SAK: Eläkeiän nosto ei käy!
30.9.2026 12:56:32 EEST | Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry - Finlands Fackförbunds Centralorganisation FFC rf | Tiedote
Suomen Yrittäjät ja Kokoomus ovat tänään esittäneet, että tulevaisuudessa työeläkkeelle pääsi käytännössä vasta 70-vuotiaana. Ne perustelevat eläkeiän nostoa julkisen talouden kurjalla tilanteella. Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK vastustaa eläkeiän nostamista.
– Yrittäjien hoitamattomien eläkemaksujen kattaminen maksaa ensi vuonna Suomen valtiolle eli veronmaksajille noin 600 miljoonaa euroa, ja lasku kasvaa joka vuosi. Jospa he hoitaisivat ensin omat velvollisuutensa. Sen jälkeen SY voi tulla neuvomaan muita, SAK:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta sanoo.
Toisin kuin yrittäjien, työntekijöiden eläkejärjestelmä on vahvassa kunnossa. Sen kestävyyden näkökulmasta ei tarvita uusia muutoksia. Jo nykyisellään elinajanodotteen parantuminen nostaa eläkeikää hitaasti kohti 68-vuotta.
– Petteri Orpon kokoomus ja hallitus ovat konkurssissa. Ne ovat sitä sekä poliittisesti että taloudellisesti. Hallitus ei ole onnistunut valtionvelan taitamisessa. Nyt uutena keinona epäonnistumisen peittelyyn kurotellaan kohti työntekijöiden eläkkeitä. Ihmisten eläkkeet eivät ole mikään hallituksen vippikassa. Kokoomuksen täytyy hoitaa velkaongelma ilman, että puuttuvat eläkkeisiin.
Pääministeri Petteri Orpo mainitsi 29. elokuuta Helsingin Sanomien haastattelussa leikkauskohteena eläkkeet ja nimenomaan työurien näkökulmasta.
– Työurat on poliitikkojen kiertoilmaisu. Käytännössä silloin puhutaan usein siitä, kuinka kauan työntekijän täytyy painaa hommia ennen kuin pääsee eläkkeelle. Jos eläkejärjestelmältä vaaditaan isoja summia, kuten kahta miljardia euroa julkisen talouden paikkaamiseen, se ei ole mahdollista ilman eläkeiän nostamista.
SAK:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta on hyvin tyytymätön Orpon-Purran hallituksen politiikkaan ja sen tuloksiin.
– Valtion velkaantuminen ei ole taittunut. Työllisyys ei ole parantunut, päinvastoin. Suomessa on pitkäaikaistyöttömiä enemmän kuin 1990-luvun laman aikana. Työnantajien kaikki toiveet on toteutettu. Rikkaat ovat rikastuneet ja tavallisilta suomalaisilta on leikattu usko tulevaisuuteen. Nyt kokoomus aikoo vielä heikentää ihmisten tulevaa eläketurvaa. Kestämätöntä!
Yhteyshenkilöt
Jarkko Elorantapuheenjohtaja
Puh:020 774 0100Tilaa SAK:n uutiskirje ja saat ajankohtaista tietoa sähköpostiisi joka toinen viikko: https://www.sak.fi/uutiskirje.
Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK edustaa 18:aa ammattiliittoa ja noin 750 000:ta jäsentä. Tehtävämme on rakentaa inhimillistä, turvallista ja oikeudenmukaista työelämää. Siitä syntyy luottamusyhteiskunta, joka lisää työn tekijöiden uskoa tulevaisuuteen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry - Finlands Fackförbunds Centralorganisation FFC rf
SAK: Hallituksen palkka-avoimuusesitys ei riittävästi turvaa työntekijöiden oikeuksia15.9.2026 06:50:00 EEST | Tiedote
Hallituksen esitys Euroopan unionin palkka-avoimuusdirektiivin toimeenpanosta sisältää tärkeitä uudistuksia, mutta SAK:n mukaan se jää useissa keskeisissä kohdissa direktiivin vaatimuksia heikommaksi.
SAK budjettiriihestä: Orpon hallitus jättää perinnökseen Suomen historian toiseksi pahimman työttömyyskriisin1.9.2026 20:42:06 EEST | Tiedote
Hallitus ei budjettiriihessä päättänyt uusista sopeutustoimista tai työllistämistoimista. Suomessa on jo enemmän pitkäaikaistyöttömiä kuin 1990-luvun lamassa. Ensi vuoden valtion budjetti on 12,4 miljardia euroa alijäämäinen vastuuttomien veronkevennysten vuoksi.
Työmarkkinarikollisuuden kitkeminen on kasvutoimi1.9.2026 14:17:43 EEST | Tiedote
Yle uutisoi maanantaina Kotkan akkumateriaalitehtaalla tapahtuneista epäillyistä kiinalaisten työntekijöiden hyväksikäyttötapauksista. SAK vaatii hallitusta tiukentamaan toimia työmarkkinarikollisuuden torjumiseksi. Siihen olisi nyt mahdollisuus tänään alkaneessa budjettiriihessä.
Budjettiriihi on viimeinen mahdollisuus keskittyä auttamaan ihmiset takaisin työelämään25.8.2026 14:48:35 EEST | Tiedote
Orpon hallitus kokoontuu viimeiseen budjettiriiheensä tilanteessa, jossa Suomea rasittavat ennätystyöttömyys ja ennätysvelka.
SAK: Budjettiehdotus unohtaa työttömät4.8.2026 17:01:14 EEST | Tiedote
SAK:n pääekonomisti Patrizio Lainàn mukaan valtionvarainministeriön budjettiehdotuksessa olisi pitänyt keskittyä työttömyyden torjuntaan ja kansalaisten luottamuksen vahvistamiseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme