Tieyhdistys ja Destia. Sen toteutti Destian strategisten liikennejärjestelmien yksikkö.
- Tiedustele lisäkuvia info(at)infra.fi.
Yhteyshenkilöt
Nina RaitanenJohtava asiantuntija, INFRA ry
Puh:+358 40 744 2996nina.raitanen@rt.fiPaavo SyrjöToimitusjohtaja, INFRA ry
Puh:+358 40 560 1803paavo.syrjo@rt.fiKuvat

Liitteet
Lisätietoa julkaisijasta
Rakennusteollisuus RT ry edustaa laajasti rakennusalan yrityksiä elinkeinopoliittisissa, teknisissä ja työmarkkina-asioissa. RT-liittoyhteisöön kuuluu kuusi toimialaa: Talonrakennusteollisuus, Infra, Rakennustuoteteollisuus, LVI-tekninen urakointi, Talotekninen teollisuus ja kauppa sekä Pinta. Toimialojen yhteensä lähes 3 000 jäsenyrityksen palveluksessa on 60 000 henkilöä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Rakennusteollisuus RT ry
Kutsu Rakennusteollisuuden suhdanneinfoon29.9.2026 15:43:48 EEST | Kutsu
Rakennusteollisuus RT:n syksyn suhdannekatsaus julkistetaan keskiviikkona 7.10.2026 kello 9.00–10.00 Teams-etäyhteydellä.
Rakennusteollisuus RT: Seuraavan hallituksen on pidettävä investoinnit liikkeellä Suomessa29.9.2026 14:00:00 EEST | Tiedote
Vihreän siirtymän hankkeet ja datakeskukset voivat tuoda Suomeen työtä ja kasvua, mutta investoinneista kilpaillaan kansainvälisesti. Rakennusteollisuus RT odottaa seuraavan hallituksen raivaavan esteitä kasvun tieltä ennakoitavalla sääntelyllä, sujuvalla luvituksella ja pitkäjänteisellä väylärahoituksella. Kasvun tueksi tarvitaan myös uusia koteja. RT esittelee vaalitavoitteensa FinnBuild-messuilla 30. syyskuuta.
Asuntorahoituksen käytännöt eroavat suuresti Suomessa, Ruotsissa ja Tanskassa28.9.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Asuntorahoituksen käytännöt eroavat Suomen, Ruotsin ja Tanskan välillä siinä, milloin asuntokauppa sitoo ostajaa, kuinka joustavia lainaehdot ovat ja kenelle riskit lopulta ohjautuvat. Tämä selviää Aalto-yliopiston selvityksestä, joka vertaa asuntorakentamisen ja asunnon ostamisen rahoitusta Suomessa, Ruotsissa ja Tanskassa.
Infrasektori tarvitsee toimia vihreän siirtymän investointien varmistamiseksi17.9.2026 16:22:47 EEST | Tiedote
Kevyen polttoöljyn hinta on noussut tasolle, jolla se oli Venäjän hyökättyä Ukrainaan keväällä 2022. INFRA ry esittää, että vastaavasti kuin tuolloin, hallitus ryhtyy toimiin työkonealan yritysten jatkuvuuden varmistamiseksi. Valtion on mahdollista pienin menoin varmistaa suurelle joukolle maarakennusalan pk-yrityksiä silta pahimman kustannusshokin yli hetkellä, jolla niitä tarvitaan datakeskus- ja energiainvestointien korkean kotimaisuusasteen varmistamiseen.
Arkkitehtiopiskelijoiden kerrostalokorjaamisen ideakilpailu 2026 toi uusia ratkaisuja kaupunkikuvaan ja asumiseen16.9.2026 10:12:59 EEST | Tiedote
Arkkitehtiopiskelijoille suunnatun kerrostalon korjauksen ideakilpailun voittajat on julkistettu. Jo 18. kertaa järjestetty kilpailu haastoi opiskelijat ideoimaan Tampereella sijaitsevan Asunto Oy Näsinkorkeen korjaamista ja tulevaisuutta. Kilpailun voittajat julkistettiin syyskuun alussa 2026 Tampereen yliopiston Arkkitehtuurin yksikön ja Julkisivuyhdistys – JSY ry järjestämässä seminaarissa ja webinaarissa Tampereella
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme