Keski-Suomen hyvinvointialue

Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote

13.10.2026 07:25:18 EEST | Keski-Suomen hyvinvointialue | Tiedote

Jaa

Mediatiedote(Keski-Suomen pelastuslaitoksen tehtävistä 12.10 kello 19.00 - 13.10 kello 07.00

Kuvituskuva
Kuvituskuva Keski-Suomen pelastuslaitos

Keski-Suomen pelastuslaitos

Tiedote 13.10.2026

Mediatiedote(Keski-Suomen pelastuslaitoksen tehtävistä 12.10 kello 19.00 - 13.10 kello 07.00

Liikenneonnettomuus, pieni laukaa kello 19:25

--> Nelostiellä laukaan vehniällä henkilöauto ja peura törmäsivät. Henkilöautossa oli 2 henkilö, jotka ensihoito tarkasti. Alustavan tiedon mukaan ei vakavampia loukkaantumisia. Ei liikenne-estettä. Peura menehtyi onnettomuudessa. 

automaattinen palohälytys, jyväskylä kello 00:46

--> Ei paloa

Viitasaarella hakekasa syttyi aamulla palamaan keskustan tuntumassa. Palo saatu hallintaan, mutta sammutustyöt jatkuvat useita tunteja. Hakekasa on kooltaan mittava ja sitä joudutaan koneellisesti purkamaan, jotta palo saadaan sammutettua.  Paikalla 5 yksikköä enimmillään. Savusta aiheutui lähialueelle myös yksi automaattinen palohälytys sekä pieni rakennuspalotehtävä. Molemmissa syttymisen jälkeen savua. 

Lisätietoja: päivystävältä palomestarilta puh. 0500 542 112

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Keski-Suomen hyvinvointialue

Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote10.10.2026 15:12:23 EEST | Tiedote

Keski-Suomen pelastuslaitos Tiedote 10.10.2026 Rakennuspalo, keskisuuri, Petäjävesi Keski-Suomen pelastuslaitos sai hälytyksen keskisuuresta rakennuspalosta kaksikymmentä yli kahden iltapäivällä. Hätäilmoituksen mukaan hevostallin yhteydessä olevasta lämpökeskuksesta oli havaittu nousevan savua. Ensimmäisen yksikön suoritettua tiedustelun havaittiin lämpökeskuksen hakekattilan syötön olevan jumissa, josta aiheutunut savunmuodostusta. Ei varsinaista paloa. Kohteeseen hälytettiin kahdeksan pelastuslaitoksen yksikköä, joista kolme kävi kohteessa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye